Odkurzacze: siła tradycji

Zgodnie z powiedzeniem, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, wielu z nas niezmiennie kupuje tradycyjny typ odkurzaczy, czyli z workiem.

Ponieważ skuteczność sprzątania w dużej mierze zależy właśnie od jakości worków, warto wiedzieć, jakie są dostępne i jak się sprawdzają w praktyce.

Odkurzacze workowe są tańsze od bezworkowych, ale decydując się na te pierwsze, trzeba także uwzględnić koszt ich eksploatacji, czyli cenę worków wymiennych (od 6 zł). Przy zakupie urządzenia zwróćmy uwagę, jakie worki można w nim stosować - z jakiego materiału są zrobione oraz czy łatwo je kupić. Średniej wielkości worek ma pojemność około 3 litrów, co oznacza, że zapełni się on mniej więcej w ciągu miesiąca. Do każdego modelu odkurzacza jest przeznaczony konkretny typ worków. Dlatego kupując dodatkowe, musimy znać markę i model urządzenia; informacje te znajdują się na tabliczce znamionowej, przeważnie z tyłu obudowy. Niektórzy producenci proponują worki o standardowych rozmiarach, które pasują do wszystkich wytwarzanych przez nich odkurzaczy (najczęściej jest to S-bag). Worki można także kupować w sklepach internetowych.

Warto wiedzieć

W sprzedaży są worki z tkaniny, tzw. stałe, oraz wymienne.

Worki stałe po zapełnieniu należy opróżnić i dokładnie wytrzepać, co jest dość uciążliwe, zwłaszcza dla alergików. Dlatego spotyka się je coraz rzadziej.

Worki wymienne mogą być zrobione z papieru lub specjalnej włókniny (tzw. syntetyczne). Po zapełnieniu zamknięty worek wyrzuca się po prostu do śmieci. Papierowy jest wykonany z kilku warstw trwałego papieru, który działa jak dodatkowy filtr i nie przepuszcza kurzu ani do wnętrza urządzenia, ani z powrotem do pomieszczenia. Po jego częściowym zapełnieniu moc ssąca odkurzacza się zmniejsza. Worki syntetyczne (trwalsze od papierowych i odporniejsze na rozerwanie) przyjmują formę pojemnika w odkurzaczu, lepiej więc wykorzystują jego pojemność. Po wyłączeniu urządzenia worek dzięki swojej elastyczności się kurczy - drobny kurz opada na dno i przy następnym włączeniu urządzenia moc ssąca jest nadal wysoka. Dzięki temu w miarę napełniania się worka odkurzacz nie traci siły ssania (w przeciwieństwie do worka papierowego) i zużywa mniej prądu.

Typy worków syntetycznych

S-BAG. Kształt wypełnionego worka dopasowuje się do formy pojemnika. Ma podwójne ścianki, automatyczne zamknięcie, wciąga nawet duże zanieczyszczenia.

S-BAG CLINIC/PUREHEPA. Polecany dla alergików - dobrze pochłania pyłki roślinne, kurz, roztocza i sierść.

S-BAG ANTI-ODOUR. Ma dodatkową warstwę aktywnego węgla, która eliminuje niemiłe zapachy.

WONDERBAG. Uniwersalny, pasuje do większości odkurzaczy, ma właściwości antybakteryjne.

MICROBAG/LONG LIFE/SAFBAG. Wykonany z kilkuwarstwowej włókniny, ułatwiającej przepływ powietrza

Więcej o:
Copyright © Agora SA