Poradnik kupującego: tanie pranie

Kupując dobrą pralkę, możemy w perspektywie czasu zaoszczędzić na domowych wydatkach. Przemyślany zakup w pewnym stopniu przyczyni się również do ochrony środowiska naturalnego. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrym parametrom oraz praktycznym rozwiązaniom stosowanym w tych nowoczesnych urządzeniach.
Czy warto inwestować w urządzenia energooszczędne?

Tak. Wprawdzie pralki klasy A są zwykle droższe od tych z niższą klasą energetyczną, jednak po pewnym czasie przyniosą wymierne oszczędności - ich eksploatacja jest tańsza, co znajdzie odzwierciedlenie w niższych rachunkach za prąd i wodę. To szczególnie ważne w przypadku osób, które piorą bardzo często, bo na przykład mają dużą rodzinę.

Cena nowoczesnych, oszczędnych pralek jest zwykle wyższa niż tradycyjnych, jednak producenci zapewniają, że po kilku latach dostrzeżemy opłacalność tego wydatku. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując urządzenie?

Klasa energetyczna

Informuje, ile energii zużywa pralka. W klasie A mieszczą się urządzenia o najniższym, za? w klasie C - o dość wysokim zużyciu energii. W porównaniu z klasą A urządzenia oznaczone symbolem A++ potrzebują o 24 proc. mniej energii, a modele A+++ nawet do 42 proc. mniej - i tylko takie uwzględniliśmy w naszym przeglądzie. Oprócz klasy warto sprawdzić na etykiecie rzeczywiste zużycie energii danego modelu; np. w klasie A w jednym cyklu prania może się ono wahać od 0,76 kWh do 1,7 kWh, a nadal będzie to ta sama klasa energetyczna.

Technologie, które przyczyniają się do oszczędzania

. Automatyka wagowa - urządzenie ocenia ciężar wsadu i dopasowuje do niego czas prania. Trwa ono krócej, a my oszczędzamy wodę i energię.

. Możliwość podłączenia także do ciepłej wody - pralka zużywa mniej energii na podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury.

. Kontrola ilości detergentu - urządzenie zasygnalizuje użycie zbyt dużej ilości proszku lub płynu do płukania; dzięki temu zużyjemy mniej detergentu (z korzyścią dla czystości środowiska i dla portfela - rzadziej kupujemy).

. Ochrona przed zalaniem - czujniki kontrolują poziom wody w bębnie oraz szczelność węża doprowadzającego wodę. Jeśli wykryją nieszczelności, program jest przerywany, a nadmiar wody odprowadzany. Niektóre firmy nawet ubezpieczają swoje urządzenia na taki wypadek - wtedy otrzymamy zwrot kosztów remontu (oszczędzamy więc pieniądze).

. Vario Perfect - pranie można zrobić albo szybko, albo oszczędnie. Jeżeli zależy nam na czasie, włączamy opcję TimePerfect, jeśli chcemy oszczędzać energię i chronić środowisko naturalne, korzystamy z EcoPerfect.

. Szósty Zmysł/OptiSense - czujniki kontrolują pracę pralki i dostosowują parametry tak, by optymalnie wykorzystać czas, energię i wodę.

. Eco Bubble - napowietrzona woda lepiej rozpuszcza i aktywuje środek piorący, który dzięki czemu szybciej wnika w tkaninę. Zwiększa to skuteczność prania w niskich temperaturach (oszczędność energii).

. Water Saver/Active Jet/Hydro Active/podwójny system natrysku - jest to specjalny oszczędnościowy obieg wody we wnętrzu pralki powodujący zmniejszenie jej zużycia.

Ważne programy

Podstawowe programy prania producenci zwykle określają nazwami tkanin, do których są przeznaczone, np. bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. W zależności od modelu pralki mają programy krótsze i szybsze.

. Skrócony (szybki, krótki, superkrótki, ekspresowy) - do prania lekko zabrudzonej odzieży lub do jej odświeżania; trwa około 30 min, a w niektórych modelach nawet 14 min.

. Codzienny - do szybkiego prania lekko zabrudzonych ubrań; trwa około 60 min w temperaturze 40 st. C.

. Sport - do szybkiego i bezpiecznego prania sportowej garderoby; trwa około 45 min.

. Parowe - do odświeżania krótko noszonej odzieży, również wykonanej z bardzo delikatnych tkanin, jak jedwab, kaszmir i wełna, które zazwyczaj oddajemy do pralni chemicznej.

Pożyteczne funkcje

. Połowa wsadu - umożliwia wypranie mniejszej ilości rzeczy przy mniejszym zużyciu wody i energii.

. Opóźniony start - po załadowaniu pralki i ustawieniu programu określamy godzinę rozpoczęcia pracy, np. w celu wykorzystania taryfy nocnej (oszczędzamy na kosztach energii).

. Łatwe prasowanie - pralka tak rozkłada ubrania po wirowaniu, że pranie nie jest mocno wygniecione, dzięki czemu uprasujemy je łatwiej i szybciej.

. Skrócenie czasu prania/Time Manager - możemy dostosować czas prania do stopnia zabrudzenia ubrań (np. skrócić, jeśli są niezbyt brudne) i do czasu, jakim dysponujemy.

UWAGA! W podpisach zamieszczamy ceny podawane przez producentów - są one znacznie wyższe niż te w sklepach (nawet o 30-40 proc.)

Zmieńmy zwyczaje - oszczędzimy środowisko

. Uruchamiajmy urządzenia tylko wtedy, gdy zgromadzimy pełny ładunek prania. W przeciwnym razie marnuje się nie tylko energia, ale również woda i środki piorące, szybciej też zużywają się ubrania (częstsze pranie je niszczy).

. Z funkcji wstępnego prania (do bardzo silnych zabrudzeń) korzystajmy tylko wtedy, gdy ubrania są naprawdę bardzo brudne. Takie pranie trwa bowiem długo i wymaga dużo wody, detergentu oraz prądu

. Plamy trudne do usunięcia lepiej wstępnie wyczyścić przed praniem, niż dodawać więcej proszku do całego załadunku.Więcej o:
Komentarze (8)
Poradnik kupującego: tanie pranie
Zaloguj się
 • antonow2

  Oceniono 15 razy 9

  Czy pan Jakub Wołodko, menedżer produktu w firmie FagorMastercook tez ma funkcje prania parowego - bo jestem zainteresowany ?

 • joankb

  Oceniono 9 razy 3

  Pralka "z bajerami" i klasą "dużo A" jest droższa od podstawowych modeli nawet o 1500-1700 złotych.
  Piorę raz w tygodniu, żywotność pralki oceniam na 5 lat - 260 tygodni.
  Nie ma takiej możliwości żeby się to zwróciło. A więcej bajerów to i większe prawdopodobieństwo usterki. Zwykle nienaprawialnej lub bardzo drogo naprawialnej.
  Zostanę przy tańszych modelach.

 • szaser

  Oceniono 4 razy 2

  Przy swojej superautomatycznej i energooszczędnej pralce, musiałem czekać aż do zakończenia gwarancji, żeby mechanik odłączył mi panel oszczędnościowy, pod groźbą utraty gwarancji. Pralka, choc na 5 kg, nadawała się jedynie do prania jednego prześcieradła na raz plus, ewentualnie, powłoczka na poduszkę i to często po zakończonym cyklu, wysypywał się proszek z "wypranych" rzeczy. Mechanik odłączył panel i calutka pełna pralka pięknie pierze, bęben pokazuje 3/4 napełnienia wodą. Trochę dłużej i penie drożej, ale pierze się b.dużo na raz i wszystko znakomicie wypłukane. Już nigdy nie kupię żadnej pralki energooszczędnej, ponieważ to tylko pozorna oszczędność. A jak taniej, to przeważnie gorzej i w sumie jednak drożej.

 • martin.nowak

  Oceniono 5 razy 1

  Uwaga. Całe te informacje dot. zużytej energii to może być bujda na resorach. Zwłaszcza w odniesieniu do produktów Mastercook. Mam lodówke LC 215 X w klasie A+. Na etykiecie 214 kWh/rok w rzeczywistości 360 kWh/rok. Wiecej niż moja lodówka Indesit w klasie A (280 kWh/ rok). Pomiary tym samym miernikiem!

 • juliannaterska

  Oceniono 19 razy -7

  W pełni się zgadzam:na wiosnę zepsuła mi się moja 15 letnia pralka marki"Bosch".Mam dwoje dzieci więc bez pralki ani rusz.W kwestii pralki postawiłam na dwie rzeczy:pralka ma być wodo i energo oszczędna oraz ładowana od góry.Po przejrzeniu oferowanych pralek wytypowałam kilka modeli i poszłam kupić.Kupiłam pralkę"Mastercook"PDT1346E za 1500 złotych.Klasa energetyczna A+++/pobór energii 0,7kwh,pobór wody 40l/cykl.Rozważałam pralkę"Candy"za około 1200 złotych ale pobór wody 58 litrów a energii 1,1 kwh-rachunek jest prosty,a poza tym moja pralka zużywa tyle proszku na 5 prań co stary"Bosch" na 2.Jednym słowem:TANIE NA DROGO WYCHODZI...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX