Beton - odkryty na nowo

Przez lata był synonimem szarej bylejakości, kojarzącej się z wielką płytą, dlatego najczęściej ukrywano go pod powierzchnią szlachetniejszych tworzyw. Dopiero od niedawna estetyka surowego betonu zaczęła być odkrywana przez architektów i projektantów, doceniono jego walory dekoracyjne w architekturze i w aranżacji wnętrz.
Co z betonu można zrobić?

Po pierwsze - okładziny płaskie, które można dowolnie indywidualizować poprzez wybór faktury, sposobu wykończenia czy koloru betonu (od bieli, poprzez całą skalę szarości i czerń, aż po dowolne kolory betonów barwionych w masie).

Po drugie - trójwymiarowe płyty ścienne.

Po trzecie - fotobeton, czyli możliwość odwzorowania niemalże każdego dwuwymiarowego obrazu w płycie betonowej 3D. Płyty fotobetonowe mają zastosowanie zarówno we wnętrzach, jako okładziny ścienne, jak również na elewacjach, w odpowiednio powiększonej skali tworząc niezwykle ciekawe efekty plastyczne na powierzchni budynku.

Po czwarte - trójwymiarowe obiekty i bryły: od przedmiotów codziennego użytku, oznaczeń, liternictwa czy mebli, poprzez popiersia i portrety wykonywane na modelu, aż po pomniki i miejskie obiekty.

Gdzie zamówić?

Producentem betonu architektonicznego "szytego na miarę" jest Klinika Betonu. Ekspozycja w warszawskim Soho Factory pokazuje, jak można wykorzystywać betonową materię, inspirując możliwościami i wszechstronnością jej zastosowań - od klasycznych dwuwymiarowych płyt béton brut, poprzez betony barwione w masie i wyrafinowane wzory trójwymiarowe, aż po nietypowe obiekty bryłowe. Miejsce pod szyldem Kliniki Betonu to przestrzeń otwarta dla ludzi kreatywnych, punkt spotkań dla architektów i projektantów form przemysłowych, którzy chcą realizować swoje projekty w betonie. Więcej informacji na: klinikabetonu.pl.

Więcej o:
Komentarze (4)
Beton - odkryty na nowo
Zaloguj się
 • kiloamper

  Oceniono 10 razy 6

  Klinika betonu? A z czego go tam leczą?

 • seidthe

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo lubię beton we wnętrzu, byle nie za dużo. Dodaje trochę drapieżności, surowości, a jednocześnie w swoim naturalnym kolorze pozostaje elegancki i wpisuje się w różne koncepcje. Tutaj ewidentnie artykuł jest reklamą producenta, ale warto obejrzeć sobie fotki z realizacjami z betonem - nie tylko lotfowe wnętrza!. Bardzo fajny materiał.

 • martazmijka

  Oceniono 7 razy -1

  "Przez lata był synonimem szarej bylejakości..". Jak dla mnie dalej jest i wygląda okropnie. jest tyle fajnych sposobów aranżacji wnętrza, że trzeba nie mieć wyobraźni, żeby wyłożyć go betonem.

 • duch87

  Oceniono 7 razy -5

  Fajnie wygląda taka płyta tarasowa "drewno ogrodowe". Znakomita imitacja naturalnego drewna, a zrobiona z betonu. Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX