Na granicy, czyli o listwach przypodłogowych słów kilka

Gdy ściany są już pomalowane, a podłoga ułożona, czas postawić kropkę nad i, czyli zamontować listwy przypodłogowe. Ukryją one szczeliny dylatacyjne i wszelkie remontowe niedociągnięcia, przesłonią kable, oraz, choć są niemal niewidoczne, podkreślą styl wnętrza.
Wybierz materiał na listwę

- Drewno. Listwy drewniane mają różne kształty: od ćwierćwałka poczynając, po wysokie, zaoblone lub ścięte cokoły. Mocuje się je do ścian klejem, gwoźdźmi lub na kołki.

Ceny: zależą od wysokości listwy, gatunku drewna oraz wykończenia (drewno surowe, lakierowane, fornirowane). W sklepach można znaleźć prawdziwe okazje cenowe, np. 4 zł/m.b. listwy o wysokości 3-4 cm, do kilkudziesięciu złotych (40-50) za listwy wyższe, np. 9-10 cm.

- MDF. Listwy robi się z MDF-u (rzadziej HDF-u) lakierowanego, okleinowanego lub fornirowanego; występują w wielu kolorach. To masywne, niezbyt sprężyste profile w rozmaitych wzorach: od klasycznych frezowanych po nowoczesne. Z reguły są wyższe niż drewniane.

Ceny: wahają się od ok. 10 zł/m.b. (listwy o wysokości 6 cm) do ok. 60 zł/m.b. (wysokość nawet 17 cm). Ceny elementów z surowego, nielakierowanego materiału są niższe - od 8 do 15 zł/m.b.

- PCW. Zrobione z niego listwy są bardzo popularne, głównie z powodu niewygórowanej ceny. Dostępne w różnych wzorach i kolorach, razem z systemami mocowań i łączników.

Ceny: od ok. 4 zł/m.b. do ok. 30 zł/m.b.; najczęściej mają długość 2,5 metra.

- Metal. Zwykle jest to stal nierdzewna lub aluminium. Listwy metalowe wyglądają nowocześnie i elegancko. Są wprawdzie dosyć drogie, ale też bardzo trwałe i estetyczne. Zazwyczaj wykańcza się nimi gładkie podłogi drewniane oraz ceramiczne.

Ceny: listwy aluminiowe kosztują mniej więcej od 20 zł/m.b. do nawet 150 zł/m.b., mają wysokość 5-8 cm. Za listwy ze stali nierdzewnej zapłacimy 38-150 zł/m.b., mają one wysokość 4-8 cm.

Inne rodzaje listew

- Z odciąganym środkowym pasem - pod nim jest ukryty kanał na przewody, które można dodawać lub odejmować bez demontowania listwy. Często mają tzw. multiboxy, w których umieszcza się gniazdka telefoniczne lub elektryczne.

- Maskujące kable - z wyżłobieniami do umieszczenia przewodów. Można je montować szybko, łatwo i bezpiecznie, używając wkrętów do ściany.

- Z oświetleniem LED - delikatne światło rozjaśnia pomieszczenie od dołu.

- Z uszczelkami silikonowymi (głównie listwy z płyty MDF). Uszczelka na dole chroni listwę przed wilgocią i pęcznieniem, na górze - maskuje m.in. drobne krzywizny ściany i zabezpiecza przed przedostawaniem się kurzu za listwę.

Uwaga: Listwy przypodłogowe mogą mieć różną długość, np. 2, 2,4, 2,5, 2,65, 2,7 oraz 2,75 m. Wybierając listwy, zwróćmy uwagę, czy podana cena jest za metr bieżący, czy za całą listwę.Więcej o:
Komentarze (1)
Na granicy, czyli o listwach przypodłogowych słów kilka
Zaloguj się
  • wariola78

    Oceniono 1 raz -1

    jakiś czas temu wymieniałam swoje listwy przypodłogowe. Udało mi się trafić na promocję w hurtowni heban.net/ i kupiłam drewniane listwy 4 cm za 3,5 zł za metr:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX