Wykładzina dywanowa: jak wybrać i ułożyć wykładzinę dywanową?
Wykładziny dywanowe sprawdza się szczególnie w sypialni, pokoju dziecięcym, ale też na przedpokoju i w salonie. Wykładziny są miękkie i przyjazne użytkownikowi. W sklepach takich jak Komfort jest szeroki wybór modnych wykładzin.
Wykładzina dywanowa: Rodzaje podkładów
* wykładzina z podkładem filcowym. Można go kłaść bezpośrednio na twardym podłożu, ponieważ podwyższa komfort chodzenia oraz nadaje wykładzinie odpowiednią elastyczność - runo mniej się przygniata i łatwiej sprężynuje, dzięki czemu wykładzina długo zachowuje ładny wygląd. Filc nie wchodzi w reakcję ze środkami chemicznymi znajdującymi się w podłogach lakierowanych, nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Wycisza i ociepla pomieszczenie.
* wykładzina z podkładem z juty syntetycznej. Podkład ma formę siateczki z polipropylenu, jest lżejszy i tańszy od juty naturalnej. Nie butwieje i nie gnije, może być więc stosowany w wilgotnych warunkach, nadaje się też do czyszczenia na mokro. Wykładzina z jutowym podkładem nie rozciąga się ani nie faluje.
* wykładzina z podkładem z pianki. Polecany na podłoża betonowe oraz kamienne. Niestety, często wchodzi w reakcję ze środkami ochrony podłóg lub do pielęgnacji wykładzin (np. lakierami). Podobne właściwości ma podkład z gumy kauczukowej (rzadko stosowany).
Wykładzina dywanowa: Runo
To wierzchnia warstwa wykładziny; może być wykonana z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Rodzaj włókna decyduje o wyglądzie i jakości wykładziny, a w związku z tym - również o jej cenie.
Wykładzina dywanowa: Włókna sztuczne
* Poliamid: wytrzymały na ścieranie i gniecenie, odporny na bakterie i grzyby; wykonane z niego wykładziny są dostępne w wielu kolorach.
* Polipropylen: nie wchodzi w reakcję z preparatami chemicznymi, odporny na wodę, łatwo się czyści; występuje w uboższej niż poliamid palecie barw.
Wykładzina dywanowa: Włókna naturalne
* Wełna: miękka, odporna na zabrudzenia, nie przyciąga kurzu. Nie jest polecana dla alergików.
* Bawełna: przyjemna w dotyku, nie mechaci się i nie ściera. Nie jest tak odporna na zabrudzenia jak wełna, ale łatwo się ją czyści.
* Naturalne włókna roślinne: najczęściej stosuje się włókna agawy (sizal), kokosa i trawy morskiej. Są bardzo wytrzymałe, nadają się więc do przedpokoju lub na schody, ale też sztywne i nieprzyjemne w dotyku i z tego względu nie poleca się ich do sypialni czy pokojów dziecięcych. Zrobione z nich wykładziny nie przyciągają kurzu.
Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?
Dokładnie mierzymy długość i szerokość pomieszczenia, uwzględniając wnęki, podesty itp. Jeśli ma ono nieregularny kształt, bierzemy pod uwagę największą długość i szerokość. Do każdego wymiaru dodajemy około 10 cm zapasu.
Wykładziny mają najczęściej szerokość 2, 3, 4 oraz 5 metrów - ta różnorodność ułatwia nam kupienie jednego kawałka i uniknięcie łączeń. Jeśli nie jest to możliwe, przy obliczeniu wymiarów trzeba również dodać nieco zapasu na dopasowanie wzoru i kierunku ułożenia runa stykających się kawałków. Pamiętajmy, że łączenie powinno przebiegać prostopadle do okien!
-
Ciepła kawa, zupa lub obiad na wynos? W tych pojemnikach smakują lepiej. Rabat nawet -75%
-
Fajne i tanie dodatki do domu z kolekcji ,,Jeden Rysunek Dziennie"
-
Top 12 nowoczesnych akcesoriów do kuchni ze stali. Teraz ą jeszcze tańsze
-
Co myśli najbardziej Typowy Kot? Zobaczcie akcesoria do domu z najsławniejszym kotem Internetu
-
Top 12 pościeli bawełnianych Guy Laroche: Te jednokolorowe i wzorzyste komplety znikają w mig