Diody LED we wnętrzu: lubimy otaczać się światłem

Tradycyjna lampa umieszczona w centrum sufitu odchodzi już do lamusa. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii oświetleniowych oraz nowym rozwiązaniom materiałowo-konstrukcyjnym projektanci zyskali możliwość budowania architektury wnętrza światłem. Dodatkowo, wykorzystując przyjazną środowisku technologię LED, mogą godzić naturalną ludzką potrzebę przebywania w dobrze doświetlonych pomieszczeniach z ogólnoświatowym trendem oszczędzania energii, nie rezygnując z wyszukanych pomysłów aranżacyjnych.

Choć technologia LED dostępna jest już od 10 lat, dopiero od niedawna zaczęto wykorzystywać ją w architekturze wnętrz. Wcześniej oświetlenie spełniało jedynie funkcję użytkową, a o charakterze pomieszczeń decydowały kolory, faktury i użyte materiały. Dopiero bardziej świadome wykorzystywanie światła przez architektów wnętrz dało początek aranżacyjnej rewolucji.

To właśnie światło jest elementem koniecznym dla dobrej ekspozycji wnętrz i znajdujących się w nich przedmiotów. Poprzez świetlne aranżacje można podkreślić walory przestrzeni, wzmocnić kolor czy skierować uwagę na konkretny przedmiot.

Dom urządzony światłem

W dziedzinie oświetlenia co roku zachodzą istotne zmiany, jednak głównym trendem jest dążenie do tworzenia wydajnych i tanich w eksploatacji źródeł światła. Ponadto poszukuje się rozwiązań designerskich i funkcjonalnych, budujących określony charakter pomieszczenia, dopełniających jego przemyślany wystrój. Jako że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na marnowanie energii i ograniczenia związane z kształtowaniem przestrzeni, nadszedł czas technologii LED.

Droga świetlna przy schodach, punktowe światło skierowane na ważny element wystroju czy podświetlenie mebli to jedynie nieliczne sposoby na nowoczesną aranżację pomieszczeń za pomocą oświetlenia. Takiego efektu nie osiągnie się przy użyciu tradycyjnych źródeł światła, dlatego technologia LED cieszy się coraz większą popularnością wśród projektantów wnętrz.

W branży oświetleniowej diody LED coraz bardziej konkurują z żarówkami i lampami fluorescencyjnymi. Charakteryzują się one niespotykaną dotychczas wydajnością świetlną i bardzo dobrymi parametrami m.in. niskim poborem energii elektrycznej, długim czasem życia, małymi rozmiarami. Daje to możliwość wydłużonej eksploatacji przy niskim poborze energii - mówi Roman Ostrowski, właściciel sklepu internetowego www.LuxMarket.pl. - W oprawach z diodami LED istnieje możliwość dowolnego kształtowania wiązki światła. Dzięki kreatywności projektantów, technologia ta stała się źródłem nowej generacji produktów (np. Britop kolekcje Steps, Live, Cristal), coraz częściej wybieranych przez naszych klientów - dodaje.

Wyjątkowy efekt świetlny

Odpowiednio dobrane oprawy LED budują klimat pomieszczenia i wydobywają charakter podświetlanych elementów. Dają projektantom i inwestorom nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przykładowo, niecodzienne rozmieszczenie oświetlenia ledowego w kuchni (nad blatem i przy dolnej krawędzi mebli) daje zupełnie wyjątkowy, nowoczesny efekt. Przy pomocy opraw ledowych można również optycznie wydzielić obszar roboczy kuchni od miejsca, w którym spożywa się posiłki. Ich instalacja na wysokości podłogi może spełniać także funkcję oświetlenia kierunkowego, ułatwiającego poruszanie się. Dodatkowo, takie rozmieszczenie pozwala zredukować użycie światła sufitowego o większej mocy.

Oświetlenie LED, dające więcej możliwość niż lampy tradycyjne, jest przyszłością aranżacji wnętrz. Za pomocą opraw ledowych możliwe jest swobodnie sterowanie kierunkiem światła w celu otrzymania przemyślanego i zamierzonego efektu. Przykładowo modele z kolekcji Cristal umożliwiają skierowanie światła ku dołowi, rozświetlenie płaszczyzny powyżej i poniżej lampy, lub delikatne emanowanie światłem na całą powierzchnię. Dzięki niskiemu poborowi mocy oświetlenia ledowego możemy teraz mnożyć punkty świetlne otaczając się światłem wszędzie tam gdzie lubimy. A przecież wszyscy lubimy światło - mówi Monika Sopałowicz, Dyrektor Zarządzający z BRITOP Lighting.

Copyright © Agora SA