Jak zachęcić dziecko do nauki we własnym pokoju? Stwórz domową strefę nauki

Porady na temat aranżacji kącika do nauki zazwyczaj skupiają się na kwestiach praktycznych oraz funkcjonalności przestrzeni i mebli. Są one istotne dla komfortu oraz zdrowia dziecka, jednak zastanawiając się nad urządzeniem jego pokoju, powinniśmy odwrócić kolejność i pomyśleć, czego potrzebuje i o czym marzy nasz mały uczeń

xx aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Stworzenie strefy do nauki, która nie będzie kojarzyła się jedynie z siedzeniem przy biurku o wyznaczonej porze dnia, sprawi, że dziecko przywiąże się do lubianych przedmiotów i o wiele chętniej będzie spędzać czas w swoim pokoju. Może się też okazać, że nauka wyda mu się o wiele ciekawsza, bo będzie kojarzyła się z nowymi doświadczeniami, próbowaniem i rozwijaniem przydatnych umiejętności. Genialne pomysły rodzą się przecież z wyobraźni, pobudzanej przez przedmioty, do których mamy osobisty stosunek. Jak stworzyć miejsce, które zachęci do nauki i kreatywności?

Jak urządzić pokój ucznia by zachęcał do nauki? Pozwól na samodzielne wybory

Jak urządzić wymarzony pokój ucznia? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: słuchać swojego dziecka, pozwalać mu na dokonywanie wyborów i zachęcać do własnoręcznych przeróbek, które podkreślą indywidualny charakter wnętrza. Aranżacja strefy nauki to realizacja waszego wspólnego pomysłu. Dlatego przestań myśleć, że wystrój pokoju dziecka powinien pasować do twoich wyobrażeń, gustu lub designu innych pomieszczeń w domu. Zaproś dziecko do wspólnego projektowania.

Nie masz pomysłu, jak urządzić pokój dziecka? Poszukajcie go wspólnie wśród ciekawych inspiracji>>

Nie oznacza to, że musisz zgadzać się na wszystkie, nawet najbardziej szalone i trudne do wykonania pomysły dziecka. Liczy się kreatywność i twórczy kompromis. Jeśli ulubionym kolorem małego ucznia jest mocna czerwień, ustalcie, że pojawi się ona w wielu dodatkach, ale niekoniecznie pokryje wszystkie ściany w pokoju. Może na jednej z nich uda się namalować ulubiony motyw lub bohatera z książek lub kreskówek?

Istnieje wiele możliwości personalizacji przestrzeni. Akcenty związane z zainteresowaniami mogą pojawić się na tkaninach, np. poszewkach na poduszki w kształcie piłek do kosza, z nadrukiem tablicy z matematycznymi wzorami, kolorowymi grafikami czy motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Choć nie wszystkie elementy wystroju będą należeć do strefy nauki, stworzą klimat, który zachęci dziecko do przebywania w swoim pokoju.

Jak sprawić, aby kącik przeznaczony do nauki nie kojarzył się tylko z przykrym i nudnym obowiązkiem? Na zwyczajne meble spójrzcie kreatywnie. Może wystarczy puszka farby lub stworzenie niestandardowej kompozycji z gotowych elementów, aby typowe szafki, półki lub blat biurka nabrały charakteru. Atmosferę stworzą również dopasowane kolorystycznie dodatki, np. wszelkiego rodzaju organizery i kolorowe pudełka. Poszukajcie wśród gotowych rozwiązań lub ozdóbcie je farbami, kolorowym papierem czy kompozycją ułożoną z gazet. Zagospodarujcie też ścianę przy biurku. Może patronem każdych odrabianych lekcji będzie ulubiona księżniczka, bohater z komiksu czy zwierzak?

Wybraliście już styl i motyw przewodni pokoju ucznia? Czas dopasować do niego odpowiednie elementy.

xx aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Jak wybrać biurko i krzesło do pokoju dziecka?

Choć musisz pogodzić się z tym, że prawdopodobnie twoje dziecko nie zawsze będzie uczyć się, siedząc sztywno nad zeszytem, wygodne krzesło i dopasowane do wzrostu i wieku biurko to podstawowe wyposażenie każdego pokoju małego ucznia. W tym wypadku musicie przestrzegać kilku reguł. Nie oznacza to jednak, że podstawowe meble do pokoju dziecka muszą być nudne. Jak wybrać odpowiednie biurko i krzesło?

Jak wybrać i gdzie ustawić biurko w pokoju dziecka?

Zanim zdecydujecie się na idealne biurko, zastanówcie się, gdzie będzie znajdować się strefa nauki. Odpowiednim miejscem jest najlepiej oświetlony punkt pokoju. Blat do odrabiania lekcji powinien stanąć jak najbliżej okna, aby dostęp do światła dziennego był jak najdłuższy. Najlepiej, gdy będzie skierowany do niego prawym bokiem dla dzieci leworęcznych i lewym dla praworęcznych. Dokładnie zmierzmy miejsce, w którym ma stanąć biurko. Pamiętajmy, że wygodny blat powinien być duży. Wystarczy szerokość około 70 cm i długość około 120 cm.

Dla zdrowia i wygody dziecka najważniejsza jest wysokość biurka. Powinna ona być dopasowana do wzrostu ucznia. Odpowiednia pozycja przy biurku to taka, kiedy kolana, stawy skokowe i biodrowe oraz łokcie pozostają pod kątem prostym. Najlepszym wyborem dla dziecka, które ciągle rośnie, będzie biurko regulowane. Najlepiej, aby można było ustawić również kąt nachylenia blatu. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na kupowaniu nowego biurka, kiedy dziecko wyrośnie ze starego, ale zadbamy także o jego kręgosłup.

Szukasz odpowiedniego biurka? Wybierz takie, które będzie wygodne i spodoba się twojemu dziecku>>

Jak wybrać krzesło do biurka dla dziecka?

Dla komfortu pracy i zdrowego kręgosłupa ważne jest również krzesło. Nikt nie chciałby przez kilka godzin siedzieć na tym niewygodnym, twardym i trudnym do przesuwania, dlatego najlepiej zdecydować się na obrotowe z miękkim siedziskiem. Na jego wybór poświęćcie najwięcej czasu. Musi być dobrze wyprofilowane i zapewniać komfortowe warunki do nauki. Te zaprojektowane specjalnie do pracy przy biurku mają regulację wysokości oraz kółka, często wyposażone w automatyczną blokadę, która zapewnia bezpieczeństwo przy siadaniu i wstawaniu.

Wygodny fotel na kółkach nie musi być nudny. Możemy wybierać wśród różnych kształtów, wzorów i kolorów, które podkreślą charakter wnętrza. Wygląd krzesła możemy także dopasować do własnego gustu. Wystarczą farbki lub flamastry do tkanin, ciekawe naszywki lub elementy uszyte z wybranego materiału. Krzesło będzie jeszcze wygodniejsze i przytulniejsze, jeśli położymy na nim miękki pled.

Znajdź idealne krzesło do strefy nauki dla twojego dziecka>>

xx aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Jak zachęcić dziecko do sprzątania na biurku i w pokoju?

Kiedy myślisz o perfekcyjnie urządzonym kąciku do nauki, widzisz idealny porządek, wszystko równo poukładane, a na biurku tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej: na blacie stosy porozrzucanych kartek i mniejszych karteczek z notatkami, długopisy, które już pospadały na podłogę, jakieś gadżety i niepotrzebne przedmioty, które twoim zdaniem tylko rozpraszają uwagę. Przecież porządek to klucz do zachowania koncentracji. Jak zapanować nad bałaganem?

Dzieciom często trudno zachować porządek i odkładać rzeczy na miejsce. Można im jednak tę - z pozoru nudną - czynność ułatwić dzięki personalizowanym organizerom, opisanym przegródkom i funkcjonalnym półkom, które pomieszczą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. To nie tylko wygodne pojemniki, w których umieścimy przybory szkolne, książki i zeszyty, ale także elementy dekoracyjne, tworzące charakter aranżacji. Zastanówcie się wspólnie, jak opisać poszczególne szuflady lub przegródki. Znajdźcie miejsce dla każdego przedmiotu, np. mniejsze notatki przyczepcie do tablicy magnetycznej, a większe posegregujcie na biurkowych półeczkach lub zamknijcie w kolorowym pudełku.

3 sprytne sposoby na porządek na biurku. Sprawdź nasze inspiracje >>

Dobrym rozwiązaniem dla małych twórców prawdziwego artystycznego nieładu na biurku będzie mebel z sekretną skrytką umieszczoną pod podnoszonym blatem. Po skończonej pracy wystarczy wszystko schować i porządek gotowy.

xx aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Porządek przyda się nie tylko na biurku, ale także w szufladach i szafkach. Dzięki temu o wiele łatwiej i szybciej będzie można znaleźć najpotrzebniejsze rzeczy. Unikniecie porannego chaosu spowodowanego nagłym zniknięciem papieru kolorowego i nożyczek. W organizacji pomogą zestawy wykonanych z plastiku lub materiału przegródek. Możecie też zaprojektować przestrzeń w szafkach i szufladach tak, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także ciekawa i nowoczesna.

Nie wiesz, jak pomóc dziecku w porządkach na biurku? Zainspiruj się naszym pomysłem >>

xx aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Jak zachęcić dziecko do nauki w pokoju? Przekonuj, że nauka może być dobrą zabawą

Kącik do nauki gotowy. Dziecko ma wygodne biurko i krzesło, uporządkowaliśmy przestrzeń, aby bałagan nie odciągał uwagi od lekcji, a wszystko to w stylu i kolorystyce, jakie wybrał mały uczeń. Jednak jak przekonać je do nauki we własnym pokoju, skoro wciąż kojarzy mu się ona z czymś nudnym? Aby nie zniechęcić dziecka do szkoły, musimy udowodnić, że nauka może być zabawą i bardzo ciekawym doświadczeniem. Najważniejsze jest więc inspirowanie. Mogą nam w tym pomóc elementy aranżacji.

Nauka nie musi odbywać się tylko przy biurku. O wiele wygodniej i przyjemniej czyta się książkę lub powtarza zadany materiał do klasówki, siedząc w wygodnym fotelu, leżąc na dużych, miękkich poduszkach lub nawet puchatym dywanie. Jako rodzic musisz obserwować swoje dziecko i wiedzieć, jak najłatwiej przychodzi mu zapamiętywanie i w jaki sposób lubi się uczyć. Daj mu swobodę i wybór. Może na jakiś czas musi stworzyć wokół siebie twórczy bałagan lub wszystko zapisać na tablicy? Może wzory i regułki szybciej wchodzą do głowy na leżąco? Pomyślcie o takiej strefie do nauki i czytania, która odpowie na potrzeby dziecka. Dobrym wyborem będą duże, miękkie poduchy i pufy, duże fotele lub leżanki oraz niskie regały, podajniki oraz półki, na których umieścicie ulubione książki i szkolne lektury. Zapisane w nich historie będą na wyciągnięcie ręki.

Młodszym dzieciom może pomóc dodatkowe pobudzanie wyobraźni. Z pomocą przesuwanych paneli lub baldachimu z cienkiej tkaniny oraz lampionów możesz stworzyć strefę do czytania książek, w której z łatwością rodzić się będą nowe inspiracje. Zapytaj dziecko, o czym marzy i co pomogłoby mu w nauce, obejrzyjcie razem katalog, pobuszujcie na stronie internetowej sklepu i poszukajcie inspiracji. Możecie np. namalować na ścianie ulubionych bohaterów lub kupić naklejki pokryte farbą tablicową. Niech uczenie się wyjdzie poza wyznaczoną strefę, a cały pokój wspomaga rozwój pasji i zainteresowań.

zz aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Jak zachęcić dziecko do wspólnej nauki w gronie rówieśników?

Kto powiedział, że uczyć trzeba się samemu? Może lepiej zorganizować burzę mózgów i wspólne rozwiązywanie zadań lub powtarzanie materiału do klasówki? Dobrze byłoby mieć wtedy takie miejsce, które pomieści wszystkich głodnych wiedzy znajomych. Aranżując pokój ucznia, pomyślmy więc również o tym, że czasami będzie on chciał przyjąć gości, zorganizować wspólną naukę lub stworzyć jakiś projekt z kolegami. Przyda się mobilny stolik na kółkach, kilka wygodnych poduch, które można rozłożyć na miękkim dywanie, oraz tablica - na niej pojawią się wszystkie genialne pomysły.

aa aranżacja pokoju dla dzieci. aranżacja pokoju dla dzieci.

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.