Zdrowa sypialnia

Idealna sypialnia to nie tylko stylowe, ładne wnętrze czy wygodne łóżko, ale przede wszystkim zdrowe miejsce do spania. Co to znaczy zdrowa sypialnia i jak ją urządzić?
To przede wszystkim miejsce do spania. I w tym przypadku sprawdzi się przysłowie mniej znaczy więcej. Za dużo szpargałów, dodatków, zbędnych przedmiotów wprowadza złą atmosferę w tym pomieszczeniu, a także sprzyja gromadzeniu się kurzu. Pozbądź się również telefonów komórkowych, telewizorów i laptopów z sypialni. To urządzenia, które zakłócają Twój sen. Zadbaj także o optymalną temperaturę pomieszczenia. Wynosi ona 18 stopni. W zimie, gdy kaloryfery i ogrzewanie mocno pracują warto nawilżać powietrze np. nawilżaczem ultradźwiękowym

Pamiętajmy, że zdrowa sypialnia to sypialnia antyalergiczna.

Głównym winowajcom alergii są roztocza, które uwielbiają takie miejsca jak nasze łóżka. Materace, kołdry, pościel, jeśli nie są zrobione ze specjalnych antyalergicznych materiałów i nie są odpowiednio często wymieniane stają się doskonałym źródłem roztoczy.

Sam materac musi charakteryzować się optymalnymi własnościami wentylacyjnymi i pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza. Do tego najlepiej aby był odporny na wilgoć, bezzapachowy i miał własności antybakteryjne. Dla alergików zaleca się materace ze zdejmowanym pokrowcem i możliwością częstego prania. Dobrym wyborem będą antyalergiczne i antybakteryjne pokrowce z atestem.

Pościel - poduszki, koce, kołdry - najlepiej często wymieniać, maksymalnie co 3 lata. Poduszki z pierzem i puchem mogą wywoływać alergie. Najlepiej sprawdzą się więc wypełnienia z anilany lub puchu poliestrowego. Dodatkowo mogą być nasączone specjalnym środkiem zapobiegającym rozwojowi bakterii, pleśni, roztoczy czy grzybów.

Najlepszą pościelą dla alergików jest ta wykonana z bawełny organicznej. Ten w 100% ekologiczny materiał jest pozbawiony jakichkolwiek zbędnych substancji chemicznych, zbierany i selekcjonowany ręcznie wykazuje właściwości hipoalergiczne.

Pamiętajmy, że zdrowa sypialnia to czysta sypialnia. Przynajmniej raz na tydzień dobrze jest czyścić łóżko i całe pomieszczenie, a także wietrzyć je, również, a nawet tym bardziej w mroźne dni. Niskie temperatury nie są przyjazne dla sprawców alergii, czyli niewidzialnych roztoczy.