Strefa wypoczynku w małym wnętrzu

Urządzanie małych wnętrz to nie lada wyzwanie. Liczy się tu dosłownie każdy centymetr. Najtrudniejszym zadaniem w niewielkim mieszkaniu jest pogodzenie ze sobą wszystkich funkcji, które powinno spełniać każde lokum, w tym również funkcji wypoczynkowej.
Jak zatem zaaranżować strefę wypoczynku w małym wnętrzu, czego się wystrzegać, na co zwracać uwagę aby stworzyć przyjazne miejsce relaksu?

Pierwszym problem, który napotkamy jest wielofunkcyjność małego salonu. Zwykle pomieszczenie to służy zarówno za miejsce wypoczynku, jadalnię, miejsce pracy, bawialnię, często także sypialnię. Tu przyjdą z pomocą meble wielofunkcyjne. Dobrym rozwiązaniem są rozkładane meble. Istnieją również firmy specjalizujące się w meblach łatwo zmieniających swoją funkcję.

Żadne salon nie może obejść się bez kanapy. Rozkładana czy nie? To pierwsze pytanie jakie sobie zadajemy, gdy kupujemy kanapę. Jeśli nasz salon pełni też rolę sypialni lub po prostu chcemy mieć dodatkowe miejsce do spania dla gościa, decydujemy się na kanapę dwufunkcyjną. I tu w zależności od przeznaczenia proponowane są różne systemy rozkładania takiego mebla.

Gdy zamierzamy codziennie spać na naszej sofie warto wybrać mechanizm pozwalający łatwo i szybko przekształcić kanapę w łóżko. Dobrze, aby mebel miał również pojemnik na pościel. Jeżeli rozkładana sofa nie ma pojemnika na pościel musimy znaleźć na to miejsce. Może to być wiklinowy kosz, a może być robiona na zamówienie skrzynia z uchylną klapą, np. podłużna, schowana za sofą. Wtedy równocześnie będzie funkcjonalną półką. Przed zakupem mebla przetestujmy go - usiądźmy, połóżmy się, rozłóżmy, złóżmy. W ten sposób ocenimy czy kanapa spełnia nasze oczekiwania.

Małe wnętrza warto otwierać. To powoduje, że nasze mieszkanie wydaje się większe. Dlatego dobrze jest pozbyć się niektórych ścian działowych, Zabieg ten otworzy przestrzeń, doda jej głębi i ją rozjaśnią. Jednak do pełni komfortu niektóre strefy powinny być wydzielone. Wypoczynek a już na pewno spanie w salonie nie będą udane w otwartej przestrzeni przy rodzinie z dziećmi. W tej sytuacji warto pomyśleć o lekkich podziałach, takich jak drzwi przesuwne, ażurowe parawany, mobilne ścianki. Świetnie w tej roli sprawdzi się np. ażurowy regał na książki, który będzie spełniał rolę ścianki i mebla jednocześnie. Oczywiście kwestia wydzielania przestrzeni nie dotyczy np. kawalerek zamieszkiwanych przez jedną osobę lub parę.

W salonie ze względu na wielofunkcyjność zawsze warto mieć do dyspozycji kilka źródeł światła: górne, kinkiety, boczne, za telewizorem i przy łóżku. Z jednej strony jest to funkcjonalne gdyż dopasowujemy oświetlenie do aktualnych potrzeb, a z drugiej strony dzięki oświetleniu możemy stworzyć miły, romantyczny nastrój.

Więcej o: