Kolory w salonie

Nie jesteśmy obojętni na kolor. To, w jakiej kolorystyce będzie utrzymany nasz dom, czy poszczególne jego pomieszczenia, zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jaki kolor wybrać do salonu, aby ten stał się idealnym miejsce wypoczynku? Wszystko zależy od jego wielkości, nasłonecznienia, naszych preferencji i gustów.
W niewielkich pokojach, koloryt ścian dobrze jest utrzymać w tonacji chłodnych, jasnych pastelowych barw, np. błękitnym. Barwy takie nadadzą wnętrzu wrażenie przestrzeni.

W przypadku większych pomieszczeń bez obawy możemy stosować kolory ciemniejsze, nadające wnętrzu charakter w zależności od koloru np. cieplejszy, klubowy czy industrialny.

Dzięki odpowiednio dobranym kolorom możemy podzielić salon na poszczególne jego funkcje, np. inna tonacja tego samego koloru w kąciku telewizyjnym, inna tam gdzie będziemy spożywać posiłki, czytać czy pracować.

Musimy pamiętać, że kolor kolorowi nie jest równy, różne odcienie tego samego koloru będą inaczej wyglądać w nasłonecznionym salonie a jeszcze inaczej w pokoju z oknami wychodzącymi na północ. Kolory należy dobierać przy świetle dziennym, a przed ostateczną decyzją dobrze byłoby zrobić na ścianie kilka próbek w wybranych odcieniach.

Biały - ma wiele odcieni, wiele temperatur. Przy pomocy odpowiedniego oświetlenia możemy wydobyć wiele niuansów bieli.

Jest wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu. Doskonały do wnętrz w stylu skandynawskim oraz romantycznym.

Żółty - kolor optymistyczny. We wnętrzach północnych, niedoświetlonych - spełni funkcję rozjaśniającą wnętrze i nada mu ciepłego klimatu. Należy pamiętać, że żółty przyciąga wzrok i skupia na sobie uwagę, tym samym będzie dominować we wnętrzu.

Czerwony - działa pobudzająco, wzmaga aktywność fizyczną, wprowadza w dobry nastrój. W nadmiarze może wywołać agresję lub złość. Jest kolorem optycznie pomniejszającym wnętrza. Doskonała do wnętrz w stylu orientalnym, gdzie sprawdzi się połączona z turkusem, fioletem i ciemnym drewnem.

Szary - kolor neutralny, będący doskonałym tłem dla innych kolorów. Idealnie sprawdzi się w minimalistycznych, spokojnych wnętrzach. Szarość bardzo dobrze łączy się ze wszystkimi innymi kolorami. Jest świetnym tłem dla żółtego, pomarańczowego, czerwonego.

Fiolet - w zależności od odcienia nada wnętrzu różny charakter. Ciemny fiolet stworzy elegancką i trochę tajemniczą atmosferę. Doda nieco blichtru i ekskluzywności. Jasny, pastelowy odcień fioletu będzie wprowadzał romantyczny i delikatny klimat.

Zielony - ma właściwości relaksujące i odprężające. Pomaga w skupieniu się. Tworzy doskonały klimat do odpoczynku. Wnętrzom dodaje świeżości i finezji. Dobrze czuje się w towarzystwie szarości, błękitów i filetów.

Niebieski - przynosi uspokojenie i inspiruje. Jest jednak chłodny i nieprzytulny, ale optycznie powiększa przestrzeń.

Dobrze sprawdzi się we wnętrzach wiejsko - rustykalnych.

Brązy i beże - dają poczucie ciepła i solidności. Są naturalne i neutralne. Ściany w kolorze brązowym dają wyrafinowany, elegancki efekt. Można urozmaicić brązowe kompozycje kolorami błękitnym, pomarańczowym, czerwonym. Odcienie beżu mogą być stosowane w każdym wnętrzu, nadając mu subtelny, delikatny klimat.