Jak zaaranżować strefę wypoczynku w salonie?

Zazwyczaj salon to przede wszystkim pomieszczenie, gdzie spotyka się i odpoczywa cała rodzina. Tu ogląda się telewizję, słucha muzyki, czyta lekturę, a jednocześnie tu zasiadamy z przyjaciółmi gdy wpadną do nas z wizytą. Dlatego urządzając go, warto skupić się na tym, żeby stał się oazą spokoju i dawał poczucie komfortu.
Powinniśmy zastanowić się nad tym jak najchętniej spędzamy czas i jak lubimy wypoczywać. Inaczej będzie wyglądał salon nałogowego czytelnika książek,a inaczej wielbiciela kina namiętnie oglądającego filmy z rzutnika. Weźmy pod uwagę ilość domowników, którzy w jednym momencie mogą zechcieć skorzystać z zaaranżowanej strefy wypoczynku. Wygodnych mebli powinno wystarczyć dla każdego.

W każdy salonie , mniejszym czy większym, musi znaleźć się kanapa. Stanowi ona centrum naszego rodzinnego życia. To na niej odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy książki, przyjmujemy gości, leniuchujemy, czasem śpimy. Musi być wygodna, a zarazem powinna idealnie pasować do wnętrza. To mebel, który stanowi o stylu i klimacie naszego salonu. Jeśli nie mamy do końca pomysłu na klimat naszego wnętrza wybierzmy kanapę o klasycznym, prostym kształcie i niezbyt wyróżniającym się kolorze. Będziemy wtedy mieć pewność, że mebel sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pamiętajmy też, że kanapa powinna być przede wszystkim wygodna.

Koniecznie zgrupujmy wygodne siedziska wokół jakiegoś punktu. Może to być w sposób naturalny kominek, ale też okno z widokiem na ogród, czy ściana ze starannie dobranymi obrazami lub ścianka z wyeksponowanym kinem domowym . Jeżeli lubimy przestawiać meble to może zimą ustawmy kanapę przed kominkiem a latem rozkoszujmy się widokiem zieleni, przesuwając ją pod okno. W większych pomieszczeniach może tych punktów być więcej- na przykład w zacisznym kącie fotel do czytania czy dwa nieduże foteliki i stolik gdzie można przysiąść na kawę.

Warto przemyśleć jakie przedmioty są nam potrzebne, a które mogą znaleźć swoje miejsce w innych pomieszczeniach. Dla tych, które pozostaną w salonie, powinny znaleźć się wygodne schowki w pobliżu miejsca ich użycia. Przyjrzyjmy się uważnie, gdzie mogłyby być umiejscowione. Czasem w sposób naturalny będą to wnęki. Uporządkowany i przejrzysty salon będzie dla nas miejscem relaksu.

Starannie przemyślmy które rzeczy pozostawić na wierzchu. Nie powinno ich być zbyt wiele, ciekawiej będzie co jakiś czas zmieniać ekspozycję ozdobnych przedmiotów. Łatwiej też będzie utrzymać porządek szczególnie przy liczniejszej rodzinie.

Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Można nim wykreować odpowiedni klimat i atmosferę. Dobrze sprawdzą się tu lampy podłogowe czy stołowe oraz wszelkiego rodzaju kinkiety. Kącik do czytania powinien być również odpowiednio oświetlony.

Wnętrze możemy ocieplić ciekawymi dodatkami, takimi jak dywaniki, miękkie poduchy czy dekoracyjne zasłony. Zimą przyda się też ciepły pled lub koc. Relaksującą atmosferę wniosą również rośliny, dekoracyjne świece czy aromatyzujące kominki.

Zajrzyj do naszej strefy wypoczynkuWięcej o: