Żegnamy żarówki 60 W

Od 1 września tego roku z produkcji zostały wycofane najpopularniejsze żarówki 60 W. Będą w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas, do wyczerpania zapasów magazynowych.
1 września w Polsce wchodzą w życie kolejne postanowienia zawarte w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 244/2009 obowiązującego w Unii Europejskiej. W dokumencie tym określono ścisły harmonogram wycofywania z produkcji nieefektywnych i energochłonnych zwykłych żarówek (żarówek wolframowych). We wrześniu 2009 wycofano z produkcji żarówki 100 W i wszystkie matowe, rok później - we wrześniu 2010 - zaprzestano produkcji żarówek 75 W, a od tego roku ze sprzedaży wycofane zostaną najpopularniejsze żarówki 60 W.

Za rok ostatecznie wycofane zostaną ze sprzedaży także żarówki o niższej mocy.

Wywiad z dr inż. Andrzejem Wiśniewskim (AW) z firmy OSRAM, oraz z Wojciechem Kozłowskim (WK) dyrektorem ds. asortymentu instalacje elektryczne w Castorama Polska Sp. z o.o.

Po co Komisja Europejska wprowadza regulacje ograniczające sprzedaż żarówek?

AW: Powodem decyzji Komisji Europejskiej jest dążenie do ograniczenia zużycia prądu, a tym samym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rezygnacja z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych źródeł światła pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w krajach UE o blisko 40 TWh. To tak, jakby wyłączyć dziesięć elektrowni o mocy 500 MW każda.

Czy to oznacza, że 1 września 2011 nie będzie można już kupić tradycyjnych żarówek 60W?

WK: Nie ma powodu do paniki. Najpopularniejsze żarówki 60W, będą w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas, do wyczerpania zapasów magazynowych. Jeśli ktoś jest do nich bardzo przywiązany, to teoretycznie może kupić ich większą ilość. Jednak na rynku dostępne już są rozwiązania bardziej energooszczędne, które dodatkowo są dużo trwalsze np. żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe.

Zestawienie właściwości technicznych żarówek, świetlówek, halogenów i diod LEDJakie źródło światła jest najtańszym zamiennikiem tradycyjnej żarówki?

AW: Najtańszym zamiennikiem zwykłej żarówki jest żarówka halogenowa, która najczęściej wygląda i świeci jak tradycyjna żarówka, ale jest trwalsza nawet dwukrotnie. Droższym, ale też bardziej wydajnym energetycznie zamiennikiem mogą być świetlówki kompaktowe lub lampy LED, które są jeszcze trwalsze.

Czy decydując się na inne niż żarowe oświetlenie muszę liczyć się ze zmianą opraw?

WK: Nie ma takiej potrzeby. Żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są dziś już w tak wielu wariantach, że bez problemu powinniśmy dobrać je do naszego żyrandola, czy abażuru. Standardowe pozostają również ich gwinty - szeroki (E27) oraz wąski (E14).

Nowoczesne źródła światła mają mniej watów. Który zamiennik da mi światło o mocy tradycyjnej żarówki?

AW: Tego typu informacje znajdziemy na opakowaniach produktów. Na świetlówkach kompaktowych umieszcza się ich moc i często moc żarówek, które te świetlówki zastępują. Przykład: świetlówka o mocy 20 W zastępuje zwykłą żarówkę o mocy 100 W.

Jakie są rzeczywiste oszczędności energii w przypadku każdego ze źródeł światła?

WK: Według danych producentów w przypadku żarówki halogenowej jest to 30% przy dwukrotnie dłuższej trwałości. Świetlówki kompaktowe zapewniają aż 80% oszczędności energii przy dziesięciokrotnie większej trwałości. W przypadku markowych lamp LED pobór prądu spada o 90%, a trwałość sięga nawet 25 lat.

Czy są miejsca, w których lepiej jest użyć halogenu lub świetlówki kompaktowej?

WK: W świadomości wielu konsumentów istnieje mit, że w związku ze zwiększonym poborem energii podczas nagrzewania świetlówek kompaktowych nie powinno się stosować ich w miejscach, gdzie często włącza i wyłącza się światło. W rzeczywistości każde urządzenie elektryczne podczas uruchamiania pobiera większą ilość energii. Trwa to jednak tylko ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni dziesięciu lat.

Czy zamieniając żarówkę na inne źródło światła mam gwarancje, że światło będzie równie przytulne?

AW: O przytulności światła decyduje jego barwa, a ta może być ciepła lub zimna. Ciepłe światło może także emitować halogen, świetlówka kompaktowa, czy lampa LED. Na markowych produktach odnajdziemy informacje o temperaturze emitowanego przez nie światła. To, które nazywamy "przytulnym" powinno znajdować się w przedziale od 2 500 K do 3 500 K.

Więcej o: