Jak zrobić zbrojenie fundamentów bez błędów

Betonowe ławy fundamentowe wraz z wieńcami stropowymi usztywniają budynek i zabezpieczają go przed uszkodzeniami. Aby ławy mogły spełniać to zadanie trzeba je zazbroić.

Zbrojenie fundamentów najczęściej robi się je z 4 prętów o średnicy 12, 14 lub 16 mm, połączonych co 30-50 cm strzemionami z prętów 6 mm.

Pręty, muszą być czyste: nie mogą być zabrudzone smarami, zabłocone albo oblodzone. Rdzawy nalot nie jest przeszkodą (jest nawet wskazany, bo stal ma wtedy lepszą przyczepność do betonu), jednak duże, łuszczące się płaty rdzy są niedopuszczalne.

Przy układaniu zbrojenia ław najważniejszą sprawą jest odpowiednim zakotwienie prętów podłużnych w narożnikach i skrzyżowaniach ław. Pręty wprawdzie krzyżują się tam ze sobą, ale to za mało, by uchronić budynek przed pękaniem ścian i stropów.

Narożniki i skrzyżowania będą wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych wygnie się pod katem prostym; wygięte końce prętów zewnętrznych i wewnętrznych jednej ławy powinny dochodzić do prętów zewnętrznych ławy do niej prostopadłej. Aby nie trzeba było wyginać prętów pod kątem prostym, można zastosować tam dodatkowe pręty kotwiące (o takiej samej średnicy), wygięte w kształt litery L.

Ważną sprawą jest także odpowiednia grubość otuliny betonowej wokół zbrojenia (5 cm). Dolne pręty należy układać w ławie na podkładkach. Układanie zbrojenia bezpośrednio na deskowaniu i podnoszenie na odpowiednią wysokość w trakcie betonowania jest mniej dokładne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA