Jak się robi schody żelbetowe wylewane

Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej wybierają schody żelbetowe - są one najtańsze, trwałe i dość łatwe do zrobienia. Poza tym, na etapie robót stanu surowego wchodzi się po nich na piętro wygodniej, niż po tymczasowych schodach zbitych z desek.

Dobremu wykonaniu schodów żelbetowych warto poświęcić nieco uwagi - po wprowadzeniu się do domu będziemy je przecież pokonywać kilka-kilkanaście razy dziennie. Zadbajmy zatem nie tylko o to, by były ładne i pasowały do wnętrza, ale też bezpieczne, a przede wszystkim wygodne - pamiętajmy, że na wejście po schodach zużywa się siedem razy więcej energii, niż podczas chodzenia po płaskim podłożu!

Konstrukcja schodów żelbetowych

Schody żelbetowe mogą mieć konstrukcję płytową, policzkową lub wspornikową. Ich konstrukcja określa, w jaki sposób i na jakim elemencie (na przykład ścianie, belce, stropie) będą się opierać.

Schody płytowe. Płyta żelbetowa oparta jest na belkach spocznikowych albo na ścianie. Schody mogą być jedno-i dwubiegowe albo kręte. Nie powinny mieć zbyt dużej rozpiętości; inaczej płyta będzie bardzo gruba, co nie jest ani ładne, ani ekonomiczne.

Schody policzkowe. Ich konstrukcję nośną stanowią żelbetowe belki policzkowe, oparte na ścianach lub stropach. Stopnie mogą się opierać z obu stron na belkach, albo z jednej strony na belce, z drugiej natomiast na ścianie nośnej.

Schody wspornikowe. Ich stopnie mocuje z jednej strony w ścianie (bezpośrednio lub w wieńcu), drugi natomiast pozostaje wolny. Inne rozwiązanie to osadzenie stopni w żelbetowej belce, biegnącej w połowie ich szerokości (schody dwuwspornikowe).

Obejrzyj inspirującą galerię schodów

Jak się robi wylewane schody żelbetowe

Wylewanie schodów rozpoczyna się zwykle w momencie, gdy strop jest już wykonany (są z niego wyprowadzone pręty zbrojeniowe biegu schodowego). Schodom żelbetowym można nadać dowolny kształt. Najpierw montuje się deskowanie, potem układa na nim zbrojenie i na końcu całość betonuje.

Deskowanie . Przy prostych schodach deski kładzie się równolegle do ich biegu, tworząc pochylnię o odpowiednim kącie nachylenia. Deski podpiera się stemplami z żerdzi lub systemowymi (rozmieszczonymi co około 1 m). Na stemplach opiera się również poziome deskowanie spocznika, znajdującego się między dwoma biegami schodów. Szalunek na stopnie robi się, mocując do ścian klatki schodowej ustawione pionowo deski; ich szerokość ma odpowiadać planowanej wysokości stopni. Ułożenie deskowania jest bardziej pracochłonne przy schodach zabiegowych, których spód jest krzywoliniowy. Do zrobienia szalunku wykorzystuje się tutaj wąskie listwy lub sklejkę wodoodporną. Deski kształtujące poszczególne stopnie schodów zabiegowych mocuje się natomiast w taki sam sposób, jak schodów prostych. Przygotowanie deskowania 2-osobowej ekipie zajmuje 1-2 dni.

Zbrojenie. W najpopularniejszych schodach płytowych układa się zbrojenie główne i poprzeczne. Rodzaj i średnica prętów są określone w projekcie i nie wolno ich samodzielnie zmieniać. Trzeba pamiętać, że pręty zbrojeniowe nie mogą leżeć bezpośrednio na deskowaniu, ale na podkładkach z betonu lub tworzywa sztucznego. Cięcie, wiązanie i układanie prętów zbrojeniowych to 1-2 dni pracy ekipy.

Betonowanie. Schody robi się z betonu B15 (C 12/15) lub B20 (C 16/20). Betonowanie rozpoczynamy od dołu, zagęszczając kolejne warstwy przez ubijanie wibratorem i opukiwanie deskowania. Gdy beton lekko zwiąże, zaciera się go na gładko.

Uwaga! Najlepiej, jeśli całe schody zostaną wylane jednego dnia, inaczej mogą powstać pęknięcia wywołane nierównomiernym odkształcaniem się deskowania i skurczem betonu.

Świeży beton należy pielęgnować - zraszać wodą i chronić przed zbyt szybkim wysychaniem. Deskowanie można rozebrać po 3-4 tygodniach, ale ze schodów można korzystać od razu po związaniu betonu.

Cena. Zależy ona od stopnia skomplikowania prac i regionu kraju. Średnio można jednak przyjąć, że za najprostsze, jednobiegowe schody zapłacimy około 1500-2000 zł (materiał i robocizna). Schody bardzo skomplikowane, na przykład zabiegowe albo dwu- lub trójbiegowe ze spocznikami, mogą kosztować nawet około 5000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt ich późniejszego wykończenia (na przykład drewnem, kamieniem albo płytkami ceramicznymi; spód schodów najczęściej się tynkuje).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA