Grzejniki kanałowe Verano

Grzejniki kanałowe stosujemy w pomieszczeniach, w których znaczna część ścian ma postać przeszklonych powierzchni. Dobrym przykładem tego typu grzejników są modele kanałowe Verano-konwektor.

Grzejniki kanałowe Verano-konwektor z powodzeniem stosujemy zarówno do ogrzewań eleganckich, przestronnych pomieszczeń w budownictwie mieszkalnym, użyteczności publicznej, jak również kościołów, skansenów, zamków i pałaców. Stosujemy je wszędzie tam, gdzie zależy nam na zapewnieniu optymalnej temperatury przy zachowaniu charakteru oraz estetyki wnętrza.

Budowa grzejnika kanałowego Verano-kowektor

Grzejnik został zaprojektowany tak, aby jego jedynym widocznym elementem była estetyczna i elegancka kratka wkomponowana w podłogę. Miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła umieszczono w kanale wykonanym z blachy ocynkowanej, przez co pozostaje praktycznie niezauważalny. Kanał ma kształt otwartego prostopadłościanu z pięcioma zabudowanymi ścianami i jest dostępny w dowolnym kolorze z palety RAL. Natomiast wymiennik ciepła stanowi miedziana wężownica, na którą ściśle nałożono aluminiowe lamelki.

Bardzo dobra przewodność cielna materiałów użytych do konstrukcji wymiennika ciepła oraz mała pojemność cieplna sprawiają, że grzejniki Verano-konwektor ulegają szybkiemu nagrzaniu. Dzięki temu instalacja centralnego ogrzewania osiąga pełną sprawność już w ciągu 10 minut. Wysoka jakość wykonania grzejnika kanałowego Verano-konwektor czyni go elementem dekoracyjnym, a różne rodzaje kratek przykrywających pozwalają na dowolną aranżację. Dodatkowo mała bezwładność cieplna oraz zastosowanie elektronicznej regulacji pozwala na osiągnięcie oszczędności w sezonie grzewczym sięgających około 30%.

Rodzaje grzejników kanałowych Verano-konwektor

Grzejniki Verano-konwektor dostępne są w dwóch opcjach. Pierwsza to grzejniki, które ogrzewają pomieszczenie drogą naturalnej konwekcji (typ VK), druga zaś to grzejniki z wentylatorem - konwekcja wymuszona (typ VKN). Grzejniki typu VK dostępne są w kilku głębokościach: 7,5; 9; 11; 16; 25; 35; 54 cm oraz szerokościach: 20; 25; 29 i 38cm. Długość konwektorów kanałowych Verano-konwektor wynosi od 80 do 400 cm.

W tego typu grzejnikach zachodzi ważna prawidłowość, a mianowicie im wyższy komin konwekcyjny, tym grzejnik uzyskuje większą moc z tej samej wielkości elementu grzejnego. Dotyczy to tylko grzejników, w których wymiana ciepła zachodzi na drodze konwekcji. Natomiast poprzez zastosowanie cichych wentylatorów uzyskujemy bardzo wydajne urządzenia grzewcze przy zachowaniu bardzo niewielkich rozmiarów. Grzejniki VKN już od głębokości 7,5 i szerokości 20 cm poprzez wymuszoną konwekcję osiągają duże moce cieplne. Dodatkowo bardzo dobrze pracuję w układach zasilanych przez kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła.

Dla wszystkich tych, którzy cenią komfort oraz ekonomikę pracy, grzejnik kanałowy z wentylatorem jest idealnym rozwiązaniem.

Montaż grzejników kanałowych

Konwektory kanałowe zaleca się umieszczać wzdłuż zewnętrznych przegród przeszklonych - drzwi tarasowych, szerokich oknien. Najlepiej, jeżeli długość konwektora jest równa lub dłuższa od długości powierzchni przeszklonej. Zaleca się aby odległość od przegrody zewnętrznej wynosiła od 20 do 30 cm. W grzejnikach kanałowych Verano-konwektor zaleca się, aby element grzejny - wymiennik - był zamontowanych od strony pomieszczenia, niezależnie jakiego typu jest to urządzenie VK czy VKN.

Sterowanie grzejnikami kanałowymi

Podłączenie wymiennika ciepła w grzejniku kanałowym Verano-konwektor można wykonać za pomocą ogólnie stosowanych zaworów termostatycznych ze specjalnymi głowicami. Zawór termostatyczny zostaje zamontowany na elemencie grzewczym w kanale, natomiast głowica termostatyczna na ścianie w ogrzewanym pomieszczeniu. Istnieje również możliwość regulacji elektrycznej poprzez zastosowanie regulatora temperatury wraz z siłownikami termicznymi i zaworami. W takim przypadku regulator dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu za pomocą wbudowanego czujnika i utrzymuje zadaną wartość temperatury. Praca grzejnika typ VKN sterowana jest poprzez elektryczną regulację prędkości obrotowej wentylatorów za pomocą puszki sterującej oraz termostatu. Gdy temperatura panująca w pomieszczeniu osiągnie wartość niższą od wartości temperatury nastawionej na termostacie, nastąpi włączenie wentylatora, który kilkakrotnie zwiększy moc. Dzięki automatyce, która czuwa nad prawidłową pracą urządzenia mamy możliwość precyzyjnego ustalenia wymaganej temperatury w pomieszczeniu.

Zalecenia eksploatacyjne

Grzejniki kanałowe Verano-konwektor należy poddać corocznemu czyszczeniu, najlepiej przed sezonem grzewczym. Należy je oczyścić z kurzu, który osadził się w kanale oraz na wymienniku ciepła. Eksploatując grzejnik kanałowy w sezonie grzewczym, nie należy zasłaniać go dywanem lub stawiać na kratce jakichkolwiek mebli. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie po sezonie grzewczym zamiast kratki pokrywy wykonanej z tego samego materiału co podłoga. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie czystości w kanale.

Opracowanie: mgr inż. Ewa Kaczyńska

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA