Remont starej podłogi

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu popularne były podłogi z desek na legarach i układanie na nich parkietu. Dziś takie posadzki wymagają najczęściej wymiany. By prace trwały krótko, warto przy takim remoncie wykorzystać płyty wiórowe.
Sposób wymiany starej podłogi należy dostosować do jej stanu. Nie zawsze bowiem konieczne jest usuwanie wszystkich jej warstw. Warto rozważyć różne warianty remontu nie tylko ze względów finansowych, ale głównie użytkowych. Remont podłogi wymaga bowiem wyłączenia poszczególnych pomieszczeń z użytkowania, często nawet na kilka tygodni. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób skrócić czas trwania prac remontowych i uwolnić się od problemu pozbycia się gruzu.

Zerwanie starej podłogi konieczne jest jedynie wtedy, gdy deski i legary są całkowicie zniszczone. Deski w dobrym stanie można zostawić. Bardzo ważne jest jednak właściwe przygotowanie stabilnego podłoża z płyt budowlanych (np. mfp) albo płyt suchego jastrychu (gipsowo-włóknowych lub gipsowo-kartonowych). Płyty mocuje się do desek i na nich układa nowe wykończenie, na przykład płytki ceramiczne. Ten sposób warto wykorzystać, gdy remont dotyczy całej kondygnacji. W przeciwnym razie powstaną wystające nawet o kilka centymetrów w każdym z remontowanych pomieszczeń progi, spowodowane różnicami poziomu podłogi.

Podobnie można zrobić, gdy deski są zniszczone, ale legary - w dobrym stanie. Po usunięciu desek na legarach układa się płyty budowlane lub suchego jastrychu.

Płyty budowlane - dobry sposób na podłoże

Niezależnie od wybranego rozwiązania, nowe podłoże najlepiej jest wykonać na sucho. Rezygnacja z wykonania wylewki cementowej pozwoli zmniejszyć koszty remontu i znacznie skrócić czas jego trwania. Nie trzeba też będzie upewniać się, czy dodatkowe obciążenie nie jest aby niebezpieczne dla stropu. Płyty budowlane są na tyle lekkie, że stosuje się je tam, gdzie nie można zbytnio go obciążać. Co więcej, wykonane z nich podłoże już następnego dnia można wykończyć dowolnym materiałem podłogowym.

Parametry płyt budowlanych

Przy remoncie podłogi warto wykorzystać płyty budowlane mfp. Mają one jednolitą strukturę. Wióry ułożone są w różnych kierunkach i klejone żywicami z melaminą, co sprawia, że mają bardzo dużą wytrzymałość, jednakową w każdym miejscu (do 20 MPa). Dlatego w przeciwieństwie do innych płyt dostępnych na rynku, można je układać niezależnie od usytuowania legarów lub belek stropowych. Ich zastosowanie jest ekonomiczne - nie powstają niepotrzebne odpady.

Zasługą mocno sprasowanych wiórów jest też, większa niż w innych płytach budowlanych, odporność na wilgoć. Współczynnik spęcznienia płyt mfp wynosi tylko 10 % więc jest jest korzystniejszy niż innych tego rodzaju materiałów. To pozwala stosować je na podłogach w kuchniach i w łazienkach, czyli w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie trzeba się też obawiać uszkodzeń w postaci rozwarstwienia czy trwałego spęcznienia.

Oprócz tego, płyty mfp mają dość dobrą izolacyjność akustyczną. Dobrze tłumią odgłosy kroków, czy skrzypienie pozostawionych pod nimi desek.

Wykonanie podłoża

Płyty budowlane mfp nie sprawiają problemów w obróbce - ich wysoka spoistość i jednorodność umożliwia precyzyjne wiercenie oraz cięcie i frezowanie bez strzępienia krawędzi. Płyty mfp układa się z przesunięciem względem siebie o połowę długości. Pomiędzy płytami należy pozostawić szczeliny dylatacyjne o szerokości 2-5 mm. Po zakończeniu wypełnia się je elastycznym klejem do drewna. Dylatacja wzdłuż ścian powinna mieć 12 mm. Po zamontowaniu, wykończenia maskuje się listwami przypodłogowymi.

Minimalna długość wkrętów lub gwoździ to 50 mm lub dwukrotna grubość płyty. Aby uniknąć wyrywania płyt, minimalny odstęp wkrętów lub gwoździ powinien wynosić 8 mm od krawędzi i 25 mm od narożnika.