Wykończenie poddaszy i obudowa okien dachowych

Płyty gipsowo-kartonowe to najpopularniejszy materiał stosowany do wykonania obudowy poddasza użytkowego, ale nie jedyny. Zamiast nich równie dobrze można użyć do tego celu płyt budowlanych mfp®.
Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów wykończenia skosów poddasza, bo jest stosunkowo prosty i najtańszy. Nie zawsze jest to jednak najlepszy wybór. Prace z ich wykorzystaniem powinny być przeprowadzane po zakończeniu wszelkich robót mokrych, zwłaszcza wtedy gdy korzystamy ze standardowej wersji płyt gipsowo-kartonowych, nie zabezpieczonych dodatkowo przed wilgocią. Gips, z którego wykonany jest rdzeń takich płyt, łatwo chłonie wilgoć z powietrza. Gdy jest jej dużo, płyty pęcznieją, obudowa z nich wykonana w dość krótkim czasie deformuje się, a na stykach płyt pojawiają się rysy. Dlatego montaż płyt gipsowo-kartonowych należy przeprowadzić przy stałej temperaturze, nie niższej niż 10°C i niezbyt wysokiej wilgotności. Nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie prac wykończeniowych na poddaszu w takich warunkach. Wówczas warto wybrać płyty budowlane mfp®.

Alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych

Płyty budowlane mfp® dzięki swojej strukturze mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, które umożliwiają ich użycie zarówno do prac konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Wióry, ułożone w różnych kierunkach sprawiają, że płyty mfp® są odporne na wilgoć oraz spowodowane przez nią pęcznienie. Oprócz tego płyty mfp® mają dobrą izolacyjność cieplną (na poziomie 0,12-0,18 W/(mK)) oraz odporność na zginanie i rozciąganie.

Na poddaszu wykończonym płytami mfp® będzie też cicho, ponieważ płyty bardzo dobrze tłumią hałas. Ma to szczególne znaczenie przy wykonaniu pokrycia dachu z blachodachówki.

Montaż płyt mfp®

Do wykonania zabudowy poddasza stosuje się płyty mfp® w formacie prawie takim samym jak płyt gipsowo-kartonowych - o grubości 12 mm i wymiarach 2500 x 1250 mm z prostymi krawędziami.

Montaż płyt budowlanych mfp® jest tak samo prosty, jak płyt gipsowo-kartonowych. Łatwo i szybko można je dopasować do skosów poddasza, zwłaszcza przy oknach dachowych. Wystarczy je odpowiednio przyciąć narzędziami do drewna. Zaletą płyt mfp® jest brak pyłu przy obróbce.

Płyty najlepiej ułożyć pionowo, czyli prostopadle do rusztu nośnego z łat drewnianych przybitych prostopadle do krokwi, w rozstawie co 50 cm. Możliwy jest też montaż w poziomie. Między płytami należy pozostawić szczelinę dylatacyjną szerokości 1-3 mm, a na łączeniach ściana/sufit 6 do 12 mm. Przy zabudowie ścian kolankowych ich dolne krawędzie muszą się znaleźć około 1 cm wyżej niż poziom przyszłej posadzki.

Płyty mfp® mocuje się wkrętami do drewna lub gwoździami spiralnymi. Rozstaw wkrętów w środkowej części płyt powinien wynosić nie mniej niż 30 cm, a przy krawędziach - nie więcej niż 15 cm.

Wykończenie obudowy poddasza

Gładka powierzchnia płyty budowlanej mfp nie wymaga dodatkowego wyrównywania czy szlifowania, w przeciwieństwie do płyt gipsowo-kartonowych.

Obudowę można dowolnie wykończyć - np. przez malowanie, tapetowanie (pod warunkiem że nie będziemy stosować wodnych klejów do tapet), bądź wykończenie płytkami ceramicznymi. Okładzinę można też polakierować, eksponując unikalny wygląd płyt.