Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam

Nie sposób precyzyjnie określić jakie są koszty budowy domu. Można jednak na podstawie wielu czynników oszacować ile wynosi koszt budowy domu jednorodzinnego, parterowego czy szkieletowego. Dzięki temu, można nie tylko sprawdzić, ile pieniędzy będziemy potrzebowali, ale także dowiedzieć się, jak można obniżyć koszty budowy domu, by móc zaoszczędzić, nie tracąc nic na jakości wykonania.
Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym lub przez firmę), a także od regionu w kraju, w którym prowadzona jest budowa. To, jakie nakłady finansowe będą potrzebne do wzniesienia domu, przedstawiamy na wybranych przykładach domów jednorodzinnych.

Koszty budowy domu

Oto przeciętne - średnie krajowe - koszty budowy domów murowanych (takie domy buduje się w Polsce najczęściej), wykonywanych przez firmy budowlane. Zamieszczamy je w tabelach, na przykładach domów parterowych i z poddaszem użytkowym. Różnią się one między sobą wielkością powierzchni, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Inne są również elementy dodatkowe (na przykład na zewnątrz - wiata na samochód, taras, a wewnątrz - kominek, dodatkowe łazienki). Każdy z nich podnosi koszty budowy.

Wybrane przykłady to domy jednorodzinne o podstawowym standardzie, budowane w najbardziej popularnych w Polsce technologiach - ze ścianami zewnętrznymi na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi.

Wszystkie wskaźniki jednostkowe (zł/m2) kosztów budowy domów parterowych oraz tych z poddaszem użytkowym obliczono w odniesieniu do powierzchni netto, a więc liczonej w poziomie podłogi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosami dachu (ma więc niepełną wysokość), tym samym jej wartość użytkowa jest mniejsza. W domach parterowych powierzchnia netto i użytkowa są praktycznie takie same, gdyż wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość.

Koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem - porównanie

Jeśli zatem porównujemy koszt budowy 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Tak naprawdę koszt wykonania 1 m2 powierzchni do mieszkania (użytkowej) jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.

Porównując koszty budowy domów podane w tabelach, warto także zwrócić uwagę na to, że wprawdzie większa powierzchnia domu oznacza też większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy jest koszt 1 m2 powierzchni netto takiego domu. Wynika to z tego, że pomieszczenia w większych domach są na ogół większe - nie ponosi się więc dodatkowych kosztów materiałów, robocizny czy wykończenia, na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.Zobacz tabele ze średnimi krajowymi kosztami budowy domów z pełnym wykończeniem (poziom cen III kwartał 2013 r.):

Średnie koszty budowy domów parterowych i domów z poddaszem o różnych powierzchniach >>>>Za ile zbudujesz dom samodzielnie

Kto buduje systemem gospodarczym, bierze na siebie ciężar zorganizowania całej budowy. Do poszczególnych robót angażuje zwykle małe firmy budowlane lub pojedynczych rzemieślników i kontroluje budowę sam lub z pomocą wynajętego inspektora nadzoru. Zdarza się również, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, że sam inwestor lub z pomocą rodziny wykonuje część prac. Przede wszystkim kupuje materiały budowlane, szukając jak najlepszych okazji.

Jak oszczędzić na budowie domu jednorodzinnego

Koszty domów budowanych takim systemem są mniejsze od podanych w tabelach na poprzednich stronach:

- o narzut zysku naliczany przez firmę, która buduje dom;

- o część kosztów pośrednich wykonawcy (między innymi koszty przejazdów, prowadzenia biura, zaplecza budowy);

- częściowo - o koszty zakupu (wiele materiałów inwestor dowozi na budowę własnym transportem).

W sumie ocenia się, że koszty budowy systemem gospodarczym będą o około 10-15% niższe niż prowadzonej przez firmę. Więcej informacji o tym, jak można obniżyć koszty budowy domu znajdziecie w artykule:

Jak obniżyć koszty budowy domu >>>>Koszty budowy domu. Jak obliczyć

Na wykresie przedstawiono uśrednioną strukturę rodzajową kosztów ponoszonych przy budowie domów jednorodzinnych przez firmy budowlane (koszty pośrednie i zysk wynoszą w tym przypadku około 18,1%).

Uwaga! Zaprezentowane w artykule dane liczbowe zostały przyjęte z następujących wydawnictw systemu Sekocenbud, w poziomie III kwartału 2013 roku:

- Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych - BCO cz. I - obiekty kubaturowe;

- Biuletyn Cen Regionalnych w Budownictwie - BCR.

Obliczenia szczegółowe kosztów budowy poszczególnych domów jednorodzinnych dokonano wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania SeKo PRIX, opracowany i rozpowszechniony przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja" Sp. z o.o.

Koszty budowy domu zależne od regionu

Ceny robocizny, materiałów i wynajęcia sprzętu budowlanego różnią się zależnie od regionu kraju. Dlatego koszty wzniesienia domów w Polsce nie są jednakowe.

Najtaniej w stosunku do średnich kosztów krajowych (podaliśmy je dla przykładowych domów na str. 35) buduje się w województwach:

- świętokrzyskim - 92,6% średniej ceny w kraju;

- podkarpackim - 94,6%;

Najdrożej zaś w:

- wielkopolskim - 105,1%;

- małopolskim - 104,7%;

- śląskim - 102,1%;

- dolnośląskim - 101,5%;

Szczególną pozycję w stosunku do poprzednich regionów zajmuje Warszawa. W stolicy koszty budowy są najwyższe - 112,4%. To dużo więcej niż w całym województwie mazowieckim - 93,7% ceny średniej krajowej.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy kanadyjskie. Nie dość, że są tańsze i prostsze w budowie to bardzo często są energooszczędne. Więcej na ten temat przeczytacie tu: Domy kanadyjskie: ile kosztują i czy warto je budować?

Zobacz też poradnik, jak wybierać materiały budowlane, żeby rozsądnie zaplanować koszty budowyWięcej o:
Komentarze (5)
Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam
Zaloguj się
 • marta543

  0

  My dużo oszczędziliśmy, kupując materiały w promocyjnych cenach - na building-companion często na przykład mają kupony zniżkowe, warto tam wchodzić

 • makatek99

  0

  O dobrą ekipę zawsze było trudno - taki to już kraj, że sporo rzeczy robi się "na sztukę", byleby tylko było. Ale część prac rzeczywiście da się zrobić samodzielnie - i nie mam tu na myśli samej wykończeniówki - bo żeby to zrobić porządnie to akurat trzeba mieć jakiś fach... ;) Ja np. murowałem ściany zewnętrzne i nośne, bo wysypała nam się ekipa i był problem, żeby to ogarnąć na szybko. Pomogło mi dwóch znajomych z doświadczeniem w budowlance i bardzo ogarnięty kierownik budowy. Murowanie z materiałów typu Porotherm to naprawdę względnie prosta czynność, a jak się to zrobi samemu to można oszczędzić kilka tysięcy złotych na robociźnie... :)

 • glazurnikbudowa

  0

  glazurnik
  Opis oferty:::
  Wykończenie łazienki w domach/segmentach, ceny dla stanu developerskiego, prace glazurnicze
  łazienka srednia2500zł/szt
  Toaleta 1500zl/szt
  Montaż podłóg w pozostałej części domu/segmentu oraz kotłownie garaże
  35zł/m2gres 60x60
  40zł/m2gres 30x30
  45zł/m2 ges 16/20X100/120
  Cokoły przyścienne cięcie /montaż - 12złmb
  Mile widziane kilka pomieszczeń za jednym razem (do jednego trudno przyjeżdżać) , staranność i szybkość w zamian
  Zamówienia, zapytania proszę kierować pod nr.tel. 537..905..336

 • 0

  Koszty robocizny są aktualnie potworne... Jeszcze kilka lat temu można było znaleźć fajną i względnie tanią ekipę. Teraz tanio to można sobie najwyżej murować samemu. Każda ekipa (nawet słaba) liczy sobie za robotę horrendalne kwoty i trzeba sobie to niestety kalkulować. Nawet za prosty i popularny Porotherm trzeba sporo zapłacić :/ A za drewno to już w ogóle jest skandal.

 • piatello

  0

  Problem z ekipami budowlanymi jest nie tylko w kosztach, ale też w jakości i terminach. Teraz niestety coraz częściej te tańsze ekipy wspomagają się pracownikami raczej z przypadku, którzy o murarce wiedzą mniej niż sam inwestor. Poza tym co to za filozofia postawić ściany nośne w domu metodą gospodarczą? Murowanie np. ceramiką Porotherm to proces szybki i łatwy, gdzie tak naprawdę nie ma żadnych elementów krytycznych czy trudnych. Gorzej jeśli upieramy się na jakiś trudniejszy materiał - wtedy ekipa może być niezbędna. Dlatego ja uważam, że proste rozwiązania są najskuteczniejsze i relatywnie najtańsze. Polecam murowanie metodą gospodarczą właśnie z ceramiki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX