Energooszczędne okna ze szkłem niskoemisyjnym

Firma Saint-Gobain Glass wprowadziła do swojej oferty szyby SGG Planitherm XN, bazujące na innowacyjnej technologii szkła SGG PlaniClear. To szkło niskoemisyjne, które pozwala zaoszczędzić energię, a także maksymalnie doświetlić wnętrze naturalnym światłem.

Przy wyborze energooszczędnych okien, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry przeszkleń, gdyż stanowią aż 80 proc. okna. Liczy się nie tylko współczynnik przenikania ciepła Ug, lecz również właściwości związane z transmisją światła i energii cieplnej z promieni słonecznych. Szyby z powłokami niskoemisyjnymi w ograniczają ucieczkę długofalowego promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejniki, oświetlenie i ludzi. Jednocześnie przepuszczają do środka ciepło promieniowania słonecznego. Technologia SGG Planitherm XN daje jeszcze jedną ważną korzyść - przepuszcza do pomieszczeń aż do 82 proc. naturalnego światła, co jest nieosiągalne dla standardowych szyb wielokomorowych. To zasługa zastosowania nowego bazowego szkła o wyraźnie jaśniejszym, neutralnym odcieniu.

Okna energooszczędne: ciepłe, ale czy jasne?

Najcieplejsze zestawy szybowe w oknach energooszczędnych składają się na ogół z trzech szyb, a przestrzenie między nimi są wypełniane gazami szlachetnymi o właściwościach termoizolacyjnych, takimi jak argon czy krypton. Szyby są też często pokrywane specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi z odpowiednio dobranych tlenków metali szlachetnych. Przepuszczają długie fale cieplnego promieniowania słonecznego, a zatrzymują fale podczerwone emitowane przez urządzenia i ludzi. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym nie tylko zapobiegają utracie ciepła, lecz również pozwalają pozyskać darmową energię z promieni słonecznych.

Tak wykonany pakiet szybowy ma współczynnik przenikania ciepła poniżej Ug=0,7 W/m2K. Wielokomorowe, grube pakiety szybowe ograniczają jednak dopływ światła do pomieszczeń, co jest szczególnie widoczne w krótkie i pochmurne dni. Szyba z powłoką niskoemisyjną SGG Planitherm XN pozwala nie tylko poprawić współczynnik przenikania ciepła szyby nawet do poziomu Ug=0,5 W/m2K i pozyskać darmowe ciepło, lecz także gwarantuje maksymalne doświetlenie pomieszczeń.

Powłoka niskoemisyjna nie musi być barierą dla światła

Wybierając okno, warto pytać o wartość współczynnika przepuszczalności światła dla szyb. Stolarka okienna z szybami SGG Planitherm XN osiąga najwyższy na rynku poziom transmisji światła wynoszący 74 proc. w zestawach trójszybowych oraz 82 proc. w dwuszybowych.

Co wiecej, szkło wiernie oddaje barwy oraz kształty. Zapewnia komfortowe warunki we wnętrzu domu pod względem naświetlenia i doskonały widok na zewnątrz. Zestawy szybowe SGG Planitherm XN mogą ponadto przepuszczać aż do 65 proc. energii cieplnej z promieni słonecznych, która łagodnie dogrzewa pomieszczenia drogą pasywnych uzysków. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić podwójnie - na opłatach z racji zmniejszonego zapotrzebowania na sztuczne światło oraz na ogrzewaniu pomieszczeń.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA