Pojedynek architektów: dom z ciekawym wnętrzem [część 2]

Nasi eksperci szukają idealnego projektu dla pary, która marzy o domu z atrakcyjnym wnętrzem. Małżeństwo nie potrzebuje bardzo dużej przestrzeni i nie jest nastawione na konkretny styl. Prezentujemy pierwszą z propozycji architektów.

Nasi eksperci wybierają projekt dla Marty i Łukasza z Warszawy, którzy napisali: "Nasz przyszły dom nie musi być bardzo duży, ale za to z ciekawym wnętrzem, które będzie wyróżniać go spośród innych. Podobają nam się budynki ze spadzistymi dachami, ale nie upieramy się szczególnie przy jakimś konkretnym stylu. Chętnie posłuchamy porad architektów; jesteśmy otwarci na ich propozycje i ciekawi współczesnych rozwiązań".

Prezentujemy pierwszą propozycję - Iwony Mere, ekspertki "Ładnego Domu", architektki z dużą praktyką - projekt "Dom w Sosnowcu".

Zobacz też propozycję Janusza Kaczorka

Metryczka budynku

Powierzchnia użytkowa: 168,6 m2 + 20,1 m2 (taras)

Powierzchnia zabudowy: 195 m2

kubatura: 1158 m3

Minimalne wymiary działki: 20,2 m x 23,1 m

Autorzy: Pracownia projektowa Jagiełło Krysiak Architekci: Marcin Jagiełło, Jarek Krysiak;

kontakt: www.jk-a.pl, Kochanowskiego 18/20, 40-035 Katowice, e-mail: admin@jk-a.pl

Nowoczesny dom dla rodziny

Propozycja Iwony Mere: Dom jest przeznaczony dla typowej, czteroosobowej rodziny. Wygodnie pomieści rodziców i dwójkę dzieci. Na uwagę zasługuje zgrabne, bardzo praktyczne odizolowanie pokojów dziecięcych od głównej sypialni i rozdzielenie ich pomieszczeniami pomocniczymi - łazienką, pralnią oraz garderobą. Dosyć duża część dzienna czyni ten projekt atrakcyjnym dla osób towarzyskich: zarówno dla tych, którzy lubią spędzać czas w gronie rodziny, jak i dla często przyjmujących gości. Warto tylko pamiętać, że przenocowanie ich nie będzie łatwe - w domu nie ma bowiem dodatkowego pokoju gościnnego ani gabinetu. W bryle domu znajduje się spory, pojedynczy garaż. Drugie auto można stawiać na podjeździe, choć na dostatecznie obszernej działce warto pomyśleć w takiej sytuacji o dodatkowej wiacie czy budynku gospodarczym mieszczącym m.in. (obok schowków na sprzęt i meble ogrodowe czy drewutni lub warsztatu) drugie miejsce garażowe.

Zobacz więcej projektów domów z dwuspadowym dachem

Działka, czyli gdzie najlepiej postawić dom budowany według tego projektu

Budynek na planie zbliżonym do prostokąta ma mocną, kubiczną podstawę i prosty dwuspadowy dach . Dom o takiej bryle najłatwiej będzie ulokować na szerokiej działce, rozciągniętej wzdłuż drogi w ten sposób, że kalenica dachu przebiegnie równolegle do frontowej krawędzi parceli. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby ulica znajdowała się po zacienionej, północnej stronie. Niewielka liczba przebić w elewacji wejściowej sprzyja ustawieniu domostwa możliwie blisko drogi i uwolnieniu jak największego, nasłonecznionego obszaru za domem. Będzie to doskonałe miejsce do odpoczynku - dostępne dzięki tarasowi, osłonięte przed ulicznym hałasem i kurzem, a także przed oczyma przechodniów. Zieleń warto dobierać i komponować tak, by o każdej porze roku ładnie uzupełniała wnętrza, ponieważ duże przeszklenia w ogrodowej elewacji uczynią ten fragment otoczenia kluczową "dekoracją" jadalni i rejonu wypoczynkowego. Efektowne przebicia w ścianach szczytowych także potrzebują nieco oddechu.

Wygląd budynku

Skromna bryła dobrze zaprezentuje się w naturalnym otoczeniu oraz pośród luźnej, "zagrodowej" zabudowy niewysokich budynków o stromych dachach. Ikoniczna, wzorcowa forma czerpie wprost z historycznych wzorów, choć uproszczona, masywna sylwetka wygląda znacznie ciekawiej i nowocześniej niż przeciętny "domek z katalogu". I różnica nie ogranicza się do wystylizowania elewacji, ale zaczyna znacznie głębiej. Wizualne dociążenie podstawy szerszymi niż obrys dachu masywnymi ramami, znakomicie zmieniło proporcje bryły, nie tylko nie ograniczając, ale faktycznie poprawiając funkcjonalność budynku. Ochrona, jaką dają przeszkleniom i wejściom wysunięte okapy dachu, tu powiększyła się, gdy zostały one zastąpione przestrzeniami o charakterze loggii. Stało się tak dlatego, że oprócz osłony od góry doszły też boczne ścianki, a przebicia znalazły się w różnej głębokości wnękach, pełniących dodatkowo funkcję podcienia wejściowego oraz tarasu.

Co ciekawe, łamane linie przeszkleń uatrakcyjniające wnętrza, w żaden sposób nie zabałaganiły czystej, horyzontalnej sylwetki, dzięki której budynek wpadł mi w oko i zasłużył na tę rekomendację. Gładko tynkowane ramy i pokryte dachówką ceramiczną połacie dachu, to zdecydowany ukłon w stronę tradycji oraz najpopularniejszych, sprawdzonych rozwiązań - w ten sposób łatwo będzie nawiązać dialog z sąsiedztwem. Indywidualny rys zapewnią materiały "drugiego planu" - drewno lub płyty elewacyjne, czy podobne, trwałe okładziny chroniące partie ścian w rejonie wejścia i garażu, wokół tarasów, generalnie - wykorzystywane w głębi wnęk, wokół okien itp.

Wnętrza i ich funkcje

Podoba się mi sposób organizacji części dziennej domu, jej relacje z prywatnymi pokojami, a także powiązanie parteru budynku z otoczeniem. Utworzone wewnątrz obramowań poszerzających parter, zadaszone podesty i tarasy tworzą łagodne przejście pomiędzy wnętrzami domu i ogrodem. Duże tafle szkła umieszczone w głębi ram będą chronione przed ostrym słońcem i opadami, a na dodatek - także przed wzrokiem postronnych. Masywne konstrukcje warto wykorzystać do kadrowania widoków z pomieszczeń na ogród oraz otoczenie posesji.

W przeciętnych rozmiarów domu znakomicie dobrano proporcje między "zamkniętym" i "otwartym", wspólnym i prywatnym. Rezygnacja z dużej części stropu nad parterem oznaczałaby znaczne uszczuplenie powierzchni poddasza, a także mogłaby zaburzyć proporcje wnętrz. Jednak autorzy zamiast jednego, wielkiego i spektakularnego otwarcia między kondygnacjami zaproponowali skromniejsze, a przez to subtelniejsze i bardziej praktyczne rozwiązania. Otwór przy eleganckich jednobiegowych schodach na poddasze przydaje oddechu reprezentacyjnej jadalni, a także znosi wrażenie ciasnoty i zamknięcia w górnym holu. Odbywa się to bez efektu "kościelnych lamp", zwisających spod sklepienia - szczęśliwie nad stołem sufit znajduje się na zwykłej wysokości i aranżacja obszaru stołowego nie nastręczy żadnych kłopotów.

Równie zgrabnie odsłonięto niższe partie połaci dachowych nad wypoczynkową (telewizyjno-kominkową) enklawą salonu. Zamiast sięgającego kalenicy "szybu", mamy wyróżniającą się, reprezentacyjną przestrzeń o wysokości około półtorej kondygnacji, z niewielkim (a zatem nieograniczającym ponad miarę prywatności w rejonie sypialni) prześwitem umożliwiającym wgląd do salonu z górnego holu. Wszystko to sprawia, że wnętrza kompaktowego domu o stosunkowo prostej organizacji wydają się przestronniejsze i bardziej złożone pod wieloma względami: od oświetlenia poczynając, aż po świeże, nieoczywiste związki między różnymi strefami funkcjonalnymi.

Największe zalety projektu

Powody, dla których architektka poleca właśnie ten projekt domu:

- Efektowna bryła - nawiązuje wprawdzie do tradycji, ale wykorzystuje ją twórczo. Zamiast ciężkiej czapy dwuspadowego dachu eksponowana jest podstawa budynku; na pierwszym planie widzimy ramy tworzące zadaszenia w strefie wejściowej i wokół tarasów;

- proste, przestrzenne i harmonijne wnętrza z oddechem przebicia w stropie: w rejonie schodów i nad strefą wypoczynkową urozmaicają przestrzeń, czynią ją bardziej reprezentacyjną, a jednocześnie kameralną;

- ładne powiązanie wnętrz z otoczeniem (znakomicie podnoszące ich walory).

Który projekt domu podoba Ci się bardziej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA