Niezłe szambo!

O wyzwaniach dla właścicieli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz skutecznych rozwiązaniach.

Właściciel każdego domu bez dostępu do kanalizacji zwykle staje przed różnymi wyzwaniami. Począwszy od wyboru dostępnych rozwiązań, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków czy szamba, po różne niedogodności związane z ich użytkowaniem takie jak zatory i uprzykrzający życie zapach. Jak sobie z nimi poradzić?

Brzydki zapach i inne uciążliwości

Pierwszą, która przychodzi na myśl, jest nieprzyjemny zapach na zewnątrz, a w skrajnych sytuacjach nawet i wewnątrz domu. Podstawową przyczyną tego problemu jest brak dostatecznej wentylacji zbiorników, przez co gazy kanałowe przenikają do otoczenia lub kanalizacji wewnętrznej w domu. Odpowiednio zbudowana instalacja zazwyczaj wystarczy, aby nie musieć się tym przejmować, ale z czasem nawet ona nie jest w stanie spełnić swojego zadania.

Wspomniane gazy to najbardziej uprzykrzający życie, ale niejedyny efekt uboczny odprowadzania ścieków do szamba lub przydomowej oczyszczalni. Zdecydowanie groźniejszy dla instalacji jest jednak osad, który się w niej zbiera. Dotyczy to zarówno kamienia moczowego na ścianach zbiorników, jak i pozostałości na ich dnie. Przy opróżnianiu szamba nie są one usuwane, przez co z czasem mogą zapchać lub uszkodzić całą instalację. Osobnym niebezpieczeństwem jest tzw. "kożuch" - mieszanina tłuszczów, detergentów, pleśni i grzybów, która utrzymuje się na powierzchni ścieków, nie spływa do drenażu i jest ciężka do usunięcia podczas wypompowania szamba. Dodatkowo może wystąpić, kosztowne w skutkach, ryzyko zamulenia drenażu.

Koszty

Niedogodności związane z posiadaniem szamba lub przydomowej oczyszczalni nie muszą się wiązać tylko z niebezpieczeństwem uszkodzenia instalacji, czy nieprzyjemnymi pozostałościami. Nawet odpowiednio zadbane szambo, generuje jeden powracający problem - konieczność regularnego opróżniania i idące za tym koszty. Koszt wywozu 10 m3 szamba waha się od 230 do 300 zł w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. Zwykle jest to wydatek ponoszony raz w miesiącu, bo właśnie takie zużycie miesięczne generuje 4 osobowa rodzina.

Inne koszty ponoszą właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków. W ich przypadku opróżniać trzeba zbiornik na osad pozostający po procesach fermentacyjnych i czyścić całość myjką ciśnieniową. Czynność tę trzeba powtarzać średnio raz do roku, ale za to koszt jest odpowiednio wyższy i sięga nawet 150 zł za wywóz 1m3 osadu i nawet do 400 zł za czyszczenie zbiornika.

Jak zapobiegać?

Regularne czyszczenie - zarówno szamba, jak i przydomowej oczyszczalni ścieków - jest konieczne, aby uniknąć problemów z nieprzyjemnym zapachem i uszkodzeniami wynikającymi z nagromadzenia osadów i niepożądanych pozostałości. W przypadku obydwu rodzajów instalacji, eksperci zalecają gruntowne czyszczenie raz do roku. Jednak nawet trzymając się tej częstotliwości, warto wspomóc się środkami poprawiającymi stan instalacji i komfort życia.

Bardzo popularnym i efektywnym sposobem na zoptymalizowanie pracy, poprawy drożności i żywotności sączków przydomowej oczyszczalni, jest stosowanie biologicznych preparatów, takich jak Biofos Professional.W ich składzie zawarte są pożyteczne mikroorganizmy, które po kontakcie z organicznym zanieczyszczeniem rozpoznają jego rodzaj i produkują odpowiedni enzym, który rozkłada jego łańcuchy na krótsze powodując łatwiejsze ich wykorzystanie w dalszych procesach biologicznych. Wynika to z naturalnych zdolności tych bakterii do rozkładania substancji organicznych. Efekty regularnego korzystania z takich preparatów pojawiają się bardzo szybko. Osad i kożuch jest rozbijany, a proces ich rozkładu jest znacznie przyspieszony, dzięki czemu ścieki upłynniają się, klarują i większa ich część trafia do systemu drenażu. Co więcej, pożyteczne bakterie likwidują też nieprzyjemny zapach. Skutek tych wszystkich działań odczuwalny jest także dla kieszeni użytkowników - więcej oczyszczonych, organicznych ścieków jest drenowanych a kożuch nie zajmuje objętości zbiornika. Więc zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków można opróżniać zdecydowanie rzadziej. A to gwarantuje większe oszczędności!

Zadbaj o swoją instalację i otoczenie domu!

Stosowanie preparatów biologicznych nie wiąże się też z żadnymi trudnościami. Wspomniany Biofos Professional dostępny jest w postaci proszku i tabletek w wielu gramaturach. Wystarczy regularnie - raz na dwa tygodnie - wsypywać 25 g produktu (w zależności od pojemności zbiornika) do toalety i spłukać wodę. Resztę pracy wykonują zawarte w nim pożyteczne bakterie.

Nie trzeba też obawiać się o zdrowie ludzi, zwierząt czy roślin w otoczeniu domu. Preparaty oparte są na naturalnych składnikach, a zawarte w nich pożyteczne mikroorganizmy są bezpieczne dla nas i środowiska. Co więcej, zwalczają czynniki chorobotwórcze gromadzące się w szambach. Dzięki temu poprzez rozprowadzenie z szamba za pomocą drenażu oczyszczonych przez pożyteczne bakterie ścieków do gleby trafiają tylko nieszkodliwe substancje organiczne.

Jak widać, posiadanie szamba lub przydomowej oczyszczalni jest koniecznością, która w przypadku odpowiedniej eksploatacji nie musi być uciążliwa, a nawet przynosić użytkownikom różne korzyści. Odpowiednie środki wspomagające dostępne są na wyciągnięcie ręki - w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.