Niezłe szambo!

O wyzwaniach dla właścicieli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz skutecznych rozwiązaniach.

Wła47;ciciel każdego domu bez dostępu do kanalizacji zwykle staje przed różnymi wyzwaniami. Począwszy od wyboru dostępnych rozwiązań, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków czy szamba, po różne niedogodności związane z ich użytkowaniem takie jak zatory i uprzykrzający życie zapach. Jak sobie z nimi poradzić?

Brzydki zapach i inne uciążliwości

Pierwszą, która przychodzi na myśl, jest nieprzyjemny zapach na zewnątrz, a w skrajnych sytuacjach nawet i wewnątrz domu. Podstawową przyczyną tego problemu jest brak dostatecznej wentylacji zbiorników, przez co gazy kanałowe przenikają do otoczenia lub kanalizacji wewnętrznej w domu. Odpowiednio zbudowana instalacja zazwyczaj wystarczy, aby nie musieć się tym przejmować, ale z czasem nawet ona nie jest w stanie spełnić swojego zadania.

Wspomniane gazy to najbardziej uprzykrzający życie, ale niejedyny efekt uboczny odprowadzania ścieków do szamba lub przydomowej oczyszczalni. Zdecydowanie groźniejszy dla instalacji jest jednak osad, który się w niej zbiera. Dotyczy to zarówno kamienia moczowego na ścianach zbiorników, jak i pozostałości na ich dnie. Przy opróżnianiu szamba nie są one usuwane, przez co z czasem mogą zapchać lub uszkodzić całą instalację. Osobnym niebezpieczeństwem jest tzw. "kożuch" - mieszanina tłuszczów, detergentów, pleśni i grzybów, która utrzymuje się na powierzchni ścieków, nie spływa do drenażu i jest ciężka do usunięcia podczas wypompowania szamba. Dodatkowo może wystąpić, kosztowne w skutkach, ryzyko zamulenia drenażu.

Koszty

Niedogodności związane z posiadaniem szamba lub przydomowej oczyszczalni nie muszą się wiązać tylko z niebezpieczeństwem uszkodzenia instalacji, czy nieprzyjemnymi pozostałościami. Nawet odpowiednio zadbane szambo, generuje jeden powracający problem - konieczność regularnego opróżniania i idące za tym koszty. Koszt wywozu 10 m3 szamba waha się od 230 do 300 zł w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. Zwykle jest to wydatek ponoszony raz w miesiącu, bo właśnie takie zużycie miesięczne generuje 4 osobowa rodzina.

Inne koszty ponoszą właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków. W ich przypadku opróżniać trzeba zbiornik na osad pozostający po procesach fermentacyjnych i czyścić całość myjką ciśnieniową. Czynność tę trzeba powtarzać średnio raz do roku, ale za to koszt jest odpowiednio wyższy i sięga nawet 150 zł za wywóz 1m3 osadu i nawet do 400 zł za czyszczenie zbiornika.

Jak zapobiegać?

Regularne czyszczenie - zarówno szamba, jak i przydomowej oczyszczalni ścieków - jest konieczne, aby uniknąć problemów z nieprzyjemnym zapachem i uszkodzeniami wynikającymi z nagromadzenia osadów i niepożądanych pozostałości. W przypadku obydwu rodzajów instalacji, eksperci zalecają gruntowne czyszczenie raz do roku. Jednak nawet trzymając się tej częstotliwości, warto wspomóc się środkami poprawiającymi stan instalacji i komfort życia.

Bardzo popularnym i efektywnym sposobem na zoptymalizowanie pracy, poprawy drożności i żywotności sączków przydomowej oczyszczalni, jest stosowanie biologicznych preparatów, takich jak Biofos Professional.W ich składzie zawarte są pożyteczne mikroorganizmy, które po kontakcie z organicznym zanieczyszczeniem rozpoznają jego rodzaj i produkują odpowiedni enzym, który rozkłada jego łańcuchy na krótsze powodując łatwiejsze ich wykorzystanie w dalszych procesach biologicznych. Wynika to z naturalnych zdolności tych bakterii do rozkładania substancji organicznych. Efekty regularnego korzystania z takich preparatów pojawiają się bardzo szybko. Osad i kożuch jest rozbijany, a proces ich rozkładu jest znacznie przyspieszony, dzięki czemu ścieki upłynniają się, klarują i większa ich część trafia do systemu drenażu. Co więcej, pożyteczne bakterie likwidują też nieprzyjemny zapach. Skutek tych wszystkich działań odczuwalny jest także dla kieszeni użytkowników - więcej oczyszczonych, organicznych ścieków jest drenowanych a kożuch nie zajmuje objętości zbiornika. Więc zarówno szamba, jak i przydomowe oczyszczalnie ścieków można opróżniać zdecydowanie rzadziej. A to gwarantuje większe oszczędności!

Zadbaj o swoją instalację i otoczenie domu!

Stosowanie preparatów biologicznych nie wiąże się też z żadnymi trudnościami. Wspomniany Biofos Professional dostępny jest w postaci proszku i tabletek w wielu gramaturach. Wystarczy regularnie - raz na dwa tygodnie - wsypywać 25 g produktu (w zależności od pojemności zbiornika) do toalety i spłukać wodę. Resztę pracy wykonują zawarte w nim pożyteczne bakterie.

Nie trzeba też obawiać się o zdrowie ludzi, zwierząt czy roślin w otoczeniu domu. Preparaty oparte są na naturalnych składnikach, a zawarte w nich pożyteczne mikroorganizmy są bezpieczne dla nas i środowiska. Co więcej, zwalczają czynniki chorobotwórcze gromadzące się w szambach. Dzięki temu poprzez rozprowadzenie z szamba za pomocą drenażu oczyszczonych przez pożyteczne bakterie ścieków do gleby trafiają tylko nieszkodliwe substancje organiczne.

Jak widać, posiadanie szamba lub przydomowej oczyszczalni jest koniecznością, która w przypadku odpowiedniej eksploatacji nie musi być uciążliwa, a nawet przynosić użytkownikom różne korzyści. Odpowiednie środki wspomagające dostępne są na wyciągnięcie ręki - w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.