Szukasz sposobów, które ułatwią dbanie o porządek? Sprawdź 5 propozycji!

W czystej, uporządkowanej przestrzeni życie jest po prostu lepsze. "Lepsze" oznacza przyjemniejsze, milsze, łatwiejsze, lepiej zorganizowane. Niestety, utrzymanie porządku na co dzień nie jest już takie łatwe, i to niezależnie od tego, czy po domu biega Ci dwójka rozrabiaków, czy sama jesteś powodem tworzenia "artystycznego nieładu". Podpowiadamy, co zrobić, by porządek utrzymywał się na dłużej.

Zasada 5 minut, czyli mobilizuj się do działania

Bałagan robi się przede wszystkim dlatego, że włącza się "niechciej" - chochlik, który podpowiada Ci, że naczynia, pranie, kurze czy stara poczta mogą poczekać do jutra. albo dopóki Ci się nie zachce. Czas z tym walczyć. Dbanie o porządek ułatwi Ci wprowadzenie w życie zasady, w myśl której będziesz mogła chwilowo "odpuścić" sobie wyłącznie te rzeczy, które zajmą Ci więcej niż 5 minut.

Oznacza to jednak, że te, które zajmą mniej czasu, musisz zrobić od razu. Podlanie kwiatów w pokoju, ściągnięcie prania z suszarki, ułożenie dokumentów w odpowiedniej przegródce czy przetarcie stołu - to tylko chwilka. Jeśli zrobisz to od razu, drobiazgi nie będą się nagromadzać. A to przecież z nich robi się bałagan, na posprzątanie którego będziesz potrzebować całego dnia.

Daj sobie pomóc

Chodzi tu przede wszystkim o rodzinę, którą warto zaangażować do sprzątania, ale nie tylko. Postaraj się znaleźć rozwiązania, które ułatwią zaprowadzenie porządku i które pomogą Ci zapanować nad bałaganem. Przykład? Odkurzacz automatyczny PURE i9 marki Electrolux posprząta za Ciebie! I to dokładnie - usuwając wszystkie zabrudzenia, kurz, sierść, okruchy czy piasek. Dzięki swojemu trójkątnemu kształtowi, dociera we wszystkie zakamarki! Kiedy on będzie sprzątał podłogi, Ty możesz zrobić kolejne pięciominutowe wyzwanie. Właściwie nawet nie musisz o nim pamiętać. Skorzystaj z wygodnej aplikacji, aby ustalić harmonogram odkurzania i zajmij się spokojnie swoimi sprawami. PURE i9 posprząta mieszkanie za Ciebie, a dzięki możliwości skanowania otoczenia (korzysta przy tym z technologii 3D Vision) ustala optymalną trasę pracy.

Zorganizuj przestrzeń

Zmorą każdej pani domu są niesparowane skarpetki. W każdym praniu ginie chociaż jedna, a dotarcie do przyczyn jest trudne do rozwiązania, niczym zagadka z najlepszych skandynawskich kryminałów. Zamiast się denerwować, wprowadź system segregowania skarpet i bielizny. Ułatwi Ci to specjalna wkładka do szuflady, dzięki której lepiej zorganizujesz przestrzeń. Przydatne mogą okazać się także klipsy parujące skarpety wrzucane do pralki. Różnego rodzaju proste tricki możesz zastosować w naprawdę każdej dziedzinie życia.

Nie marnuj czasu

Postaraj się zoptymalizować czas, który poświęcasz na sprzątanie. W końcu my, kobiety, potrafimy robić kilka rzeczy na raz! W czasie, kiedy automatyczny odkurzacz sprząta podłogę, możesz zająć się układaniem ręczników. Czas oczekiwania na "zaparowanie" piekarnika możesz poświęcić na umycie kuchenki, a w momencie, gdy powoli odkamienia się zlew, możesz umyć lustra. Wszystko to sprawi, że sprzątanie nie zajmie Ci całego dnia i szybciej będziesz mogła wrócić do ulubionych zajęć.

Pokochaj koszyczki, tacki i organizery

Może się to wydawać się nieprawdopodobne, jednak okazuje się, że wszelkiego rodzaju organizery naprawdę pomagają w optymalizacji przestrzeni. Wszystkie koszyczki czy tacki nie tylko ładnie wyglądają, ale stanowią jednocześnie najlepszy sposób na posegregowanie drobiazgów. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w łazience i kuchni, gdzie takich detali gromadzi się naprawdę mnóstwo. Jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce - osobo kabelki i ładowarki do telefonów, osobno gumki do włosów, osobno listy z banku - łatwiej będzie Ci wszystko znaleźć. Co więcej, jeśli wszystkie bibeloty będą pochowane, pomieszczenie będzie wydawało się o wiele czystsze i lepiej zorganizowane. A Ty od razu poczujesz się lepiej!