Okna dźwiękoszczelne

Buduję dom blisko drogi szybkiego ruchu. Jakie wybrać okna, żeby w domu było możliwie cicho?

Z szybą dźwiękochłonną

Nowoczesne okna - drewniane czy plastikowe - podobnie tłumią dźwięki. Temu tłumieniu sprzyja szczelność, która pozwala skutecznie odizolować się od ulicznego hałasu. Jednakże w strefach szczególnie zagrożonych hałasem lepiej stosować okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, wyposażone w dźwiękochłonne szyby zespolone. Są to szyby złożone z tafli szkła float o różnej grubości, często laminowanych specjalną akustyczną folią PVB. Dźwiękochłonność osiągana jest dzięki zastosowaniu:

- szyb o zróżnicowanej grubości, na przykład 6 i 10 mm (wskazana jest trzydziestoprocentowa różnica) oraz

- szkła laminowanego, czyli sklejonych jedną lub kilkoma warstwami folii dwóch lub więcej tafli szkła. Dzięki warstwowemu klejeniu szkło laminowane jest jednocześnie szkłem bezpiecznym, ma bowiem zwiększoną wytrzymałość na uderzenia.

Standardowe okna, wyposażone w zwykłe szyby zespolone (z tafli szklanych gr. 4 mm) mają współczynnik izolacyjności akustycznej ok. 30 dB, co w hałaśliwej okolicy nie jest wystarczające (natężenie odgłosów spokojnej dzielnicy mieszkaniowej wynosi ok. 30 dB, ruchliwej ulicy - 70 dB). Jeśli okna mają dobrze tłumić hałas, muszą mieć odpowiednio grubsze szyby. Producenci dysponują szybami o rozmaitej konfiguracji oszklenia i różnej izolacyjności akustycznej: można więc zamówić dowolne okno o wskaźniku izolacyjności akustycznej nawet 50 dB.

Uszczelki w oknie

Wszystkie nowoczesne okna - zwykłe oraz o podwyższonej izolacyjności akustycznej - wyposażane są w ten sam rodzaj uszczelek przylgowych. Uszczelki zabezpieczają wnętrze domu nie tylko przed ucieczką ciepła, ale także przed wnikaniem kurzu, zapachów i dźwięków z zewnątrz. Takie uszczelki montowane są obwiedniowo po wewnętrznej i zewnętrznej stronie skrzydła i ościeżnicy. Dzięki nim okna zamykają się cicho (trudno nimi trzasnąć). Niektóre okna wyposażone są jeszcze w trzecią uszczelkę - środkową.

Uszczelki wykonane są najczęściej z:

- EPDM (kauczuku syntetycznego) lub

- TPE (termoplastycznego elastomera). Obydwa tworzywa są elastyczne i odporne na zmienne temperatury.

Szczelność okien a wentylacja w domu

Szczelność okien ma duży wpływ na ich izolacyjność akustyczną, gdyż hałas łatwo wnika przez najmniejszą nawet szczelinę. Nowoczesne okna są niemal całkowicie szczelne i w związku z tym problemem jest zapewnienie właściwej wentylacji. Jeśli okolica jest hałaśliwa, rozszczelnianie okien ("z mikrowentylacją") powoduje wzrost poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz. Dlatego w domach wymagających szczególnej ochrony przed hałasem zewnętrznym trzeba stosować nawiewniki z tzw. tłumieniem akustycznym albo zrezygnować w ogóle z wentylacji przez okna i zainstalować mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną. W domu montuje się wówczas szczelne okna (bez mikrowentylacji, a nawet w części domu - okna nieotwierane).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.