Jastrych - podkład pod posadzkę

Jastrych to podkład podłogowy pod posadzkę, zwany też wylewką.

Jastrych chroni izolację cieplną podłogi lub izolację akustyczną (cieplną) stropu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala wyrównać i wypoziomować podłoże. Może też służyć jako płyta grzejna - gdy umieści się w nim instalację ogrzewania podłogowego.

Rodzaje podkładów:

Jastrychy układane na mokro. Wykonywane zwykle w nowo budowanych domach. Mogą to być ręcznie wyrównywane podkłady z betonu B15 lub B20 albo gotowe zaprawy samopoziomujące, zwane także samorozlewnymi:

- cementowe - odporne na zawilgocenie, lecz wrażliwe na podwyższoną temperaturę (do jastrychów na ogrzewaniu podłogowym dodaje się emulsji uelastyczniającej);

- gipsowe (anhydrytowe) - odporne na podwyższoną temperaturę, ale wrażliwe na zawilgocenie (nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych).

Suche jastrychy. Polecane zwłaszcza przy remontach podłóg i adaptacjach poddaszy, ponieważ pozwalają uniknąć mokrych robót i szybciej skończyć prace. Układa się je ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub włóknowych. Te drugie są bardziej odporne na ogień i wilgoć.

Uwaga! Jastrych trzeba oddzielić od ścian dylatacjami obwodowymi, a gdy podłoga ma ponad 30 m2 - wykonać w nim także dylatacje pośrednie. Są to wąskie szczeliny, dzięki którym jastrych będzie mógł swobodnie się rozszerzać pod wpływem wzrostu temperatury.

Jastrych i podłoże

Gotowe podkłady podłogowe dobiera się do rodzaju podłoża: są więc specjalne jastrychy na podłoża słabe oraz na podłoża z ogrzewaniem podłogowym, są też jastrychy pływające polecane na warstwy izolacji termicznej lub akustycznej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA