Parkiet egzotyczny

Parkiet egzotyczny produkuje się go z drewna pochodzącego z Afryki (iroko, doussie, badi), Ameryki Południowej (lapacho/ipe, guatambu, jatoba), Azji (kempas, merbau i teak azjatycki). Jest u nas coraz chętniej stosowany zarówno ze względu na oryginalną barwę i usłojenie drewna, jak i doskonałe właściwości użytkowe. Większość wymienionych gatunków cechuje:

w duża twardość i bardzo niski współczynnik skurczu (określa on wrażliwość drewna na zmiany wilgotności, a więc i stabilność wymiarową). Dzięki tym cechom posadzki z drewna egzotycznego są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia oraz mniej się rozsychają niż te z buku, sosny czy dębu;

w a niektóre gatunki (np. teak lub doussie) także duża odporność na działanie wody, co umożliwia stosowanie ich w łazience lub na tarasie.

Z drewna egzotycznego produkuje się różne elementy do układania posadzek. Są to zarówno tradycyjne deski i deszczułki parkietowe, jak i mniejsze elementy parkietu przemysłowego lub mozaiki. Są też oferowane deski podłogowe do układania na legarach oraz panele drewniane. Grubość elementów wynosi zwykle 14-15 mm, co w zupełności wystarcza, by zapewnić im wysoką trwałość.

Pielęgnacja zamiast odnawiania

Parkiety z drewna egzotycznego wymagają codziennej dbałości, ale są tak trwałe, że wystarczy je cyklinować raz na kilkanaście lat.

Więcej o: