Powietrze do kominka

Odpowiednia ilość powietrza do spalania jest warunkiem właściwej pracy kominka. Jeśli tego powietrza zabraknie - co zdarza się zwłaszcza w domach z wentylacją naturalną i ze szczelnymi oknami - w czasie palenia w kominku może dochodzić do zasysania powietrza z kanałów wentylacyjnych a nawet cofania się dymu do pomieszczenia. Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ilości powietrza do kominka jest doprowadzenie go specjalnym kanałem nawiewnym bezpośrednio z zewnątrz. Do jego wykonania można użyć rur z PVC o średnicy min. 160 mm lub tworzywowych kanałów wentylacyjnych o przekroju min. 200 cm2.

W domu niepodpiwniczonym kanał taki można:

- ułożyć w gruncie pod fundamentem,

- ułożyć na podkładzie betonowym ale przed wykonaniem wylewek trzeba go ocieplić, gdyż w przeciwnym razie przepływające nim powietrze będzie wyziębiało podłogę.

W domu podpiwniczonym kanał nawiewny można poprowadzić pod stropem piwnicy.

Na zakończeniu kanału, tuż pod kominkiem, należy założyć specjalną przepustnicę z możliwością regulacji ilości nawiewanego powietrza.

Gdzie umieścić wlot kanału nawiewnego?

Najlepiej od strony dominujących wiatrów, czyli po stronie nawietrznej. Po stronie zawietrznej podczas silnych wiatrów wytwarza się bowiem duże podciśnienie, a wtedy powietrze zamiast docierać do kominka, może być z niego wyciągane.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.