Stropy kanałowe

Stropy kanałowe wykonywane są z prefabrykowanych żelbetowych płyt kanałowych zwanych też żerańskimi.
Stropy kanałowe są związane z technologią tzw. wielkiej płyty. Ich podstawowymi zaletami są:

- szybki montaż (w 2-3 godziny) bez potrzeby wykonywania deskowania czy ustawiania podpór montażowych (ale koniecznie przy użyciu dźwigu),

- możliwość pełnego obciążenia stropu natychmiast po ułożeniu płyt. W kanałach, które są wydrążone w płytach, można potem rozprowadzić instalacje.

Płyty są produkowane w różnych rozmiarach, łatwo je więc dopasować do rozstawu ścian zewnętrznych: ich długość może wynosić od 2,4 do 6 m. Szerokość płyt wynosi od 0,6 do 1,5 m, a ich grubość (wysokość konstrukcyjna) - 22-24 cm. Ustalając szerokość ich oparcia na ścianach, trzeba jednak pamiętać, że rzeczywiste wymiary płyt są nieco mniejsze niż nominalne - płyty są od nich około 4 cm krótsze.

Uwaga! Samochód z płytami oraz dźwig powinny przyjechać na budowę w tym samym czasie, ponieważ płyty najlepiej montować bezpośrednio ze środka transportu. Dźwig warto też wykorzystać do przeniesienia na strop palet z pustakami.

Zaślepianie otworów w płytach, np. kawałkami styropianu, jest niezbędne przed betonowaniem wieńca; inaczej beton wpłynie do otworów, zwiększy się jego zużycie i obciążenie stropu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o: