Pomiędzy człowiekiem a przestrzenią

Dlaczego nie należy bać się nowoczesnej architektury?

Mówi architekt Rafał Barycz: Klient, który zamawia projekt w naszym biurze architektonicznym, nie ma żadnego obowiązku znać się na architekturze. To naszym obowiązkiem jest pokazać mu, jakie możliwości daje współczesność, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i funkcję budynku, który u nas zamawia. Na projektancie spoczywa odpowiedzialność i zadanie edukacyjne. Pokazujemy klientowi, jak można innowacyjnie i efektywnie budować zgodnie ze współczesnym zmysłem estetycznym.

Tę misję traktujemy w naszej pracowni na równi z innymi niezbędnymi usługami - ze sporządzeniem dokumentacji budowlanej, z koncepcją designerską, działaniami marketingowymi i tym podobnymi. Obowiązkiem każdego poważnego architekta jest wypełnienie tej misji.

A sposób na połączenie starego z nowym?

Uważamy, że architektura wyrasta z tradycji kraju, narodu i z materiałów związanych z tą tradycją.

To dlatego tak chętnie stosujemy rodzime kamienie - dolnośląskie, świętokrzyskie czy magurskie. Zależnie od charakteru zamówienia i miejsca, gdzie powstaje budynek, starannie dobieramy materiały wykończeniowe. Staramy się nadać architekturze odpowiedni styl i wyraz. Często projektujemy mury zarówno z kamienia łamanego warstwowo, jak i z regularnych płyt. Naturalny kamień stosujemy tak chętnie, ponieważ jest to materiał bardzo trwały, a ponadto wdzięczny i ponadczasowy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.