Rady właścicieli

Przed zakupem działki warto przeprowadzić jej badania geotechniczne, najlepiej w okresie jesiennym lub wiosennym. Budowa piwnic na nieodpowiednim terenie bywa bardzo trudna, tymczasem badanie gruntu to zaledwie ułamek kosztów budowy domu.

Warto indywidualnie zaprojektować dom, starannie określając wszystkie potrzeby użytkowników. Choć taki projekt jest droższy niż z katalogu, spełnia oczekiwania bardziej wymagających inwestorów.

Wielu inwestorów nie przykłada należytej wagi do ogrzewania, które powinno się nie tylko wcześnie zaprojektować, lecz także odpowiednio w nie zainwestować i nie zostawiać decyzji na koniec budowy, gdy już brakuje pieniędzy. Warto przyjąć, że to kotłownia jest prawdziwym sercem domu.

Jeśli planuje się ogrzewanie podłogowe, opłaca się kupić piec kondensacyjny (bo daje oszczędności energii) oraz zainwestować w programator, dzięki któremu można ustawić odpowiednią do pory dnia i nocy temperaturę grzania (co daje dodatkowe oszczędności).

Kominek z żeliwnym wkładem i rozprowadzeniem ciepła na piętro sprawnie dogrzewa aż dwie kondygnacje. Ponieważ system ogrzewania sterowany jest automatycznie przez cały rok, kominek traktujemy jako uzupełniające źródło ciepła i wykorzystujemy w chłodniejsze dni oraz podczas odpoczynku w salonie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.