Doświadczenia właściciela

  • Samodzielne wykańczanie budynku kosztuje znacznie mniej niż prace prowadzone przez jednego generalnego wykonawcę. Trzeba jednak mieć świadomość, że w ten sposób prowadzona budowa pochłania mnóstwo czasu.

  • Domy takie jak mój, które nie mają dużej pojemności cieplnej, czyli szybko się nagrzewają, ale równie szybko stygną, trzeba solidnie ocieplić. Dlatego chciałem te prace przeprowadzić jak najlepiej. Ściany fundamentowe zostały ocieplone pionowo styropianem (5 cm), natomiast pod podłogą na parterze położono izolację z folii oraz warstwę twardej wełny mineralnej (10 cm). Ściany, patrząc od zewnątrz, składają się z: tynku mineralnego położonego na siatce metalowej, płyt wibramowych grubości 5 cm (są to płyty z luźno sprasowanych wiórów zmieszanych z cementem) umocowanych na ukośnym olistwowaniu - aby zapewnić ścianie dobrą wentylację, warstwy ocieplenia z wełny mineralnej (15 cm), folii paroizolacyjnej i płyt gipsowych na metalowym stelażu. Dach został zaizolowany 20-centymetrową warstwą wełny mineralnej.

  • Cena pieca z płaszczem wodnym wykonywanego na zamówienie jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z cenami żeliwnych wkładów kominkowych z płaszczem wodnym oferowanych w sklepach. Dodam, że mój piec z płaszczem wodnym sprawuje się od kilku lat znakomicie.

  • Warto mieć możliwość wariantowego przełączania instalacji wodnej. U mnie można korzystać zamiennie z wody studziennej bądź z wodociągu.

  • Warto segregować śmieci. Ja starannie oddzielam odpadki organiczne i je kompostuję. Część śmieci palę, a tylko szkło oraz plastik wyrzucam do specjalnych pojemników.

  • Na potrzeby jednego mieszkańca wystarczyłby dom o powierzchni 120 m2, ale licząc się z tym, że być może dołączy kiedyś do mnie druga osoba, zdecydowałem się na większy budynek.

  • Choć mieszkam sam, wolno stojący garaż wybudowałem od razu na dwa samochody. Na razie jest on także pomieszczeniem gospodarczym. Budując garaż w osobnym budynku, trzeba się liczyć z tym, że podatek za niego będzie wyższy niż za dom.

  • Zaraz po zakupie działki warto posadzić rośliny na jej obrzeżach. Niech rosną, jeszcze zanim powstanie dom.