Grzejniki w podłogowe

W nowoczesnych domach często pojawiają się wielkie przeszklenia sięgające aż do podłogi. To efektowne rozwiązanie może jednak przysparzać kłopotów z właściwym ogrzewaniem, na szczęście grzejniki kanałowe są na to lekarstwem.

Przez duże płaszczyzny szkła, nawet jeśli mają niską przenikalność ciepła, ucieka znacznie więcej ciepła niż przez ściany budynku. Dlatego, zgodnie z regułami sztuki budowlanej, pod oknem należy umieścić grzejnik aby zrekompensować utratę tego ciepła.

Jakie są możliwości?

Wolno stojący grzejnik jest pewnym rozwiązaniem, ale może niszczyć efekt wizualny pięknego, wielkiego okna, a pod drzwiami balkonowymi lub tarasowymi dodatkowo uniemożliwia przechodzenie przez nie.

Grzejniki wieszane na ścianach często psują efekt wizualny.

Ogrzewanie podłogowe nie jest wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ nie tworzy pod oknem kurtyny ciepłego powietrza, koniecznej do zrekompensowania strat ciepła i właściwego rozkładu temperatury w pomieszczeniu.

Idealnym rozwiązaniem są za to niemal niewidoczne, a bardzo efektywne konwektorowe grzejniki kanałowe .

Grzejniki kanałowe

Są chowane we wnękach wykutych w podłodze i przykrywane dekoracyjnymi kratkami umożliwiającymi wylot ogrzanego powietrza. Nie przesłaniają więc okna, ani nie utrudniają przechodzenia przez drzwi.

Konwektorowy grzejnik kanałowy umieszczony bezpośrednio pod oknem wytwarza strumień ogrzanego powietrza, który eliminuje roszenie okien, wrażenie chłodu i jednocześnie równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Krawędź kanału powinna znajdować się w odległości 20-30 cm od szyby, tak aby ewentualne zasłony nie utrudniały ruchu powietrza.

- Wymiary. Grzejniki kanałowe mają różne długości, szerokości i głębokości. Konwektory kanałowe o głębokości 7-9 cm mieszczą się w warstwach podłogi na dowolnej kondygnacji. Mają one wprawdzie mniejszą moc niż głębsze grzejniki tej samej długości i szerokości, ale można zamontować w nich wentylator zasilany elektrycznie i dzięki temu zwiększać ciąg przepływającego przez nie powietrza, a co za tym idzie moc i wydajność grzewczą grzejnika. Przykładowo grzejnik o rozmiarze kratki 28 cm x 200 cm ma moc 2265 Watów (przy poziomie głośności wentylatora 26dB, a więc praktycznie nie słyszalnej). Głębsze i bardziej wydajne grzejniki można stosować w pomieszczeniach nie podpiwniczonych - w podłodze na gruncie.

- Kratki. Producenci proponują kratki drewniane - zwykle nie malowane, które można zabejcować na dowolny kolor - tak, by w pomieszczeniach z drewnianymi podłogami tworzyły spójną całość z parkietem. Dostępne są również kratki z anodowanego aluminium lub stali nierdzewnej. Poza sezonem grzewczym kratki można też zastępować panelami wpełnionymi takim materiałem, jakim wykończona jest podłoga.

Wskazówki praktyczne

Należy pamiętać, że podczas przygotowania otworu pod obudowę grzejnika (zwaną wanną) należy zostawić pewien luz montażowy (ok. 20 mm z każdej strony), a w kanałach montowanych na nie podpiwniczonym parterze - pod kanałem wykonać izolację przeciwwilgociową.

Aby głowica termostatyczna sterująca pracą grzejnika rejestrowała faktyczną temperaturę w pomieszczeniu, powinna być umieszczona na ścianie z dala od grzejnika, w takim miejscu, by nie zakrywała jej żadna zasłona ani kotara. Natomiast zawór regulujący przepływ ciepłej wody przez grzejnik umieszcza się w kanale. Trzeba więc pamiętać o poprowadzeniu ukrytej pod tynkiem rurki typu peszel (ok. 22 mm lub większej średnicy) w której będzie można poprowadzić kapilarę łączącą zawór z głowicą termostatyczną.

Do kanałów z dodatkowym wentylatorem trzeba doprowadzić zasilanie elektryczne.

Element grzewczy umieszcza się w wannie od strony okna i oddziela od reszty pustej przestrzeni kanału blachą rozdzielającą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA