Popękany parkiet

W parkiecie lakierowanym "na budowie", warstwa lakieru często powoduje sklejenie krawędziowe klepek. Jeśli zmieni się wilgotność powietrza, drewno może pęcznieć lub kurczyć się i w efekcie w spoinach między klepkami mogą pojawić się widoczne pęknięcia i szczeliny.
Niestety pękanie spoin pomiędzy klepkami lakierowanej podłogi, jest to zjawisko bardzo popularne i albo trzeba się do niego przyzwyczaić, albo zmienić rodzaj wykończenia drewna.

Renowacja

Sposobem na jednolity parkiet jest olejowanie i woskowanie drewna. Nawet jeśli był on wcześniej lakierowany, można go zeszlifować (cyklinować), zaszpachlować spoiny, a następnie całość pokryć olejem lub woskiem. Zanim jednak naniesie się warstwę wykończeniową, trzeba się upewnić, że drewno ma odpowiednią wilgotność (ok. 8,5%). Jest to bardzo ważne - zwłaszcza latem, gdy wilgotność powietrza wzrasta. W przeciwnym razie pracujące drewno może pęcznieć, wypychać szpachlę spomiędzy klepek i wypaczać się.

Olejowanie i woskowanie drewna nie powoduje sklejania krawędziowego klepek. Umożliwia też drobne renowacje miejscowe, bez powstawania widocznych przebarwień parkietu. Na świeżo zakonserwowanym parkiecie mogą wprawdzie pojawiać się niewielkie przebarwienia w wyniku chlapnięcia wody lub innego płynu, ale po wytarciu go do sucha plamy po pewnym czasie znikną i parkiet odzyska pierwotny wygląd.

Parkiet olejowany i woskowany wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Oprócz zwykłego sprzątania i czyszczenia lekko wilgotną szmatką (mopem) trzeba go co pewien czas (średnio 2 razy w roku) umyć i naolejować lub nawoskować odpowiednimi preparatami polecanymi przez producentów, a raz na 2 lata usunąć nadmiar warstwy konserwującej i powtórnie zaimpregnować.