Oświetlenie energooszczędne tanie i komfortowe

Starając się racjonalnie i oszczędnie zarządzać energią w domu, nie można pominąć doboru odpowiedniego oświetlenia. Wymierne korzyści są nam w stanie zapewnić zarówno odpowiednio dobrane źródła światła, jak i... zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Warto zapoznać się także z nowinkami rynkowymi, aby świadomie wybierać jak najbardziej energooszczędne rozwiązania.

Oferta producentów źródeł światła przyprawia o "zawrót głowy". Wybór pomiędzy mocami, kształtami, stosowanymi rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie różnicą w cenie produktów sprawia, że często nie umiemy podjąć decyzji jaką żarówkę wybrać. Na rynku dostępne są jednak produkty, które z jednej strony "zadbają" o stan naszego portfela, a jednocześnie dzięki swojej uniwersalności pasować będą praktycznie wszędzie.

Najbardziej energooszczędnymi źródłami światła w ofercie producentów są obecnie świetlówki kompaktowe. Wykorzystując je do oświetlenia pomieszczeń, możemy ograniczyć zużycie energii (i opłaty za nią) aż do 80% w stosunku do żarówek tradycyjnych. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe - funkcjonują od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Świetlówki są droższe niż inne źródła światła, ale koszt ich zakupu zwraca się bardzo szybko - szacunkowo różnica w opłacie za energię przy wykorzystaniu standardowej świetlówki w porównaniu z tradycyjną żarówką to ponad 100 złotych oszczędności w okresie jej użytkowania! Wystarczy pomnożyć tę kwotę przez wszystkie źródła światła, które mamy w domu, a uzyskamy naprawdę znaczące oszczędności w budżecie domowym.

...po żarówki halogenowe

Inną propozycją energooszczędnych źródeł światła są żarówki halogenowe. Te, które znaleźć można w ofercie renomowanych producentów, dzięki zastosowanej najnowocześniejszej technologii (m.in. wykorzystanie ksenonu jako gazu wypełniającego) zdeklasowały kilkukrotnie pod względem trwałości i zużycia energii tradycyjne rozwiązania. Można nimi zastąpić klasyczne żarówki jak i wszystkie standardowe żarówki halogenowe osiągając oszczędności energii do 30%. Jednym z przykładów mogą być halogeny, które dzięki swemu kształtowi i trzonkowi E27 mogą bezpośrednio zastąpić klasyczne żarówki znane powszechnie w naszych domach. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) i pobierają zaledwie ponad 80 kW energii, w porównaniu do 1000 godzin użytkowania i ponad 120 kW pobranej energii - dla standardowych źródeł światła. Dla przykładu ilość zaoszczędzonej w tym czasie energii pozwoliłaby na oglądanie programów telewizyjnych przez 252 godziny.

Gdy boimy się kradzieży, a dzieci lękają się ciemności

Wysokość rachunków za elektryczność jest także często uzależniona od naszych przyzwyczajeń i potrzeb, np. bojąc się kradzieży w czasie urlopu często zostawia się zapaloną lampkę w jednym z pokojów, aby wskazywała ona na obecność gospodarzy w domu. Świeci ona niezależnie od pory dnia i nocy narażając nas na duże dodatkowe koszty - ale czujemy się w ten sposób chociaż trochę pewniej. Podobnie "nieekonomicznie" jest zapominanie o wyłączeniu światła w momencie gdy wychodzimy z pokoju. O ile w przypadku naszego zapominalstwa możemy liczyć wyłącznie na innych domowników, o tyle w pierwszym przypadku pomogą nam nowoczesne, "inteligentne" rozwiązania. W ofercie producentów znaleźć można źródła światła, które automatyczne włączają się o zmroku oraz wyłączają o świecie. Światło włączone przez całą noc to niekiedy także "recepta" na dziecięce lęki przed ciemnością. W takiej sytuacji często godzimy się na wyższe rachunki w trosce o komfort psychiczny naszych pociech. I w tym przypadku możemy po postu zastosować energooszczędne rozwiązania. Doskonale w tym celu sprawdzą się mogą lampki z diodami LED, które charakteryzują się minimalnym poborem prądu. Ciekawe rozwiązanie to także połączenie świetlówki kompaktowej z zainstalowanym dodatkowo w niej modułem LED. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który wieczorem może być wykorzystywany do tradycyjnego oświetlenia pokoju, zaś w nocy dioda LED posłuży do akcentowego oświetlenia dziecięcej sypialni.

Liczy się także strefa

Warto pamiętać także, że duże oszczędności przyniesie nam właściwe rozplanowanie stref oświetleniowych. Dzięki nim nie będziemy musieli oświetlać całego pomieszczenia, a tylko te miejsca, gdzie faktycznie pracujemy lub odpoczywamy. Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie kontaktów w ciągach komunikacyjnych. Unikniemy w ten sposób sytuacji gdy po wejściu po schodach na górę domu nie możemy zgasić światła, ponieważ włącznik znajduje się na parterze.

Źródło: www.domdobrejenergii.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA