Nowy sposób na ciepłą wodę - ciepło pod podłogą

W Słupnie koło Warszawy powstaje dom, w którym woda będzie podgrzewana praktycznie za darmo i to przez cały rok.

Pan Jacek Sternowski, właściciel firmy budowlanej "e-domek.com", już po raz kolejny buduje dom, w którym ciepło słoneczne będzie wykorzystane do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji.

W rozwiązaniu wykorzystano coraz popularniejsze obecnie kolektory słoneczne. Jednak jest tutaj wiele różnic w stosunku do standardowych zastosowań. I to nie tylko dlatego, że kolektorów będzie więcej niż zwykle; oprócz podgrzewania wody w zasobniku posłużą one także do ogrzania gruntu pod podłogą budynku. Zakumulowane pod domem ciepło będzie wykorzystywane do podgrzewania wody w zasobniku w okresach, gdy nie ma słońca lub jest go mniej, niż potrzeba.

Cały układ będzie jeszcze wspomagał "kolektor powietrzny", czyli umieszczona wzdłuż kalenicy perforowana plastikowa rura, która posłuży do przechwytywania ciepłego powietrza gromadzącego się pod pokryciem dachu. Za pomocą wentylatora powietrze to będzie tłoczone pod podłogę budynku, powiększając stopień nagrzania gruntowego akumulatora ciepła.

Przygotowanie ciepłej wody przy użyciu kolektorów słonecznych jest w obecnej chwili rozwiązaniem opłacalnym i coraz częściej stosowanym. Niestety, ma jedno ograniczenie - energii słonecznej jest za mało w miesiącach zimowych, czyli od października do marca. Kusząca staje się zatem możliwość przechowania na miesiące zimowe przynajmniej części energii słonecznej pozyskanej latem. Naturalnym dla tego celu zasobnikiem ciepła jest grunt pod podłogą, co dodatkowo zmniejszy zapotrzebowanie ciepła do ogrzewania domu, dzięki wyeliminowaniu strat ciepła przez podłogę.

Dla obniżenia strat takiego zasobnika ciepła do otoczenia ściany fundamentowe i ławy będą ocieplone 12-centymetrową warstwą styropianu.

Budowa gruntowego akumulatora ciepła wygląda następująco. Na poziomie ław fundamentowych zostały ułożone przewody z rurek polipropylenowych, którymi dopływa czynnik grzewczy z kolektorów słonecznych. Rurki te przysypano 15-centymetrową warstwą piasku. Na nim ułożono rury PVC o średnicy 110 mm, które stanowią kolejny wymiennik ciepła, doprowadzając gorące powietrze zassane w kalenicy dachu.

Kolejna 15-centymetrowa warstwa piasku oddziela ten wymiennik od drugiej warstwy rurek polipropylenowych, które posłużą do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Rurki te przysypane są kolejną warstwą piasku, na których zostanie położona warstwa chudego betonu i 15-centymetrowa warstwa izolacji cieplnej ze styropianu. Na niej ułożone będą tradycyjne warstwy podłogowe.

Utworzony w ten sposób zasobnik ciepła ma powierzchnię 95 m2 i ponad metr grubości. Pozwala to zakumulować (przy założeniu, że cały grunt zostanie podgrzany do temperatury 40°C) 1600 kWh energii cieplnej. Przyjmując, że połowę tego ciepła (zakładając sprawność układu na 50%) można wykorzystać do podgrzania wody średnio o 20°C oraz że czteroosobowa rodzina potrzebuje 100 l ciepłej wody dziennie, ten zapas ciepła wystarczy na pokrycie w 80-90% zapotrzebowania na ciepło do przygotowania ciepłej wody - biorąc pod uwagę, że latem woda ta będzie w prawie w całości podgrzewana bezpośrednio przez kolektory słoneczne.

W kolejnych numerach ŁADNEGO DOMU przedstawimy szczegółowe relacje z przebiegu budowy tego domu.

Copyright © Agora SA