Ze szkłem czy bez?

Pełne czy przeszklone - jakie drzwi wybrać do mieszkania? Zadecyduje o tym charakter pomieszczeń, które mają oddzielać. Dobrze dobrane pomogą nie tylko zapewnić prywatność i ciszę ale także uniknąć wrażenia izolacji
Dokonując wyboru pomiędzy drzwiami przeszklonymi a pełnymi, powinniśmy wcześniej określić, jaką funkcję mają one pełnić. W niektórych pomieszczeniach chcemy bowiem zachować intymność, inne zaś mają zapraszać swą otwartością.- Ogólna zasada jest taka, że drzwi pełne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie potrzebują nasłonecznienia lub których wnętrze chcemy ukryć, natomiast drzwi przeszklone dodają lekkości i zapewniają światło tam, gdzie brak jest okien - mówi Waldemar Kruk, właściciel salonu RuckZuck we Wrocławiu. Zdaniem specjalistów, aby uniknąć stylistycznego chaosu, do całego domu powinniśmy wybrać tę samą linię wzorniczą i kolor. - Zanim zamówimy drzwi, upewnijmy się więc, że wybrany model dostępny jest w obydwu wersjach, czyli pełnej i przeszklonej - dodaje Adam Hucz, menedżer sprzedaży marki Invado.Pełne drzwi to gwarancja prywatności. - W sypialni sprawdzą się zwłaszcza takie z wypełnieniem stabilizującym o strukturze "plastra miodu", które skutecznie zapewnią w pomieszczeniu ciszę - radzi Waldemar Kruk. W naszych domach znajdują się także miejsca, z których nie korzystamy codziennie i z reguły chcemy je ukryć, np.: spiżarnia czy pralnia. Tutaj też idealnie sprawdzą się drzwi pełne.

Z kolei skrzydła przeszklone wybieramy przeważnie do pomieszczeń ciemniejszych, które chcemy w naturalny sposób doświetlić. Do takich miejsc należą np. korytarz lub hol. Takie drzwi dobrze spisują się także w salonie czy jadalni. - Skrzydła przeszklone, nawet wówczas, gdy są zamknięte, nie sprawiają wrażenia absolutnej izolacji - podkreśla Ewa Olszewska, architekt wnętrz.

Specjaliści przypominają, aby wybierając drzwi przeszklone, zwracać uwagę na stopień przepuszczalności światła i obrazu. - Im więcej światła będzie przedostawało się przez szybę, tym wrażenie otwartości wnętrz będzie większe, ale jednocześnie bardziej wyrazisty stanie się obraz za drzwiami. Jeśli chcemy, aby był on ledwo dostrzegalny, zamontujmy skrzydła z elegancką szybą w ciepłym, np. brązowym odcieniu - radzi Marek Kapica z Invado.