Okna do poddaszy - Trzecia debata Akademii Budowlanej

Osadzić okna w dachu w taki sposób, by nie tworzyły się mostki cieplne, jest szczególnie trudno, bo w przeciwieństwie do okien w ścianie z konieczności muszą się one znaleźć poza warstwą ocieplenia.
26 maja odbyła się trzecia debata Akademii Budowlanej, w trakcie której rozmawialiśmy o detalach budowlanych bardzo dobrze ocieplonego domu.

Jest zrozumiałe, że okna połaciowe muszą być zamontowane powyżej pokrycia dachowego. Gdybyśmy je umieścili niżej, na przykład w warstwie ocieplenia, powstałyby w dachu skrzynie, w których w czasie deszczu gromadziłaby się woda, a zimą - śnieg. Co zatem można zrobić, by ograniczyć - a najlepiej wyeliminować - mostek termiczny wokół ościeżnicy dachowego okna?

Szczelność i izolacyjność

Sprawa nie jest prosta, ponieważ połączenie okna z dachem musi gwarantować spełnienie takich samych warunków, jak sam dach, a więc:

 • szczelność zapewniającą ochronę przed przeciekaniem pokrycia (ale z gwarancją paroprzepuszczalności, by para wodna z wnętrza domu nie wykraplała się w ociepleniu);

 • odpowiednią izolacyjność termiczną, bez mostków cieplnych;

 • paroizolacyjność od strony pomieszczenia, utrudniającą przepływ pary wodnej z wnętrza domu do warstw dachu.

  To prawda, że są materiały budowlane - stosowane obecnie powszechnie przy ocieplaniu dachu - pozwalające na wykonanie połączenia okiennego spełniającego powyższe wymagania, ale ze względu na szczupłość miejsca jego jakość zależy przede wszystkim od wiedzy, umiejętności i staranności wykonawcy.

  Z tego powodu producenci okien starają się opracować takie rozwiązania, które ułatwiając wykonanie połączenia okna z dachem, jednocześnie podnosiłyby jego jakość, zarówno pod względem szczelności, jak i - przede wszystkim - pod względem izolacyjności termicznej.

  Zestaw izolacyjny BDX

  Takim systemowym rozwiązaniem jest zestaw izolacyjny BDX, zapewniający izolację termiczną i przeciwwilgociową okna oraz jego prawidłowe połączenie z konstrukcją dachu. Jednocześnie montaż zestawu BDX minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przy wykonywaniu izolacji styku okna z dachem.

  Dzięki zastosowaniu tego zestawu okno jest głębiej osadzone w konstrukcji dachu w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi (zobacz zdjęcie). Wpływa to wyraźnie na polepszenie parametrów termoizolacyjnych okna, dzięki prawidłowej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej na całym obwodzie jego ościeżnicy (zobacz zdjęcie I, zobacz zdjęcie II).

  Zestaw izolacyjny BDX (zobacz zdjęcie) składa się z trzech elementów:

  - izolacji termicznej osadzonej w sztywnej ramce, wyposażonej dodatkowo w kątowniki umożliwiające jej łatwy i szybki montaż;

  - plisowanej izolacji przeciwwilgociowej;

  - rynienki odwadniającej.

  Ramka termoizolacyjna wykonana jest z trwałej i nienasiąkliwej pianki polietylenowej o niskim współczynniku przewodzenia ciepła ((= 0,04 W/m/K). Dla zapewnienia sztywności konstrukcji i ułatwienia montażu, izolacja termiczna osadzona jest w cienkim profilu wykonanym ze stali galwanizowanej. Na budowę ramka dostarczana jest w elementach i tam dopiero łączona w całość (zobacz zdjęcie); w transporcie nie zabiera więc wiele miejsca.

  Plisowana izolacja przeciwwilgociowa wykonana jest z bardzo dobrej jakości wysokoparoprzepuszczalnej folii polipropylenowej, dopasowanej rozmiarem do wielkości okna. Służy ona do łatwego, szybkiego i dokładnego połączenia z przeciwwilgociową izolacją dachu (membraną dachową lub papą na sztywnym deskowaniu).

  Teleskopowa rynienka odwadniająca wykonana jest z galwanizowanej stali. Instalowana jest ona nad oknem i służy do odprowadzania poza obrys okna wody z wilgoci wykraplającej się pod pokryciem dachowym lub będącej wynikiem przeciekania pokrycia dachowego. Wewnątrz rynienki odwadniającej specjalnymi klipsami mocuje się plisowaną izolację przeciwwilgociowa i łączy ją z folią dachową nad ościeżnicą okna.

  System montażu okna uzupełniają jeszcze dwa elementy: folia paroizolacyjna od strony wnęki okiennej i jej gotowe wykończenie, zastępujące wykonaną w sposób tradycyjny obudowę z płyt g-k.

  Zestaw izolacyjny BDX opłaca się stosować zawsze, a już obowiązkowo do okien energooszczędnych (zobacz zdjęcie).

  Wymagania montażowe

  Zestawy izolacyjne BDX dostosowane są do okien o różnych wymiarach. Zaleca się, by rozstaw krokwi w świetle był o 4-6 cm większy od szerokości instalowanego okna do poddaszy. Przykładowo: gdy okno ma szerokość 78 cm, dla zainstalowania zestawu BDX idealny będzie rozstaw krokwi w świetle wynoszący 82-84 cm.

  Jeśli odległości w świetle pomiędzy krokwiami nie odpowiadają zalecanym, powinno się:

  - gdy rozstaw krokwi jest zdecydowanie mniejszy - wyciąć fragment środkowej krokwi znajdujący się na wysokości montowanego okna, wykonać wymiany i dołożyć wycięty odcinek krokwi w zalecanym rozstawie;

  - gdy rozstaw krokwi jest nieznacznie mniejszy - wyciąć fragment jednej krokwi i po jej zewnętrznej stronie wykonać nadbitkę z belki o takim samym przekroju;

  - gdy rozstaw krokwi jest nieznacznie większy - pogrubić jedną z nich (lub dwie) przez nabicie odpowiedniej grubości deski od strony wewnętrznej.

 • Więcej o: