Dom za miastem - doświadczenia właścicieli

 • Niektórzy inwestorzy mało elastycznie podchodzą do kwestii odległości działki od miasta. Liczy się dla nich tylko bliskość aglomeracji. Tymczasem działki położone nieco dalej są tańsze i często o wiele atrakcyjniejsze niż te malutkie, miejskie. Dojazdy z daleka wcale nie są bardziej uciążliwe niż te z bliska, ponieważ korki robią się tuż pod miastem. W terenie jeździ się zwykle bez zatorów.

 • Dzięki starannemu dociepleniu ścian nie martwimy się o ocenę zapotrzebowania domu na energię zużywaną do ogrzewania, wymaganą przy sprzedaży domu (certyfikat energetyczny). Ściany zewnętrzne wzniesione z cegły klinkierowej i cegły silikatowej zostały ocieplone między tymi warstwami aż 15 cm wełny mineralnej, dach - 25 cm, natomiast fundamenty - warstwą 10 cm styropianu w pionie i 15 cm pod podgrzewanymi podłogami. W oknach zastosowaliśmy szyby bezpieczne, o U = 1,1.

 • Warto było wydać więcej na solidne elewacje z cegły klinkierowej i dokładną izolację budynku. Uznaliśmy, że to ważniejsze niż na przykład montaż ułatwiających obsługę domu inteligentnych instalacji (sterujących żaluzjami, multimediami itd.).

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się zakopać w ogrodzie wielki zbiornik na gaz płynny. Dzięki temu nic nie szpeci działki ani otaczającego ją krajobrazu.

 • Palenie węglem bywa uciążliwe, dlatego kupiliśmy kocioł na paliwo stałe z dużym zasobnikiem, który zapełniamy tylko dwa razy w tygodniu (stosujemy eko-groszek). Nie sprawdziło się kupowanie 50-kilowych worków, za ciężkich do przenoszenia. Znacznie poręczniejsze są te o ciężarze 25 kg.

  Czytaj także:

  Dom za miastem  Kilka słów o domu  Wydatki związane z domem • Więcej o: