Wygodne ogrzewanie spod podłogi

Coraz częściej w domach jednorodzinnych szkło staje się istotnym elementem konstrukcji ścian zewnętrznych. Jednak nawet najdoskonalsze okna nie zapewnią takiej izolacyjności jak bardziej tradycyjne materiały konstrukcyjne ścian, dodatkowo ocieplane warstwą styropianu lub wełny mineralnej.

Uczucie chłodu i roszenie szyb najlepiej wyeliminować poprzez umieszczenie pod oknem grzejnika, który wytwarza strumień ogrzanego powietrza - niewidoczną kurtynę chroniącą przed tymi niekorzystnymi zjawiskami.

Tylko jak wstawić grzejnik, gdy okno sięga samej podłogi? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejnika kanałowego, który nie przysłania okna, ani nie utrudnia użytkownikom przechodzenia przez drzwi tarasowe. Jedynym widocznym elementem takiego grzejnika jest drewniana lub metalowa kratka w podłodze. Pod nią, w specjalnej wannie ze stali ocynkowanej, umieszcza się wymiennik ciepła (konwektor).

Grzejniki kanałowe oddają ciepło na drodze konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza, w którego miejsce zasysane jest chłodniejsze. Tę wymianę można zintensyfikować poprzez zastosowanie w grzejniku wentylatora. Dzięki niemu grzejnik może być płytszy niż odpowiadający mu mocą grzejnik oddający ciepło na zasadzie konwekcji naturalnej i można się na niego zdecydować nawet na etapie stanu surowego.

Zalety grzejników kanałowych: nie zajmują miejsca w przestrzeni domu; są niemal niewidoczne - jedynym eksponowanym elementem jest kratka w podłodze, wykonywana zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub drewna; zapobiegają roszeniu okien; równoważą straty ciepła powodowane przez duże przeszklenia, a tworząc przy nich rodzaj kurtyny powietrznej, pomagają utrzymać ciepło; mają niewielką bezwładność cieplną, dzięki czemu szybko reagują na zmiany temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach; poza sezonem grzewczym mogą być wykorzystywane również do chłodzenia pomieszczeń i tym samym w pewnym stopniu zastąpić instalację klimatyzacyjną.

Wady grzejników kanałowych: wymagają wykonania w podłodze kanałów o odpowiednich wymiarach, co trzeba uwzględnić na etapie planowania budynku; kosztują więcej niż zwykłe grzejniki ścienne; przyczyniają się do zróżnicowania pionowego rozkładu temperatury - ciepłe powietrze szybko ucieka pod sufit; wywołany przez nie ruch powietrza powoduje unoszenie się kurzu; są mało efektywne w grzewczych instalacjach niskotemperaturowych, gdyż temperatura wody zasilającej grzejnik musi wynosić przynajmniej 65oC; płytsze i wydajniejsze grzejniki z wentylatorami mogą być źródłem uciążliwego szumu, dlatego nie sprawdzają się w sypialniach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.