Podłoga na gruncie - żeby ciepło nie uciekało przez podłogę

W domach bez piwnic podłogę parteru układa się bezpośrednio na gruncie. Na warstwie ubitego piasku układa się ocieplenie, na nim podkład betonowy (o grubości ok. 10 cm) i izolację przeciwwilgociową, połączoną z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Kolejnym elementem podłogi jest wylewka betonowa (jastrych), będącą podkładem pod posadzkę parteru.

Aby ciepło z domu nie uciekało do gruntu, podłogę trzeba solidnie zaizolować. Do ocieplenia stosuje się płyty twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, zasypkę keramzytową, ewentualnie twarde płyty z wełny mineralnej. Płyty ocieplenia najlepiej układać w dwóch warstwach, z przesunięciem miejsc styku (by zapobiec w ten sposób powstawaniu mostków termicznych na połączeniach, a także umożliwić ocieplenie instalacji umieszczonych w podłodze). Płyty polistyrenu ekstrudowanego, które mają o około 20% lepszą ciepłochronność niż styropian (można układać je więc cieńszą warstwą), są jednak od niego droższe. Keramzyt (impregnowany, o granulacji 10-20 mm) można układać luzem lub w rozciętych workach (bez wysypywania).

Ile cm ocieplenia Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie nie powinien przekraczać 0,45 W/(m2K). W praktyce podłogę ociepla się kikucentymetrową warstwą styropianu. Na szczęście zdecydowana większość inwestorów decyduje się na ułożenie grubszej warstwy ocieplenia - 10-15 cm styropianu to obecnie standard, a zdarza się, że warstwa ocieplenia ma nawet 20 cm.

Super ciepła podłoga. Warstwę styropianu układaną pod podłogą można zwiększyć ze standardowych 10-15 cm nawet do 50 cm - tak, aby wypełnił on całą przestrzeń między ścianami fundamentowymi. Nie będzie to bardzo drogie, ponieważ - choć oczywiście więcej zapłacimy za styropian - w ogóle nie będziemy potrzebować piasku.

Koszt piasku potrzebnego do ułożenia pod podłogą o powierzchni 100 m2, wyniesioną na 45 cm ponad poziom gruntu, wraz z robocizną i wypożyczeniem maszyn, to około 3 tysiące.

Jeśli całkowicie z niego zrezygnujemy i ułożymy pod podłogą 50 cm styropianu (110 zł/m3), razem z robocizną zapłacimy za niego niecałe 5 tys. zł. Okazuje się więc, że wydanie na podłogę dodatkowych 2 tys. zł przez całe lata mieszkania w domu pozwoli nam oszczędzać nawet kilkaset złotych rocznie. Inwestycja w lepsze docieplenie podłogi będzie opłacalna również wtedy, gdy zamiast styropianu wybierzemy droższy od niego keramzyt (1 m3 kosztuje ok. 270 zł).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.