Światło wszędzie - świetliki tunelowe

Montaż świetlika dachowego to dobry - także dla naszej kieszeni - sposób na wpuszczenie światła dziennego do ciemnych pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji pod dachem.
W wielu domach są pomieszczenia, jak łazienki, toalety, korytarze, hole, garderoby, do których nie dociera naturalne światło, a montaż w nich jakichkolwiek okien nie jest możliwy. Świetlik tunelowy daje możliwość doświetlenia nawet najciemniejszych i odizolowanych miejsc. Naturalne światło dzienne może być doprowadzone przez warstwę pokrycia dachu i poddasza nieużytkowego, do ciemnych pomieszczeń położonych na kondygnacji poniżej, nawet w centralnej jego części. Część zewnętrza świetlika skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło.

Budowa świetlika

Świetlik tunelowy VELUX składa się z trzech elementów. Część zewnętrzna instalowana na dachu stylistyką nawiązuje do okien połaciowych, i jest tak samo jak one jest zamontowana płaszczyźnie dachu. Obserwując dom z zewnątrz trudno odróżnić na dachu małe okno lub wyłaz od świetlika tunelowego. W poliuretanowym kołnierzu w kolorze ciemnoszarym o zewnętrznych zamontowano na stałe szybę o grubości 4 mm. Wymiary ramy widocznej z dachu wynoszą 47 x 47 cm, jednak duża jej część jest ukryta pod pokryciem. Rama zintegrowana z kołnierzem uszczelniającym ma długość 94 cm i 90 cm szerokości. Element dachowy jest nieotwierany, ale dzięki łatwozmywalnej powłoce na szybie nie wymaga czyszczenia.

Między dachem na sufitem montujemy tunel światłonośny o standardowej długości 2 metrów i średnicy 35 cm. Jeśli odległość od dachu do pomieszczenia jest większa, można go przedłużyć o wielokrotność 90 cm, takiej długości jest sztywny element przedłużający. Należy jednak pamiętać, że wydłużając tunel uzyskamy gorsze oświetlenie pomieszczenia, dlatego warto dążyć do montażu w linii prostej i jak najkrótszą drogą z dachu do sufitu. Tunel światłonośny może być wykonany z dwóch materiałów - elastycznej harmonijki z metalizowanego poliestru lub czterech sztywnych elementów składanych ze sobą, wykonanych z tworzywa sztucznego pokrytego wysokorefleksyjną powłoką. Pierwszy rodzaj znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy na drodze tunelu znajdują się przeszkody, wtedy łatwo go wygiąć i je ominąć. Gdy droga z dachu jest prosta i bez utrudnień najlepiej zastosować tunel sztywny, który składa się z dwóch elementów kolankowych i dwóch rur o długości 62 cm. Dzięki takiej składanej konstrukcji łatwo nadać mu odpowiedni kąt nachylenia.

W suficie pomieszczenia montujemy zestaw izolacyjny wykonany z akrylu z elementem wykończeniowym w postaci białego pierścienia. Świetliki posiadają bogate wyposażenie dodatkowe, które warto zastosować ze względów praktycznych, a także estetycznych. Najczęściej świetlik montuje się na środku sufitu pomieszczenia, zatem często brakuje miejsca na tradycyjne oświetlenie elektryczne. Ten problem łatwo rozwiązać dokupując zestaw elektrycznego oświetlenia. W dzień świetlik będzie mienił się blaskiem światła naturalnego, w nocy będzie elektrycznym plafonem. Jeśli w łazience jest słaba wentylacja do świetlika można zainstalować element wentylacyjny. W ofercie są również dekoracyjne pierścienie: do nowoczesnej łazienki doskonale będzie pasował pierścień z polerowanego aluminium, do korytarza z drewnianą podłogą - imitujący mahoń lub mosiądz. A także zaprojektowany przez Rossa Lovegrove - moduł słoneczny - nagrodzony red dot design award.

Gdzie można montować świetlik?

Świetlik można montować w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym, gdzie potrzebne jest subtelne naturalne oświetlenie. Wnętrze może być na poddaszu lub na parterze, nie ma to znaczenia. Jedynym warunkiem jest to, że musi to być ostatnia kondygnacja, a odległość pomiędzy sufitem a połacią dachu powinna być mniejsza niż 6 metrów. Świetliki stosuje się w budynkach o skośnych dachach o nachyleniu od 15o do 60o dla profilowanych pokryć i od 35o do 60o dla płaskich materiałów pokryciowych. Element sufitowy należy montować w poziomych sufitach nie zaleca się montowania na skośnych powierzchniach. Dzięki świetlikowi można ponieść funkcjonalność wnętrza, gdyż będzie można korzystać z niego w dzień bez konieczności zapalania światła. Jeśli często i długo korzystaliśmy z ciemnego pomieszczenia będziemy mogli zaobserwować oszczędności w rachunkach za prąd. Ilość światła przechodzącego przez świetlik tunelowy zależy od wielu parametrów, stałych jak umiejscowienie świetlika w dachu, kąt nachylenia dachy, długość tunelu, a także zmiennych jak pora roku lub zachmurzenie. Oczywiście na te drugie nie mamy wpływu, ale możemy wybrać optymalne miejsce dla świetlika na etapie instalacji. Im tunel jest krótszy i zamontowany między krokwiami w linii prostej tym więcej dostarczy światła. Istotną rolę odgrywa również strona świata - najefektywniej będzie umieścić go na najbardziej nasłonecznionej południowej połaci dachu, a miejsce lokalizacji świetlika na dachu nie powinno być zacienione przez drzewa lub wyższe części budynku. Wpływ na ilość dostarczonego światła ma również materiał, z jakiego jest wykonany tunel światłonośny. Sztywna konstrukcja z wysocerefleksyjną powłoką odznacza się trzykrotnie lepszą efektywnością odbijania światła niż tunel wykonany z elastycznego harmonijkowego metalizowanego poliestru, w którym występują większe załamania światła. Porównanie efektywności świetlnej obydwu rodzajów świetlików z elektrycznymi źródłami światła zaprezentowano na rysunku nr. Dlatego rekomenduje się, w przypadku konieczności zainstalowania dłuższych tuneli zastosować świetlik o sztywnym tunelu, który może oświetlić nawet 10 m2 powierzchni. Producent rekomenduje stosowanie świetlików z elastycznym tunelem jedynie w sytuacjach, gdy odległość do dachu jest mniejsza niż 2 metry lub niemożliwe jest poprowadzenie prostego tunelu z uwagi na występujące przeszkody.

Ciekawostka

Na stronie internetowej producenta znajduje się niecodzienny program, który dokona przybliżonych obliczeń (skorzystaj z kalkulatora).

Aplikacja ułatwia dobór świetlików do konkretnych pomieszczeń i potrzeb. Do kalkulacji potrzebne są następujące dane: szerokość geograficzna, usytuowanie budynku i połaci ze świetlikiem, kąt nachylenia dachu, dokładne wymiary pomieszczenia, rodzaj pokrycia dachowego. Program przedstawia swoje rekomendacje odnośnie wyboru produktu, a także informuje ile światła przedostanie się do wnętrza w słoneczny i pochmurny dzień.Wykres źródła światła

Strumień świetlny wychodzący ze świetlików porównano z innymi znanymi źródłami światła. Pomiary wykonane dla świetlika VELUX TWR w pochmurny dzień wykazały, że ma on efektywność 450 lumenów, co jest równe oświetleniu, jakie dostarcza żarówka 60 WAT. W letni pogodny dzień aż 6500 lumenów, strata strumienia światła w świetlika TWR to 6 % na metrze długości i ok. 10 % na jedno kolanko.

Montaż i konserwacja świetlików

Montaż świetlika nie jest skomplikowany, ale warto dla pewności zlecić go fachowcom. W zależności od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja zajmie nie średnio od 2 do 5 godziny.

W nowych budynkach instalacja świetlika może odbyć się dwuetapowo. Na etapie montażu pokrycia dachowego można zainstalować element dachowy świetlika, jeśli tego nie zrobimy później będziemy musieli zdemontować fragment pokrycia. Dekarze mają doświadczenie w montażu okien do poddaszy i wyłazów, a ten element świetlika montuje się analogicznie. Drugi etap, czyli przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego może odbyć się natychmiast lub dużo później na etapie ocieplania dachu i wykonywanie sufitów podwieszanych. W przypadku konieczności instalacji elementu dachowego po wykonaniu dachu, będzie wymagał on demontażu fragmentu pokrycia, ale przy tak nie wielkiej powierzchni nie jest to trudne. Świetlik można zamontować na dowolnym etapie budowy domu, a także w domach całkowicie wykończonych. Zwykle nie ma potrzeby wykonania remontu pomieszczenia, to znaczy, że tuż po zainstalowaniu świetlika użytkownicy mogą cieszyć się naturalnym światłem.

Świetlik tunelowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Kołnierz zintegrowany z ramą wykonany jest z poliuretanu, który nie wymaga konserwacji. Natomiast szyba została pokryta powłoką łatwo-zmywalną, dzięki czemu wystarczy silniejszy deszcz, aby szyba była czysta. Zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia.

Więcej o: