Bezpieczny kocioł na miarę potrzeb

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by kocioł był oszczędny w eksploatacji i bezpieczny w działaniu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nowoczesnych kotłów gazowych - stojące, wiszące, kompaktowe, jedno- i dwufunkcyjne, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, kondensacyjne. Jedne polecane są do małych domów z jedną łazienką, inne - do dużych, z rozbudowaną instalacją ciepłej wody, w których znajdują się co najmniej dwie łazienki. Jedne będą tańsze w zakupie, inne w eksploatacji.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowane w nich fabryczne zabezpieczenia. Od tego zależy nasze życie i zdrowie.

Mały dom

W małym domu z jedną łazienką znajdującą się blisko kuchni, i którego mieszkańcy wolą częstsze kąpiele pod prysznicem niż w wannie, sprawdzi się niewielki i stosunkowo niedrogi kocioł dwufunkcyjny. Podgrzewa on wodę na bieżąco tylko podczas jej poboru. Nie można podłączyć do niego cyrkulacji ciepłej wody, dlatego należy go zamontować blisko punków poboru. Jeśli wybierzemy kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny, wówczas najlepiej zamontować go w kuchni lub łazience. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł kondensacyjny VCW ecoTEC o bardzo małych gabarytach (jego wysokość wynosi 72 cm, a szerokość - jedynie 44 cm).

Uwaga! Jeśli w domu planujemy montaż panelu prysznicowego lub dużej wanny nie należy stosować tego typu kotła. Urządzenie o mocy o mocy 20-24 kW dostarczy około 10-12 l/min ciepłej wody, a np. wielofunkcyjny panel potrzebuje nawet do 20 litrów ciepłej wody na minutę.

Duży dom z rozbudowaną instalacją

Jeśli mieszkańcy domu chcą mieć możliwość jednoczesnego korzystania z dwóch łazienek, wówczas potrzebne jest urządzenie z odpowiednio dużym zasobnikiem. Dodatkowo powinno być wyposażone w króciec do podłączenia cyrkulacji. Zagwarantuje to użytkownikowi korzystanie z ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu. Do wyboru mamy kocioł:

- jednofunkcyjny z zasobnikiem stojącym obok , taki zestaw zajmuje dużo miejsca, więc z reguły montuje się go w kotłowni;

- kompaktowy , który wygląda jak lodówka. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł VSC ecoCOMPACT - ma 135 cm wysokości, 60 cm szerokości i tyle samo głębokości.

Bezpieczna eksploatacja

Bezpieczeństwo i pewność działania kotłów zapewniają zamontowane w nich zabezpieczenia i odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne.

Kocioł atmosferyczny. Wyposaża się go w czujnik ciągu kominowego, który skutecznie wykrywa wypływ spalin do pomieszczenia i blokuje palnik. Przykładem takiego kotła jest atmoTECplus z podwójnym czujnikiem ciągu kominowego. Takie urządzenie powinno się montować w oddzielnym pomieszczeniu kotłowni. Umieszczenie go w kuchni czy łazience nie jest wskazane, bo wywołuje napływ zimnego powietrza. Dlatego niektórzy użytkownicy zasłaniają kratki nawiewne, co może spowodować niebezpieczeństwo zatrucia się tlenkiem węgla.

Z zamkniętą komorą spalania. Tego typu kotły są bardzo bezpieczne w działaniu, gdyż nawet jeśli nastąpi ich awaria, dzięki zamkniętej komorze nie nastąpi wypływ spalin do pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.