Stropy żelbetowe

Stropy to podstawowe elementy konstrukcyjne domu, które rozdzielają kondygnacje i usztywniają budynek. Muszą być więc wystarczająco wytrzymałe, by przenosić obciążenia i sztywne, by się nie uginały i nie drgały.

U kład stropu zawsze jest rozrysowany w projekcie domu. Znajdują się w nim wszelkie informacje o parametrach technicznych materiałów użytych do jego wykonania, o potrzebnym zbrojeniu, głębokości oparcia na ścianach oraz rozmieszczeniu ewentualnych podpór montażowych.

W domach murowanych robi się zazwyczaj stropy żelbetowe: monolityczne (czyli wylewane na budowie), z prefabrykowanych płyt albo gęstożebrowe. Jeśli zamawiamy projekt indywidualny, możemy sami (a najlepiej z pomocą znającego się na tym inspektora nadzoru lub naszego przyszłego wykonawcy stanu surowego) wybrać rodzaj stropu. Inaczej jest przy zakupie projektu gotowego - tam nie mamy wpływu na rodzaj stropu (a w praktyce też się tym zazwyczaj nie interesujemy). To wprawdzie wygodne, ale nie zawsze najlepsze podejście, gdyż może się okazać, że rozwiązanie wybrane przez projektanta wcale nie będzie najwłaściwsze w konkretnej (naszej) sytuacji.

Funkcje stropu

Strop musi być odpowiednio wytrzymały, aby bezpiecznie przenieść obciążenia, i sztywny, by zbytnio się nie ugiął. Oprócz ciężaru własnego (w tym wykończenia go od góry warstwami podłogi, a od dołu - tynkiem) musi on również przenieść ciężar znajdujących na nim ścian działowych, mebli i urządzeń oraz mieszkańców i ich gości.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany strop to gwarancja naszego bezpieczeństwa, za które odpowiedzialność bierze projektant. Dlatego nie wolno samemu dowolnie zmieniać parametrów i rodzaju stropu. Poza tym, aby dokonać tej zmiany, trzeba mieć ważny powód. Może to być na przykład:

- zmiana układu pomieszczeń na piętrze. Wiąże się to zazwyczaj z przestawieniem ścianek działowych, czyli ze zmianą rozmieszczenia obciążeń na stropie. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się do kierownika budowy, inspektora nadzoru lub projektanta, by zdecydowali, czy nowe rozmieszczenie ścian działowych będzie możliwe bez zmiany stropu. Lekkie ścianki szkieletowe można zwykle przestawić w dowolne miejsce, gdy natomiast chcemy zmienić układ ciężkich ścian murowanych, może się okazać, że zmiana rodzaju stropu - a przynajmniej jego wzmocnienie - będzie niezbędne;

- zmiana materiału do budowy ścian działowych lub podłogi. Mocniejszy strop może okazać się potrzebny także wtedy, gdy zamiast zaprojektowanych lekkich ścian działowych na piętrze zdecydujemy się na ciężkie, murowane. Przeciążenie stropu może też spowodować na przykład wykończenie podłogi na piętrze ciężkimi płytami kamiennymi, ułożenie na niej wodnego ogrzewania podłogowego lub wstawienie nieuwzględnionego w projekcie kominka (po obudowaniu może on ważyć nawet 500 kg).

Uwaga! Formalności związane ze zmianą rodzaju stropu trzeba powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Przed rozpoczęciem budowy, poprawki do dokumentacji może wprowadzić tylko projektant domu, natomiast w trakcie jej trwania - kierownik budowy lub inspektor nadzoru, przez dokonanie wpisu do dziennika budowy.

Ile zapłacimy za strop

Rodzaj stropu ma oczywiście wpływ na jego cenę, choć nie jest łatwo jednoznacznie wycenić koszt jego wykonania. Dla każdego domu będzie on inny, bo potrzebne są inne materiały, inny też będzie czas prowadzenia prac. Najogólniej mówiąc, zwykle najdroższy będzie strop w domu o skomplikowanym kształcie (trzeba będzie użyć różnych elementów), a najtańszy - w domu o prostokątnym rzucie, który przykrywa się typowymi, powtarzalnymi elementami.

Wiele zależy też od konkretnej sytuacji: jeśli zatrudniamy dużą, solidną firmę, mającą doświadczonych pracowników i dysponującą deskowaniami systemowymi - dobrym wyborem może okazać się strop monolityczny. Jeśli natomiast strop ma układać mała firma, która nie ma szalunków, za to niedaleko znajduje się wytwórnia pustaków (betonowych lub ceramicznych) i prefabrykowanych belek, prawdopodobnie bardziej opłacalne okaże się wykonanie stropu gęstożebrowego.

Stosowanie stropów, których montaż wymaga użycia dźwigu samochodowego ma sens jedynie wtedy, gdy są układane na ścianach bezpośrednio po przywiezieniu na budowę (nazywa się to montażem z kół). Składowanie ich na budowie znacznie zwiększa wydatki, gdyż dźwig trzeba wówczas zamawiać dwukrotnie: do rozładunku i do montażu. Droższa będzie także robocizna.

Uwaga! Porównując ceny elementów stropowych, zawsze zwracajmy uwagę na koszty ich transportu. Nie warto korzystać z okazji tanich zakupów, jeśli materiały te trzeba później przewieźć przez pół kraju.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA