Oznaczenia na opakowaniach żarówek, świetlówek i halogenów

Większość istotnych informacji o żarówce znajduje się na jej opakowaniu.

- Moc. Podawana jest w watach (W). Na świetlówkach kompaktowych umieszcza się ich moc i często moc żarówek, które te świetlówki zastępują. Przykład: świetlówka o mocy 20 W zastępuje zwykłą żarówkę o mocy 100 W.

- Napięcie. Podawane w woltach (V); może wynosić 12, 24, 230-240.

- Typ trzonka. Określają go litery oznaczające kształt oraz cyfry podające jego wymiary w milimetrach. Najpopularniejsze to: E27, E14, GU5,3.

- Typ bańki. Dotyczy to wszystkich żarówek, a więc także tych świetlówek, które kształtem bańki przypominają zwykłe żarówki. Litera określa kształt bańki, a cyfry - średnicę w milimetrach: B35, A65, T60.

- Barwa i kąt rozproszenia światła. Wybierając świetlówki, parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest barwa światła. Określa się ją symbolami: WW (warm white - ciepło-biała), CW (cool white - chłodno-biała), CDL (cool daylight - dzienna) lub ciągiem trzech cyfr, np. 827. Pierwsza cyfra określa stopień oddawania barw (z zakresu od 1 do 9 - im większa, tym widziane w świetle świetlówki kolory są bardziej zbliżone do naturalnych, oglądanych w świetle dziennym). Dwie kolejne określają odcień bieli światła świetlówki: 27 (2700 kelwinów) to ciepłe białe światło, 40 (4000 kelwinów) to jasne światło przypominające światło dzienne, a np. 65 (6500 kelwinów) to barwa chłodno-biała. n - Wybierając halogeny wyposażone w reflektor, warto zwrócić uwagę na kąt rozproszenia wiązki światła. Jest podawany w stopniach, np. 38° lub 38D.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.