Jak dbać o grzejniki?

Sezon grzewczy powoli zbliża się do końca. Grzejniki w naszych mieszkaniach jeszcze promieniują przyjemnym ciepłem. Warto jednak już teraz zadbać, aby również w kolejnym sezonie działały bez zarzutu.

W naszych domach grzejniki intensywnie pracują, choć zima należała w tym roku do łagodnych. Nadchodzący koniec sezonu grzewczego, nie oznacza jednak, że możemy o nich zapomnieć na kolejne pół roku. Wręcz przeciwnie. Warto o nie dobrze zadbać teraz, żeby działały bez zarzutu w trakcie kolejnego sezonu.

Oczyszczanie grzejnika

W czasie domowych porządków rzadko kiedy dokładnie czyścimy grzejnik, który po sezonie letnim przykryty jest zazwyczaj grubą warstwą kurzu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z tego właśnie powodu, po uruchomieniu ogrzewania, w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu. Ciepłe powietrze unosi do góry zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Ma to niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i wyjątkowo szkodzi alergikom. Dlatego należy bardzo dokładnie oczyścić grzejnik i wykonywać tę czynność regularnie w trakcie trwania sezonu grzewczego, jak i po jego zakończeniu. Do czyszczenia grzejników należy używać miękkich materiałów i szczotek, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni urządzenia. Wielu producentów grzejników ma w swojej ofercie specjalne szczotki do czyszczenia.

Bez detergentów

Po zakończeniu sezonu grzewczego oprócz czyszczenia na sucho, należy umyć grzejnik od zewnątrz. Przed przystąpieniem do pracy należy grzejnik wyłączyć i poczekać, aby wystygł. Oczywiście nie powinniśmy używać w żadnym wypadku płynów żrących lub zawierających chociażby aceton, ponieważ mogą naruszyć powłokę lakierniczą urządzenia. Wystarczy umycie grzejnika ciepłą wodą z dodatkiem środków powszechnie stosowanych w domach do czyszczenia innych powierzchni, np. płynu do mycia naczyń.

Odpowietrzanie grzejnika

Na okres letni możemy zapomnieć o naszych grzejnikach. Jednak u progu jesieni należy odpowietrzyć instalację, jeśli chcemy, aby prawidłowo funkcjonowała jesienią i zimą, czyli wtedy, kiedy jest nam najbardziej potrzebna. W trakcie sezonu grzewczego, jeśli zauważymy, że grzejnik nierówno się nagrzewa lub wydobywają się z niego niepokojące hałasy, również należy go odpowietrzyć. Możemy to zrobić sami, wystarczy odkręcić odpowiedni zawór.

Konserwacja grzejnika

Wyczyszczony i odpowietrzony grzejnik powinien prawidłowo funkcjonować przez cały sezon grzewczy. Należy jedynie uważać żeby nie zarysować go, czy nie uszkodzić. Nie można także wieszać na grzejniku mokrych ścierek, zwłaszcza tych które używaliśmy wcześniej do sprzątania. Pozostałości detergentów mogą wejść w reakcję z powłoką lakierniczą i uszkodzić ją. Powłoki lakiernicze, którymi pokryty jest grzejnik spełniają ważną funkcję zabezpieczającą urządzenie przed korozją. Ich naruszenie skraca żywotność grzejnika. Każde, najmniejsze nawet zarysowanie może doprowadzić późniejszych wycieków. Dlatego trzeba od czasu do czasu uważnie obejrzeć grzejnik i poszukać ewentualnych mikroodprysków i rys.