Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Kuchnia retro to AGD o opływowych kształtach, pastelowe kolory i sprzęty jakby żywcem wyjęte z lat 60. Meble kuchenne powinny być jasne i najlepiej drewniane. Co jeszcze składa się na styl retro w kuchni?

Kuchnia retro wydaje się przytulna, pełna ciepła i jakby radośniejsza od tych współczesnych. Być może dlatego, że przywodzi na myśl dzieciństwo. W takiej kuchni niemal czuje się zapach jedzenia, a w szczególności słodkich wypieków. Żeby urządzić kuchnię w stylu retro, potrzebne będą stylizowane meble i dodatki.

Aranżacja kuchni retro

Podstawą każdej kuchni są meble. W retro aranżacji wnętrz meble powinny być drewniane i najlepiej jasne - białe lub w słonecznych odcieniach beżu. Sprawdzą się też przybrudzone pastele. Należy przy tym zwrócić uwagę na szczegóły - klamki i uchwyty także powinny być stylizowane na starsze.

Ważnym elementem retro wystroju kuchni jest AGD. Wiele firm oferuje sprzęty stylizowane na lata 50. i 60. Lodówki, kuchenki czy roboty kuchenne powinny mieć opływowe formy i kolorowe obudowy.

Aranżacja kuchni w stylu retro fot. TK Maxx

Kolorystyka w kuchni retro

Aranżując kuchnię w stylu lat 50.-60., postaw na pastele: błękit, róż, delikatną zieleń, jasny żółty. Bazą kolorystyczną powinna być biel i beże. Zrezygnuj natomiast z ciemnych barw, czerni, burych brązów i szarości. Intensywniejsze barwy wprowadzaj w dodatkach, np. stylizowanych kolorowych puszkach czy metalowych tabliczkach do zawieszenia na ścianie.

Kuchnia retro: o czym pamiętać

* Oświetlenie - kuchnia retro powinna być jasna, zadbaj więc o dobre oświetlenie
* Dodatki - wprowadź metalowe puszki, stylizowane doniczki i inne drobne elementy, które zbudują klimat retro
* Materiały - w kuchni retro powinny dominować drewno, metal i szkło. Plastiku unikaj
* Umiar - zbytnia dosłowność w kreowaniu retro wnętrza może doprowadzić do śmiesznego efektu. Postaraj się zachować odpowiednie proporcje

Więcej o:
Komentarze (3)
Jak urządzić kuchnię w stylu retro?
Zaloguj się
 • szampanna

  Oceniono 7 razy 7

  Niezbyt trafnie dobrane wnętrza. Brakuje klasycznej kuchni w stylu lat 50. lub 60., za to jest stylistyczne poplątanie - jakieś scandi-loftowo-cukierkowe miksy. Najbliżej jest kuchnia nr 3. Poza tym, retro trzeba zdefiniować - czy to ma być po prostu stare, kuchnia babci, czy smaczki sprzed pół wieku. Różnica stylistyczna ogromna. I nieprawda, że plastik nie ma w takiej kuchni racji bytu - przecież to był właśnie czas odkrywania jego zastosowań w codziennym życiu (i w kuchni też - od kiedy datuje się na przykład popularność Tupperware?)

 • Ewa Joanna

  Oceniono 2 razy 2

  Piękne inaczej są szczególnie te lampunie fabryczne . Brzydota dla snoba. Oczywiście w kolorze szarym , a jakże inaczej.

 • Marika Wasielewska

  0

  Nie rozumiem krytyki. Kazdy styl ma swoje odskocznie. Faktycznie retro kojarzy mi sie z czyms innym, ale wnetrza pokazane przez Was sa klimayczne i maja powiazania ze stylem.
  pozdrawiamy
  www.kuchnie-bydgoszcz.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX