Aranżacja salonu: jak ustawić meble w małym pokoju?

Aranżacja salonu stawia przed nami wyzwania. Urządzając mały salon, największym jest takie ustawienie mebli, aby pokój był funkcjonalny i niezagracony. Prezentujemy gotowe wzory na najlepsze ustawienie mebli w małym wnętrzu - być może zainspirują was do aranżacji salonu we własnym mieszkaniu.

Mały salon może być wygodny i funkcjonalny o ile dobrze rozplanujemy układ pomieszczenia. Punktem wyjścia aranżacji powinny być meble wypoczynkowe, przede wszystkim kanapa, a następnie fotele, jeśli takie posiadamy.

Sofa zazwyczaj jest meblem o największych gabarytach w salonie, zatem jej usytuowanie będzie determinować ustawienie wszystkich innych sprzętów. Najczęściej stawiamy ją pod ścianą, ale to nie jedyne rozwiązanie, co pokazuje ilustracja poniżej.

Ustawienie mebli w małym saloniefot. Raymour & Flanigan Interactive Room Planner

Do małych wnętrz dobrym pomysłem jest sofa narożna. Taka kanapa pozwala na efektywniejsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Zapewnia więcej miejsca do siedzenia niż tradycyjna sofa i pozwala na zagospodarowanie kłopotliwych narożników pokoju. Dzięki niej możemy stworzyć wygodną strefę wypoczynkową bez konieczności dostawiania dodatkowych foteli.

Jak urządzić mały salon? Praktyczne porady do aranżacji salonu

* Unikaj mebli z jednego kompletu - pokój będzie się wydawał cięższy. Eklektyczna mieszkanka mebli nada wnętrzu lekkości.

* Mniejsze meble, jak krzesła, pufy, stoliki pomocniki, lepiej działają ustawione diagonalnie - pod kątem. Natomiast główne meble (sofa, regał) równolegle do ścian.

* Ważniejsza niż długość mebla jest jego szerokość. Zwracaj na nią szczególną uwagę wybierając kanapę.

* Okrągłe stoliki kawowe lepiej się sprawdzają w małych wnętrzach nich prostokątne. Łatwiej je zaaranżować i dodają wnętrzu lekkości.

* Ściśle symetrycznie ustawione meble, szczególnie pod kątem prostym, sprawiają, że wystrój wydaje się bardziej formalny a pokój cięższy. Asymetryczna aranżacja mebli jest lżejsza.

Aranżacje salonu w stylu klasycznym

Klasyczna aranżacja salonu powinna się opierać na stonowanej kolorystyce (w ciepłych odcieniach) i meblach o zaokrąglonych kształtach. Kolory, jakie mamy do dyspozycji przy urządzaniu wnętrza to brązy, beże i szarości, a jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe, jak fiolet, zieleń czy czerwień, niech to będą barwy z dużą domieszką szarości lub beżu (wyglądające jakby wypłowiały pod wpływem światła słonecznego). Meble wypoczynkowe powinny mieć miękkie siedziska i oparcia, ale również podłokietniki, które dodatkowo zapewnią komfort. Idealnie w klasycznej aranżacji salonu sprawdzi się fotel uszak (jeśli wystarczy miejsca, dodajmy do niego podnóżek wykończony tapicerką w tym samym kolorze co fotel). Stolik kawowy możemy przykryć haftowanym obrusem lub serwetą zrobioną na szydełku. Okna dekorujemy firanami i zasłonami, które upinamy z boku okna przy pomocy dekoracyjnych podwiązek. Jeśli chodzi o oświetlenie, jedna lampa wisząca nie wystarczy. Dobrze byłoby dodać podłogową w rogu pokoju, stołową na komodzie oraz kinkiety nad obrazami na ścianach. Materiały, które pojawią się w aranżacji salonu, powinny być wysokiej jakości, a więc lite drewno (meble), kamień (parapety, wykończenie kominka), perskie dywany, itp.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. Dekoria

Charakterystyczną cechą salonu w stylu klasycznym jest również symetria, co możemy zaobserwować na zdjęciu poniżej. Oś symetrii przebiega przez środek pomieszczenia - na jej końcu, przy ścianie, znalazła się szafka z telewizorem, po obu jej stronach ustawiono witryny z książkami, zastawą stołową i dekoracyjnymi bibelotami. Zamiast jednego większego stolika kawowego mamy dwa mniejsze, ale nie zaburza to symetrii aranżacji salonu. Podobnie w przypadku mebli wypoczynkowych - z jednej strony jest niewielka sofa, a z drugiej dwa fotele, ale podobny kształt i taka sama tapicerka sprawiają, że na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. Dekoria

Salon aranżacje nowoczesne

Aranżacja salonu w stylu nowoczesnym jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem ze względu na możliwości modyfikowania wnętrza wraz upływem czasu. Co to oznacza w praktyce? Styl nowoczesny najczęściej opiera się na meblach o prostych formach (często pochodzących z jednej kolekcji) oraz palecie kolorystycznej składającej się z 3-4 kolorów. Taką kompozycję wystarczy wzbogacić o parę dekoracji, tekstylia i tapetę z odpowiednim wzorem, by nadać wnętrzu zupełnie inny charakter. Jeśli zdecydujemy się na białe meble, pamiętajmy o przełamaniu sterylności tej bieli przy pomocy innych elementów aranżacji w żywych kolorach lub wzorach.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. Black Red White

Nowoczesna aranżacja salonu to nie tylko meble do przechowywania, ale również wypoczynkowe, przy czym nie musimy się ograniczać do sofy - komponujmy ją z fotelami, szezlongami i leżankami. Dwa ostatnie meble, dotąd kojarzone bardziej ze stylem pałacowym, występują również w nowoczesnym wydaniu i świetnie uzupełniają strefę wypoczynkową w mieszkaniu. Aby urozmaicić aranżację salonu, warto kupić każdy z mebli wypoczynkowych w innym kolorze - nawet, jeśli meble pochodzą z tej samej kolekcji. Do dekoracji wystarczy już wtedy zaledwie kilka poduszek, jeśli nie lubimy ich dużej ilości.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. Mariusz Dziuba / Bejot

Salon - aranżacje w różnych kolorach

Szarość niepodzielnie rządzi w naszych mieszkaniach już od kilku dobrych lat. Przybyła do nas wraz ze stylem skandynawskim i, nawet jeśli nie urządzamy wnętrz zgodnie z tym trendem, i tak pojawia się na ścianach, tapicerkach meblowych i pod postacią dodatków. Nieco ryzykowne może się jednak okazać planowanie aranżacji salonu w całości w tym kolorze (w różnych odcieniach tego koloru). Nawet, jeśli będą to ciepłe szarości, wnętrze może wydawać się ponure i niesprzyjające wypoczynkowi. Możemy to w prosty sposób zmienić - poprzez dodanie kolorowych poduszek, zasłon, dywanu. Jakie kolory pasują do szarości? Niemal wszystkie, przy czym najlepszy efekt uzyskamy przy pomocy żółtego, pomarańczowego, czerwonego i turkusu. Z drugiej strony lepiej unikać połączeń z brązem i czernią, ale można sobie pozwolić na dodatki w biało-czarne wzory.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. Dekoria

Lubicie wnętrza wręcz kipiące od wzorów i kolorów? W sypialni trzeba je stosować z dużą ostrożnością, ale w aranżacji salonu możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa (o ile nie jest to miejsce, w którym śpimy). Na początek wystarczy kilka dodatków w intensywnych barwach, potem krok po kroku możemy dodawać kolejne wzory i kolory, aż osiągniemy efekt, który z jednej strony napełni wnętrze pozytywną energią, a z drugiej go nie przytłoczy.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. IKEA

Wielbicielom nieco spokojniejszych aranżacji salonu z pewnością przypadną do gustu wnętrza pełne naturalnego drewna i roślin. W takim salonie ściany malujemy na biało, a na ich tle ustawiamy donice z monsterami, paprociami i dracenami - na komodach, półkach, kwietnikach lub nawet bezpośrednio na podłodze, jeśli roślina ma odpowiednią wielkość i żaden mebel jej nie zasłoni.

aranżacja salonu, projektowanie wnętrz, wnętrza, mały salon, meble
Fot. VOX