Aranżacja salonu: jak ustawić meble w małym pokoju?

Aranżacja salonu stawia przed nami wyzwania. Urządzając mały salon, największym jest takie ustawienie mebli, aby pokój był funkcjonalny i niezagracony. Prezentujemy gotowe wzory na najlepsze ustawienie mebli w małym wnętrzu - być może zainspirują was do aranżacji salonu we własnym mieszkaniu.

Mały salon może być wygodny i funkcjonalny o ile dobrze rozplanujemy układ pomieszczenia. Punktem wyjścia aranżacji powinny być meble wypoczynkowe, przede wszystkim kanapa, a następnie fotele, jeśli takie posiadamy.

Sofa zazwyczaj jest meblem o największych gabarytach w salonie , zatem jej usytuowanie będzie determinować ustawienie wszystkich innych sprzętów. Najczęściej stawiamy ją pod ścianą, ale to nie jedyne rozwiązanie, co pokazuje ilustracja poniżej.

Ustawienie mebli w małym salonieUstawienie mebli w małym salonie fot. Raymour & Flanigan Interactive Room Planner fot. Raymour & Flanigan Interactive Room Planner

Do małych wnętrz dobrym pomysłem jest sofa narożna. Taka kanapa pozwala na efektywniejsze wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Zapewnia więcej miejsca do siedzenia niż tradycyjna sofa i pozwala na zagospodarowanie kłopotliwych narożników pokoju. Dzięki niej możemy stworzyć wygodną strefę wypoczynkową bez konieczności dostawiania dodatkowych foteli.

Jak urządzić mały salon? Praktyczne porady do aranżacji salonu

* Unikaj mebli z jednego kompletu - pokój będzie się wydawał cięższy. Eklektyczna mieszkanka mebli nada wnętrzu lekkości.

* Mniejsze meble, jak krzesła, pufy, stoliki pomocniki, lepiej działają ustawione diagonalnie - pod kątem. Natomiast główne meble (sofa, regał) równolegle do ścian.

* Ważniejsza niż długość mebla jest jego szerokość. Zwracaj na nią szczególną uwagę wybierając kanapę.

* Okrągłe stoliki kawowe lepiej się sprawdzają w małych wnętrzach nich prostokątne. Łatwiej je zaaranżować i dodają wnętrzu lekkości.

* Ściśle symetrycznie ustawione meble, szczególnie pod kątem prostym, sprawiają, że wystrój wydaje się bardziej formalny a pokój cięższy. Asymetryczna aranżacja mebli jest lżejsza.

Aranżacje salonu w stylu klasycznym

Klasyczna aranżacja salonu powinna się opierać na stonowanej kolorystyce (w ciepłych odcieniach) i meblach o zaokrąglonych kształtach. Kolory, jakie mamy do dyspozycji przy urządzaniu wnętrza to brązy, beże i szarości, a jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe, jak fiolet, zieleń czy czerwień, niech to będą barwy z dużą domieszką szarości lub beżu (wyglądające jakby wypłowiały pod wpływem światła słonecznego). Meble wypoczynkowe powinny mieć miękkie siedziska i oparcia, ale również podłokietniki, które dodatkowo zapewnią komfort. Idealnie w klasycznej aranżacji salonu sprawdzi się fotel uszak (jeśli wystarczy miejsca, dodajmy do niego podnóżek wykończony tapicerką w tym samym kolorze co fotel). Stolik kawowy możemy przykryć haftowanym obrusem lub serwetą zrobioną na szydełku. Okna dekorujemy firanami i zasłonami, które upinamy z boku okna przy pomocy dekoracyjnych podwiązek. Jeśli chodzi o oświetlenie, jedna lampa wisząca nie wystarczy. Dobrze byłoby dodać podłogową w rogu pokoju, stołową na komodzie oraz kinkiety nad obrazami na ścianach. Materiały, które pojawią się w aranżacji salonu, powinny być wysokiej jakości, a więc lite drewno (meble), kamień (parapety, wykończenie kominka), perskie dywany, itp.

Fot. Dekoria

Charakterystyczną cechą salonu w stylu klasycznym jest również symetria, co możemy zaobserwować na zdjęciu poniżej. Oś symetrii przebiega przez środek pomieszczenia - na jej końcu, przy ścianie, znalazła się szafka z telewizorem, po obu jej stronach ustawiono witryny z książkami, zastawą stołową i dekoracyjnymi bibelotami. Zamiast jednego większego stolika kawowego mamy dwa mniejsze, ale nie zaburza to symetrii aranżacji salonu. Podobnie w przypadku mebli wypoczynkowych - z jednej strony jest niewielka sofa, a z drugiej dwa fotele, ale podobny kształt i taka sama tapicerka sprawiają, że na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie.

Fot. Dekoria

Salon aranżacje nowoczesne

Aranżacja salonu w stylu nowoczesnym jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem ze względu na możliwości modyfikowania wnętrza wraz upływem czasu. Co to oznacza w praktyce? Styl nowoczesny najczęściej opiera się na meblach o prostych formach (często pochodzących z jednej kolekcji) oraz palecie kolorystycznej składającej się z 3-4 kolorów. Taką kompozycję wystarczy wzbogacić o parę dekoracji, tekstylia i tapetę z odpowiednim wzorem, by nadać wnętrzu zupełnie inny charakter. Jeśli zdecydujemy się na białe meble, pamiętajmy o przełamaniu sterylności tej bieli przy pomocy innych elementów aranżacji w żywych kolorach lub wzorach.

Fot. Black Red White

Nowoczesna aranżacja salonu to nie tylko meble do przechowywania, ale również wypoczynkowe, przy czym nie musimy się ograniczać do sofy - komponujmy ją z fotelami, szezlongami i leżankami. Dwa ostatnie meble, dotąd kojarzone bardziej ze stylem pałacowym, występują również w nowoczesnym wydaniu i świetnie uzupełniają strefę wypoczynkową w mieszkaniu. Aby urozmaicić aranżację salonu, warto kupić każdy z mebli wypoczynkowych w innym kolorze - nawet, jeśli meble pochodzą z tej samej kolekcji. Do dekoracji wystarczy już wtedy zaledwie kilka poduszek, jeśli nie lubimy ich dużej ilości.

Fot. Mariusz Dziuba / Bejot

Salon - aranżacje w różnych kolorach

Szarość niepodzielnie rządzi w naszych mieszkaniach już od kilku dobrych lat. Przybyła do nas wraz ze stylem skandynawskim i, nawet jeśli nie urządzamy wnętrz zgodnie z tym trendem, i tak pojawia się na ścianach, tapicerkach meblowych i pod postacią dodatków. Nieco ryzykowne może się jednak okazać planowanie aranżacji salonu w całości w tym kolorze (w różnych odcieniach tego koloru). Nawet, jeśli będą to ciepłe szarości, wnętrze może wydawać się ponure i niesprzyjające wypoczynkowi. Możemy to w prosty sposób zmienić - poprzez dodanie kolorowych poduszek, zasłon, dywanu. Jakie kolory pasują do szarości? Niemal wszystkie, przy czym najlepszy efekt uzyskamy przy pomocy żółtego, pomarańczowego, czerwonego i turkusu. Z drugiej strony lepiej unikać połączeń z brązem i czernią, ale można sobie pozwolić na dodatki w biało-czarne wzory.

Fot. Dekoria

Lubicie wnętrza wręcz kipiące od wzorów i kolorów? W sypialni trzeba je stosować z dużą ostrożnością, ale w aranżacji salonu możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa (o ile nie jest to miejsce, w którym śpimy). Na początek wystarczy kilka dodatków w intensywnych barwach, potem krok po kroku możemy dodawać kolejne wzory i kolory, aż osiągniemy efekt, który z jednej strony napełni wnętrze pozytywną energią, a z drugiej go nie przytłoczy.

Fot. IKEA

Wielbicielom nieco spokojniejszych aranżacji salonu z pewnością przypadną do gustu wnętrza pełne naturalnego drewna i roślin. W takim salonie ściany malujemy na biało, a na ich tle ustawiamy donice z monsterami, paprociami i dracenami - na komodach, półkach, kwietnikach lub nawet bezpośrednio na podłodze, jeśli roślina ma odpowiednią wielkość i żaden mebel jej nie zasłoni.

Fot. VOX

Więcej o:
Copyright © Agora SA