Pokoje dla nastolatków

W tym odcinku cyklu Akademia Domowego Wnętrza podpatrujemy, jak nasi bohaterowie - państwo Kowalscy i Nowakowie - urządzili pokoje swoich nastoletnich dzieci. Na pierwszy rzut oka widać, że identyczne pomieszczenia różnią się stylem, kolorystyką, funkcjami. Wszystko po to, by jak najlepiej zaspokajać potrzeby młodych mieszkańców. Za miesiąc podpatrzymy, jak sąsiedzi ozdobili wnętrza za pomocą tkanin, oświetlenia, drobiazgów. Partnerem akcji jest IKEA.
Przytulny buduar z miejscem do pracy dla licealistki, która czuje się już kobietą, a dla chłopaka powoli wkraczającego w wiek dorosłości - gabinet połączony z sypialnią i z salonem gier. U sąsiadów z jednego bloku wystrój i funkcja pokoi młodzieżowych od razu zdradzają płeć mieszkańców oraz ich zainteresowania. O tym właśnie należy pamiętać, urządzając wraz z dorastającymi dziećmi ich pokoje.Córka J.M. Kowalskich, jak niemal każda nastolatka, lubi podążać za modą, także tą wnętrzarską. Rodzice, rozumiejąc jej pragnienia, zgodzili się, aby samodzielnie wybrała do swojego pokoju dekoracyjne detale i część mebli. W efekcie pojawiły się tu designerskie sprzęty i niebanalne ozdoby, a na ścianie - mocna barwa, która nadała pomieszczeniu ciekawy, indywidualny charakter.

Urządzając pokój syna, K.S. Nowakowie dbali głównie o jego funkcjonalność. We wnętrzu wydzielili wyraźne strefy - do spania, do pracy i do rekreacji. Taki czytelny podział wywołuje wrażenie większego ładu, co w pomieszczeniach wielofunkcyjnych jest szczególnie ważne. Panujący tu spokój wzmacnia konsekwentna kolorystyka - biel skontrastowana z czernią i ciemną szarością.Warto wiedzieć:

Nastolatki wykazują się dziś dużą samodzielnością. Czemu więc nie dać młodemu człowiekowi wolnej ręki w zaaranżowaniu jego pokoju? Można np. obdarować go kartą upominkową IKEA o dowolnej wartości. Informacji udzielają Biura Obsługi Klienta w sklepach IKEA.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia:: IKEA Wizualizacja: Delfina Gołaś