Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Przed kupnem materaca koniecznie należy sprawdzić jego twardość. To jeden z ważniejszych czynników wpływających na komfort snu. Radzimy, jak dobrać twardość materaca do naszej wagi.
Zasadniczo, każdy zbyt miękki lub zbyt twardy materac, jest szkodliwy dla naszego kręgosłupa.

Kiedy śpimy na materacu zbyt miękkim to:

- kręgosłup wygina nam się w pałąk prawie jak w hamaku,

- przestrzenie między dyskami są wtedy jednostronnie ściśnięte i nie mogą przyjmować żadnych płynów, koniecznych do ich regeneracji po całodziennym obciążeniu.

Z kolei materac zbyt twardy:

- podpiera nasze ciało tylko w kilku miejscach i dlatego naczynia są w nich zbyt mocno uciskane, to utrudnia przepływ krwi i może spowodować np. drętwienie palców u nóg,

- nie nadaje się dla osób starszych i dla tych, które mają kłopoty z krążeniem,

- może spowodować, po dłuższym czasie użytkowania, nawet trwałe skrzywienie kręgosłupa.

Materac o właściwie dobranej twardości:

- powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup,

- musi zapewniać kręgosłupowi możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery "S" w pozycji "na wznak", i linii zbliżonej do prostej w pozycji "na boku" - nasz kręgosłup i muskulatura odprężają się, a przestrzenie między dyskami mogą ponownie napełnić się płynem i zregenerować. W wyniku tego rano możemy być wyżsi nawet o 3 cm.

Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając każdemu prawidłowe ułożenie kręgosłupa. W wielu sklepach przygotowano ekspozycje z materacami, przeznaczone specjalnie do ich wypróbowania. Jest to bardzo praktyczny sposób oceny materaca pod kątem równomierności podparcia naszego ciała. Szybki test dłonią pozwoli ocenić czy materac jest: zbyt miękki, zbyt twardy czy idealny. Wystarczy, że położymy się na materacu. Test jest prosty i polega on na sprawdzeniu, przy pomocy otwartej dłoni, jak łatwo daje się ją wsunąć pomiędzy materac i nasze ciało w części lędźwiowej, w pozycji na wznak. Jeśli udaje się to bez trudu, to oznacza, że materac jest za twardy. Jeśli było trudno - materac jest za miękki. Lekki opór, podobny do tego, występującego powyżej części lędźwiowej wskazuje na dobrze dobrany materac.

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, uzależnionym głównie od wagi, od naszych przyzwyczajeń - dotychczasowego miejsca snu itp. elementów. Dlatego określenia z prospektów: materac twardy, średnio twardy - w rzeczywistości mogą dotyczyć tego samego materaca w zależności od osoby, która się na nim położy. Są to określenia odpowiadające odczuciom osoby o wadze ok. 80 kg, dlatego przykładowo osoba o wadze 50 kg oceni materac średnio twardy jako twardy i na odwrót - osoba 100 kg oceni materac średnio twardy jako miękki. Przyjmuje się, że człowiek ważący więcej powinien leżeć na materacu twardszym niż człowiek szczupły, który powinien wybrać materac bardziej elastyczny. Standardowo poleca się twardość H2 osobom o wadze do 80 kg a powyżej 80 kg - twardość H3. Twardość materaca H4 zaleca się osobom o wadze powyżej 100 kg.

Należy zwrócić uwagę na istotną kwestię. Mianowicie, czy na materacu śpi jedna czy dwie osoby? Powinnyśmy pamiętać, że jeden szeroki materac będzie bardziej miękki, niż dwa wąskie o takiej samej konstrukcji. Również trwałość jednego szerokiego materaca będzie mniejsza niż dwóch pojedynczych. Kupując jeden szeroki materac powinniśmy też pamiętać, że dokuczliwą wadą np. materaca "bonnellowego" jest oddziaływanie ruchów jednej osoby śpiącej na drugą. Szczególnie osoby cięższej na lżejszą. Proponowane sposoby wyeliminowania tego efektu to:

- dwa osobne materace do jednego szerokiego łóżka,

- zakup jednego szerokiego materaca lateksowego, kieszonkowego lub w technologii Bultex®.

Jeśli występuje duża różnica w wadze osób śpiących, to wówczas cięższa osoba powinna wybrać twardszy materac, lżejsza - bardziej miękki. Wtedy będą one lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość zakupu tego samego modelu materaca, ale wykonanego w dwóch różnych twardościach wkładu. Dzięki nowatorskiej funkcji DUALsleep można wybrać twardość swojej połowy materaca - wyższą H3, H4 lub bardziej komfortową H2.Więcej o:
Komentarze (26)
Jak dobrać twardość materaca do wagi?
Zaloguj się
 • gr97

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomo że odczuwalna twardość materaca jest bardzo subiektywna oraz że dobranie odpowiedniej jest ważne zarówno dla komfortu snu jak i dla zdrowia. Niestety często producenci na swoich stronach nie wystarczająco jasno określają twardość swoich produktów . Bardzo do mnie przemówił sposób w jaki obrazuje to Hilding w katalogach czy na ich stronie, po przejrzeniu ich oferty, szybko udało mi się wybrać model dopasowany do mojej wagi i preferencji którego używam do dziś i jestem z niego mega zadowolony.

 • The Zero

  Oceniono 1 raz 1

  Ja zaś kupiłem materac H3 mam wagę 60kg wzrost 183cm i teraz mi się wydaję że jest zbyt miękki, nie wiem czy muszę się przyzwyczaić, czy po prostu oddać i kupić H4, dodam że kupiłem taki materac bo nie mogłem spać na łóżku bo mi się wydawało zbyt twarde nawet ponad skale tych H wszystkich jak bym miał własne H opisać tego łóżka to bym dał H7 około...

 • krysiasta2

  Oceniono 3 razy 1

  Jak jest różnica w wadze między partnerami to dobrym rozwiązaniem jest materac, który ma piankę zapamiętywania kształtu. Ja mam coś takiego w swoim materacu, a kupiłam go w Dormeo. Pianka sprawia że materac dostosowuje się do wagi leżącej na nim osoby, niezależnie od tego czy leżą dwie osoby o znacznej różnicy wagowej. Odkąd wymieniliśmy materac to przestałam dziwnie podskakiwać do góry, gdy mój mąż się kładzie. 😊

 • ami-sk

  Oceniono 3 razy 1

  Sembella już dawno robi takie o różnych twardościach po dwóch stronach, ja mam taki:)

 • Daniel Wójcik

  Oceniono 1 raz 1

  Przepisano katalog jedne z firm, a zapomniano napisać całkowitą prawdę. Po pierwsze - znaczniki H, w każdej firmie znaczą co innego, a nawet w tej samej firmie bywa taka sytuacja, że w różnych materacach znaczy to co innego. Jedni znaczą gwiazdkami, drudzy kółeczkami. A prawda jest taka, że samo słowo twardość jest subiektywne, bo zależy od naszego indywidualnego postrzegania. To co jednym wydaje się twarde, dla drugich jest miękkie i vice versa. Oczywiście - materac powinien być dobrany do masy (waga, jak tu już wspominano, jest ładna, nierdzewna, ze szklaną platformą i wyświetlaczem LCD) ciała - chociażby po to, aby dłużej posłużył. Nie można jednak zapominać o takim fakcie, że o wiele ważniejsze jest, aby materac dobierać także w zależności od wad kręgosłupa. Zapraszam na nasz blog o materacach pod adresem www.doria24.blox.pl oraz www.doria24.blogspot.com gdzie poruszamy wiele takich tematów. Nikt kupować nikomu nie każe, żadnego materaca polecał nie będę.

 • radkosz

  0

  Wydaje mi się, że w przypadku materaca dla 2 osób o różnej masie, najlepiej sprawdzi się materac z pianki termoeslatycznej. Ekspertem nie jestem, ale mówię z własnego doświadczenia. Z żoną kupiliśmy taki materac z sypialniaplus.pI, który polecił nam fizjoterapeuta i obojgu śpi nam się bardzo dobrze.

 • borowik7

  0

  W fdm usłyszałem, że lateksowy też jest dobry jeśli jest duża różnica wagowa między partnerami. Bo ogólnie jest tak, że im cięższa osoba tym twardszy materac potrzebuje, wybór tego odpowiedniego staje się bardziej skomplikowany jeżeli nie śpimy sami

 • karmelka22

  0

  Na stronach producentów materacy są zazwyczaj podane wszystkie parametry i informacje. Tak naprawdę dobór odpowiedniego materaca wcale nie jest taki trudny, jakby się mogło wydawać. Sprawdźcie sobie materace od Art Medic - w szczegolności te z pianki termoelastycznej. Sama mam taki materac i naprawdę bardzo polecam.

 • bozenakulig88

  0

  Muszę zgodzić się z opiniami swoich przedmówców jeśli chodzi o experta Snu. Równo miesiąc temu poszłam do ich salonu z nadzieją, że pomogą w końcu mi się wyspać. I wiecie co? Udało się! Dobrali mi takie łóżko, że od miesiąca mogę góry przenosić. Wcześniej wstaje, mocniej się wysypiam. Świetna sprawa :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX