Materac na dobry sen

Wybór materaca nie jest łatwy. Podpowiadamy, jakie cechy materaców są naprawdę ważne. Z dobrym materacem sypialnia stanie się miejscem, do którego będziesz chciał wracać.
Czy to prawda, że im twardszy materac, tym lepszy?

Nie. Zbyt twardy uciska ciało i sprawia, że krew przestaje swobodnie krążyć. W efekcie będziesz często się budzić, zmieniając pozycję, i rano wstaniesz niewyspana(y). Jednak materac nie może też być za miękki, bo twoje mięśnie przez całą noc będą napięte, próbując utrzymać odpowiednią pozycję ciała. Dobrym rozwiązaniem są materace podzielone na strefy o różnej twardości (od 3 do 7), ale pod warunkiem, że jesteś osobą średniego wzrostu (właśnie taki wzrost bierze się pod uwagę podczas projektowania).

Aby sprawdzić twardość materaca...

...połóż się na nim na wznak. Wsuń ręce pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa - jeśli możesz to zrobić swobodnie, materac jest dla ciebie za twardy. Natomiast gdy masz trudności z włożeniem i wysunięciem dłoni, oznacza to, że za mocno zapadłeś się w materac - czyli jest za miękki.

Co to znaczy elastyczność materaca?

Określa ona sposób odkształcania materaca pod wpływem ciężaru. Wyróżnia się elastyczność punktową i płaszczyznową. Ta pierwsza polega na tym, że pod wpływem ciężaru materac odkształca się tylko w miejscu nacisku. Natomiast model, który odkształca się na całej powierzchni, ma elastyczność płaszczyznową. Uważa się, że lepsze podparcie dają materace z elastycznością punktową. Są również wygodniejsze dla par śpiących na jednym materacu, gdyż zmiana pozycji jednej z osób nie będzie odczuwalna dla drugiej. Takie właściwości mają na przykład materace ze sprężynami kieszeniowymi, lateksowe, z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej.

Aby sprawdzić elastyczność materaca...

...połóż się na nim na brzuchu i podeprzyj łokciami. Jeśli materac ugnie się tylko w miejscu podparcia lub w pobliżu, ma elastyczność punktową.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięJak dobierać wielkość materaca?

Wygodę zapewni materac o szerokości 80 cm i długości mniej więcej o 20 cm większej od twojego wzrostu. Jeśli śpicie we dwoje, szerokość materaca powinna oczywiście być podwójna, a długość dostosowana do wzrostu wyższej osoby.

Warto wiedzieć:

* nie kładź materaca bezpośrednio na podłodze - brak ażurowego stelaża, w jaki jest wyposażone łóżko, uniemożliwi właściwą wentylację. Wtedy wilgoć pozostanie wewnątrz materaca, co może doprowadzić do powstania pleśni. Rama łóżka zapobiegnie jego deformacji.

* co pewien czas odkurz materac odkurzaczem, usuwając kurz i roztocze.

* raz na kilka miesięcy odwróć materac na drugą stronę oraz zmień jego położenie, tak by w miejscu głowy znalazły się nogi.

* codziennie po wstaniu pozostaw na jakiś czas odkryte łóżko - wyparuje z materaca wilgoć powstała w czasie spania.

* jeśli materac ma zdejmowany pokrowiec, co jakiś czas go pierz. Jeśli nie ma, połóż na niego matę ochronną, którą można prać.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Radzimy:

Dla dwóch osób, które znacznie różnią się ciężarem ciała, dobrym rozwiązaniem mogą być dwa pojedyncze materace, których twardość i elastyczność dobiera się do wagi (i poczucia wygody) każdej osoby. Poza tym węższe materace łatwiej przewracać na drugą stronę i zmieniać ich położenie.