Stroiki wielkanocne - dekoracja świątecznego stołu. Jak zrobić stroiki wielkanocne?

Stroiki wielkanocne sprawdzą się świetnie jako dekoracja świątecznego stołu. Zaaranżujmy je tak, by podkreślić niecodzienną atmosferę. Bo przecież liczy się też nastrój - kolorowy i wiosenny, jak stroiki wielkanocne.

Stroiki wielkanocne łatwo przygotować samodzielnie. Mogą nam w tym pomóc kwiaty, tematyczne figurki, wydmuszki, pisanki, gałęzie, kolorowe wstążki. Dzięki nim, kiedy potrawy znikną już ze stołu, magiczny klimat Wielkanocy nadal będzie trwać.

Modna jest prostota i minimalizm, ale feeria barw i kształtów też może cieszyć. Zastanówmy się, jaki klimat chcemy wyczarować we wnętrzu przy pomocy stroików wielkanocnych: rustykalny, romantyczny, a może klasyczny? Ważne są też barwy. Wiele zależy od wystroju mieszkania i od naszego nastroju. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że pisankom do twarzy z kwiatami i roślinnymi akcentami, warto więc umieścić je w każdym stroiku wielkanocnym.

Stroiki wielkanocne - wiosenna łąka na wielkanocnym stole

Jak stworzyć stroik wielkanocny rodem z wiosennej łąki? Wystarczy rozłożysty bukiet ze szczodrzeńca, astrów wąskolistnych czy innych gałązek z młodziutkimi liśćmi, podpędzonych wcześniej w domu. Aranżacji stołu doda uroku łączka z owsa na talerzu, kiełki rzeżuchy, listki rozmarynu lub gałązki obsypane baziami. Na obrusie mogą przysiąść pastelowe motyle i kolorowe ptaszki (oczywiście sztuczne). A tu i ówdzie -  zawirować ptasie piórko.

W świątecznym wnętrzu nie powinno zabraknąć wczesnowiosennych roślin cebulowych, których pełno w kwiaciarniach. Mogą to być pachnące hiacynty, krokusy i narcyzy uprawiane w doniczkach, cięte szafirki w kolorze nieba czy różnobarwne tulipany. Tworząc z nich kwiatowe aranżacje pamiętajmy, że ozdobą mogą być nawet ich korzonki. W tym celu należy je oczyścić z ziemi i dokładnie opłukać, a potem wstawić do szklanego przejrzystego naczynia z odrobiną wody na dnie. Kompozycja będzie bardziej atrakcyjna, a cebulki stabilne, jeśli na dno sypniemy też nieco żwirku w starannie dobranym kolorze.

Fot. Ćmielów/Chodzież

Stroiki wielkanocne - wydmuszkowe wazoniki

Stroiki wielkanocne wykonane z wydmuszek urzekają prostotą - są, co prawda, nietrwałe, lecz swojskie. Ozdobione roślinnym akcentem wyglądają bardzo odświętnie i mogą być miłym urozmaiceniem świątecznego stołu. Wystarczy choćby fragment skorupki, a w niej kwiat z koniuszkiem łodyżki, przez którą będzie mógł pić wodę nalaną do takiej "miseczki".

Aby zrobić wazonik ze skorupki wystarczy ugotować jajo na twardo, ściąć jego czubek, najlepiej nożem z piłką, usunąć zawartość skorupki (można ją dorzucić do sałatki). I wazonik gotowy. Żeby nie przechylał się na boki, można go wstawić w podstawkę lub kieliszek do jaj. Nietrudno też zamienić go w doniczkę; na dno wrzucamy kłębuszek waty, a potem nasionka, np. rzeżuchy, żyta lub owsa (można je kupić w sklepach ogrodniczych lub ze zdrową żywnością). Umieszczone w jasnym, ciepłym miejscu i obficie podlewane wykiełkują po około tygodniu.

Skorupki nie zawsze mają ładny kolor. Na szczęście łatwo je zabarwić gotując w wywarze z łupin cebuli albo w roztworze specjalnych barwników do jaj. Wydmuszki można pomalować na wybrany kolor farbą emulsyjną (będą matowe) lub akrylową (będą miały połysk).

Naturalne barwniki do jajek - z czego je zrobić? >>

Fot. Westwing

Stroiki wielkanocne - motyw gniazdka

Stroiki wielkanocne mogą się także znaleźć na talerzach biesiadników: gniazdka z rzeżuchy, a w nich jaja na twardo ozdobione piórkami. Takie gniazdka łatwo zrobić. Wystarczy uformować z drutu kółka, owinąć je wilgotną watą i wysiać w nią nasionka rzeżuchy. Zadanie będzie łatwiejsze, a efekt równie ciekawy, jeśli gniazdka uformujemy z sizalu lub uwijemy je z wierzbowych witek obsypanych baziami, podobnymi do miniaturowych wydmuszek.

Coraz częściej zastępujemy pisanki dropiatymi jajeczkami przepiórek, zdrowszymi od kurzych (nie zawierają cholesterolu). Mają naturalny deseń na skorupkach, nie trzeba ich więc malować. Przepiórcze wydmuszki mogą się też zwieszać z wierzbowych witek wieńca zawieszonego nad stołem. Dobrym i oryginalnym pomysłem jest też wianek upleciony z pączków ałyczy, listków bukszpanu czy borówki, kwiatów miodunki i wydmuszek, zawieszony na drzwiach wejściowych. Witając gości przybyłych na świąteczną biesiadę i już od progu domu będzie ich wprowadzał w pogodny nastrój.

Poniżej: Biały wiklinowy koszyczek z kolorowymi jajkami i listkami - dekoracja w świeżym, wiosennym stylu.

Fot. silviarita/pixabay.com

Poniżej: Stroik wielkanocny w formie gniazda z wikliny wyłożonej siankiem - idealna dekoracja stołu w stylu rustykalnym.

Fot. congerdesign/pixabay.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.